American Style - Π.Φάληρο, Αθήνα

Σαν φαν των μπέργκερ (μπιφτεκόψωμο επί το ελληνικότερον) πήρα την παρέα μου να επισκεφθώ το μαγαζί που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο του Π. Φαλήρου για να το συγκρίνω με άλλα του είδους όπως π. χ το colobri ή το california grill.

Το μενού είναι ανάμεικτο, έχει κριθαρώτο (! ), ταλιάτα, αλλά και μπέργκερ που το "χτίζεις" διαλέγοντας τα υλικά και το ψωμί, πρωτότυπο και βολικό.
Πολύ ευχάριστο περιβάλλον με απαλό φωτισμό, καναπέδες τοίχου για ζευγαράκια, ντιζάιν βιομηχανικό, σέξυ μουσική σαξοφώνου τζαζ ώστε να είναι ιδανικό και για πρώτο ραντεβού.

Μεγάλη οθόνη βιντεοπροβολέα που να παίζει ποδόσφαιρο για να ικανοποιούνται και οι φίλαθλοι. Το κάπνισμα επιτρέπεται γιατί, ε πως να το κάνουμε, ο θεριακλής Έλληνας θέλει να καπνίσει όταν τρώει και ας "καπνίσει" και ο διπλανός μη καπνιστής, χατήρια δεν χαλάμε.
Γενικά το εστιατόριο αυτό προσπαθεί να προσελκύσει όλα τα γούστα και τους τύπους ανθρώπων.

Παραγγείλαμε από ένα μπέργκερ που φτιάξαμε μόνοι μας. Στην αρχή ήρθε ψωμί με πάπρικα, μάλλον μπαγιάτικο και ξερό που όμως δεν χρεώθηκε και δεν χαλάει την συνολική εικόνα για το φαγητό και μόνο

Τα μπέργκερ ήταν πολύ νόστιμα, ευμεγέθη και με πλούσιο κρέας και ζουμερά. Οι σάλτσες πολύ ευφάνταστες όπως το γκουακαμόλε ή με καραμελωμένα κρεμμύδια. Από τα καλύτερα μπέργκερ που έχω φάει στην Αθήνα.
Η σερβιτόρα ήταν πολύ ευγενική και εξυπηρετική.

Η τιμή των 10 ευρώ για μπιφτέκι έστω με πατάτες (προκάτ, αλλά νόστιμες) είναι αρκετά ψηλή, βέβαια δεν είναι και απαγορευτική.

Απαράδεκτο να χρεώνεται το μπουκαλάκι της κόκας κόλας των 250 ml 2,5 ευρώ.
Και εδώ είναι το φάουλ του μαγαζιού που με ξενέρωσε και δεν ήταν τυχαίο.
Από την αρχή της παραγγελίας υπήρχε πάνω στο τραπέζι δελτίο παραγγελίας. Μετά ξαναζητήσαμε λογαριασμό και μας ξαναφέρανε το δελτίο παραγγελίας. Όταν ζητήσαμε απόδειξη την τρίτη φορά, τότε "υποχώρησαν".

Θεωρώ ότι το να παίρνεις χρήματα χωρίς απόδειξη είναι το ίδιο με το να σουφρώνεις χρήματα από μια τσάντα. Όταν π. χ ένα προϊόν έχει 12,5 ευρώ με Φ. Π. Α., τα 2 ευρώ περίπου που δίνει ο πελάτης και μετέπειτα δεν τα αποδίδει ο καταστηματάρχης στην εφορία είναι σαν να τα ιδιοποιείται.

Το μαγαζί είναι σε γενικές γραμμές καλό, αλλά αυτό τελευταίο με ξενέρωσε ρε παιδί μου...

2014-10-17 17:19:16

Σας ευχαριστούμε πολύ που μας επισκεφτήκατε και για την κριτική σας.
Θα ήθελα να επισημάνω ότι έχουμε ως πολιτική μας να μην απαντάμε σε όλες κριτικές, παρά μόνο στις καλοπροαίρετες, όπως στη δική σας. Και αυτό επειδή επιθυμούμε οι πελάτες μας να φεύγουν με τις καλύτερες αναμνήσεις και να μην μένει κάποια λανθασμένη εντύπωση.

Όσον αφορά στην κριτική σας, θα θέλαμε να επισημάνουμε τα παρακάτω:
-​Το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου απαγορεύεται και ο μόνος χώρος για να καπνίσει κάποιος είναι ο εξωτερικός. Η αλήθεια είναι ότι τώρα που ο καιρός το επιτρέπει οι πόρτες που διαχωρίζουν τους δύο χώρους είναι ανοιχτές, τα πρώτα τραπεζάκια στο χώρο των μη καπνιζόντων πιθανών να επηρεάζονται από τα πρώτα τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο. Λυπούμαστε γι αυτό και θα δούμε πως μπορούμε αποφύγουμε να συμβαίνει αυτό.
-​Το αρχικό ψωμάκι που έρχεται στο τραπέζι είναι φρυγανισμένο ψωμάκι αρωματισμένο με πάπρικά, το οποίο έχει λάβει, κατά πλειοψηφία, θετικά σχόλια, μέχρι στιγμής. Φυσικά, τα αρνητικά επίσης σχόλια από τους πελάτες μας, τα λαμβάνουμε σοβαρά υπ’ όψιν μας με σκοπό την συνεχή βελτίωση μας.

- Μας τιμάει ιδιαίτερα ότι βρήκατε το burger μας από τα καλύτερα που έχετε φάει στην Αθήνα. Θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι οι πατάτες που το συνοδεύουν είναι φρέσκιες και όχι κατεψυγμένες (προκάτ). Η τιμή των 10€ που αναφαίρετε αντιστοιχεί σε ένα build up burger 200gr με επιπλέον υλικά. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να επισημάνω ότι η αρχική τιμή ενός burger 200gr είναι 7,50€ συμπεριλαμβάνει, εκτός από το μπιφτέκι και το ψωμάκι της επιλογής σας, ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι, μαγιονέζα και τις πατάτες. Η τιμή αυτή μεταβάλλεται με τα επιπλέον υλικά που ζητούνται.

- Τέλος θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι τα δελτία παραγγελίας που φθάνουν στο τραπέζι σας, περνάνε πρώτα από τον φορολογικό μηχανισμό του εστιατορίου και αυτός ο τρόπος είναι νόμιμος για την αποφυγή λαθών στα σύνολα της κάθε παραγγελίας. Όταν κάποιο τραπέζι μας ζητάει το λογαριασμό, εκδίδουμε ανάλυση παραγγελίας όπου ενημερώνουμε όλους τους πελάτες μας ότι δεν είναι απόδειξη, και σας προσκομίζουμε την νόμιμη απόδειξη με τα ρέστα σας. Σε αυτήν την περίπτωση εμείς έχουμε φορολογηθεί όπως σας προανέφερα από την αρχή και φορολογούμαστε και σε κάθε προϊόν που ζητάτε μεταγενέστερα προσκομίζοντας σας το ανάλογο δελτίο. Έτσι στο τέλος η παραγγελία δεν μπορεί να πεταχτεί γιατί έχει είδη φορολογηθεί. Τέλος, έχουμε δεχτεί έλεγχο τω αρμόδιων φορολογικών Αρχών (ΣΔΟΕ) και έχουν δεχθεί τον τρόπο που χειριζόμαστε τις παραγγελίες/ πληρωμές μας, οι οποίος είναι καθόλα νόμιμος.

Ευχαριστούμε και πάλι για τα καλά σας λόγια, ευχόμαστε να απαντήσαμε στα ερωτήματα σας και ελπίζουμε να σας ξαναδούμε σύντομα.

2014-10-18 16:39:07

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο-απάντηση στην κριτική μου, αυτό σημαίνει ότι προσπαθείτε να βελτιώσετε τις υπηρεσίες σας και να ευχαριστήσετε τους πελάτες σας κάτι που σας τιμά ιδιαίτερα
Θα αρχίσω από το τέλος.
Η συμπαθέστατη και ευγενέστατη κοπελιά μόλις παραγγείλαμε, έφερε και το δελτίο παραγγελίας. Μετά, όταν τελειώσαμε, ζητήθηκε ο λογριασμός, όπου και πάλι εδόθη δελτίο παραγγελίας. Ποτέ δεν ενημερωθήκαμε ότι αυτό δεν είναι απόδειξη και βέβαία δεν ήλθε απόδειξη, όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό. Την τρίτη φορά όταν ζητησαμε απόδειξη και επιμείναμε, εν τέλει την έφερε. Όπως δε γνωρίζετε με την ΠΟΛ 1081/2009, (παρατίθεται απόσπασμα) "οι εκμεταλλευτές των κέντρων διασκέδασης και όλων των καταστημάτων γενικά που διαθέτουν στο κοινό οποιοδήποτε είδος τροφής ή ποτού για επιτόπια κατανάλωση (κέντρα διασκέδασης, εστιατόρια, ψητοπωλεία, μεζεδοπωλεία, ταβέρνες, καφετέριες, πιτσαρίες και λοιπά συναφή), εκδίδουν και παραδίδουν τις Αποδείξεις Λιανικής Πώλησης (ΑΛΠ), αμέσως μετά την εκτέλεση (σερβίρισμα) κάθε μιας παραγγελίας, αρχικής ή συμπληρωματικής........ παύουν να ισχύουν οι διατάξεις των ΑΥΟ 1050321/504/0015/ΠΟΛ.1117/31.5.1991 (ΦΕΚ 454/Β’) και 1075406/635/0015/ΠΟΛ.1238/26.10.1992 (ΦΕΚ 736/Β’), περί του εναλλακτικού τρόπου έκδοσης των ως άνω αποδείξεων λιανικής πώλησης με την έκδοση θεωρημένων δελτίων παραγγελίας. " είναι δε και ποινικό αδίκημα, η μη έκδοση αποδείξεων, σε περίπτωση δε εφόδου του ΣΔΟΕ, ελέγχονται τα τραπέζια για αποδείξεις και σε αντίθετη περίπτωση επιβάλλεται πρόστιμο και ακολουθείται η διαδικασία του αυτοφώρου.
- Το μπέργκερ ήταν ζουμερό, το μπριός αφράτο, το περιβάλλον και ο φωτισμός υπέροχος. Οι πατάτες θέλουν λίγη βελτίωση δεν μπορώ να πω ότι είναι φρεσκοτηγανισμένες, αλλά είναι ΟΚ.
-Το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους είναι μια πονεμένη ιστορία σε αυτήν την χώρα. Αν οι καταστηματάρχες εφάρμοζαν τον νόμο, οι θαμώνες δεν θα εκβίαζαν με φυγή για να πάνε "αλλού που επιτρέπεται". Αν τον χειμώνα απογορεύεστε εντελώς το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο-και όχι με τμήματα που επικοινωνουν μεταξύ τους- τότε θα δείτε νέους πελάτες, όπως οικογένειες και να είστε σίγουροι ότι θα αυξήσετε την πελατεία σας.
Χαίρομαι που η κριτική μου είναι επικοιδομητική για εσάς και θα έλθω, όταν χειμωνιάσει ( και δεν δω μεσα κάποιον να βγάζει τον καημό του καπνίζοντας στην μούρη του άλλου) για να δοκιμάσω και τα άλλα πιάτα σας.

2014-10-18 17:48:39

Ευχαριστούμε και πάλι για όλα αυτά που μας αναφαιρεται. Οπως προανάφερα σκοπός μας μεσα απο τις δικές σας κριτικές ειναι να γινόμαστε όλο και καλύτεροι.
Θα χαρούμε πολυ στην επόμενη σας επίσκεψη στο εστιατοριο μας να σας γνωρίσουμε και σας διαβεβαιώσω οτι απο την πρώτη μέρα που ανοίξαμε κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο απαγορεύεται δια ροπάλου. Γι' αυτό και το κατάστημα μας κατακλύζεται από οικογένειες με παιδιά ακόμη και με βρέφη.

Με εκτίμηση
Μαρσέλος Γιάννης