Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Η έξοδος «Στης Νεφέλης» την περασμένη Παρασκευή το βράδυ υπαγορεύτηκε από μια βαθιά εσωτερική ανάγκη, καθώς είχε πάει η ώρα 9μιση και μόλις τότε τρεις απόλυτα καταβεβλημένες συναδέλφισσες και φίλες διαβήκαμε την έξοδο του γραφείου.

Το να οδηγηθούμε λοιπόν κάπου για φαγητό, ποτό και αποσυμπίεση κρίθηκε ως απόλυτα επιβεβλημένο, γιατί δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος για ν’ αποτρελαθεί. Ο υπέροχος κήπος του Άμα Λάχει αξιολογήθηκε ως ιδανική επιλογή κυρίως λόγω εγγύτητας, αλλά και επειδή οι άλλες δύο είχαν ξαναπάει και τό ‘χαν ευχαριστηθεί.

Ο χώρος είναι πραγματικά να σε ξετρελαίνει. Μια κηπάρα μέσα στα βαθιά Εξάρχεια ξεπετιέται εκεί που δεν την περιμένεις. Για τον εσωτερικό του χώρο δεν μπορώ να μιλήσω, καθώς δεν μπήκα μέσα, αλλά για τον εξωτερικό που έχω εικόνα δεν μπορώ να μη βάλω τεσσάρι στρογγυλό. Ήταν και η βραδιά φανταστική, ιδανική για κήπους και αυλές και μας έκατσε τέλεια. Βολευτήκαμε και σ’ ένα πολύ ωραίο ακριανό τραπεζάκι και το καταευχαριστηθήκαμε.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή σε γενικές γραμμές. Πολύ ευγενική, πολύ χαμογελαστή και αρκετά σβέλτη. Ήταν και μπόλικο το προσωπικό, οπότε δεν υπήρξαν τίποτα σοβαρές καθυστερήσεις, άρα και στον τομέα αυτό είναι θετικό το πρόσημο. Μάλιστα, το ότι κατέφθασε άμεσα κανάτα με νερό και ψωμάκια νόστιμα με κάποιο τύρινο ντιπ, δεν μπορούσε να μην με προδιαθέσει θετικά. Κι όταν πια ήρθε και η ώρα του φαγητού, οι τόσο ευχάριστες εντυπώσεις ενισχύθηκαν.

Πήραμε διάφορα πιάτα στην μέση, να δοκιμάσουμε περισσότερες γεύσεις. Υπόψιν, πρόκειται για μεζέδες, αλλά οι ποσότητες είναι ικανοποιητικές και χορταστικές. Εμείς, με αυτά που θα σας απαριθμήσω, φάγαμε καλά, χωρίς όμως να σκάσουμε και να κρατάμε τις κοιλιές μας.

Πήραμε λοιπόν, πολύ πολύ ωραία σαλάτα, φρέσκια και δροσερή, με σπανάκι, ρόδι και ανθότυρο (το οποίο ζητήσαμε και μας έφεραν ξεχωριστά- είχαμε και την περίεργη της παρέας που δεν τρώει το τυρί, μιλάω βέβαια και εγώ που δεν ακουμπάω την ντομάτα, ε, καθείς με τις παραξενιές του, έτσι είναι αυτά! ) Νοστιμότατη και σε καλό μέγεθος, να την προτιμήσετε.

Πάρα πολύ μου άρεσε το ξιδάτο κρητικό λουκάνικο, τόσο ζουμερό και γευστικό, πραγματική λιχουδιά, ίσως ο μεζές που μ’ άρεσε περισσότερο απ’ όσα δοκιμάσαμε. Πολύ ωραίοι και οι γίγαντες με το σύγκλινο, οι οποίοι μάλιστα δεν ένιωσα καθόλου να με βάρυναν. Ιδιαίτερη μνεία στις τηγανιτές πατάτες, σπιτικές και καλοτηγανισμένες, ούτε λαδίλες, ούτε τίποτα τέτοιο.

Πήραμε και τα κεφτεδάκια με το ούζο το δυόσμο, που συνοδεύονταν από γιαουρτοσος και ήταν κι αυτά πολύ γευστικά, παρόλο που δεν αντιλήφθηκα καθόλου το ούζο, ομολογώ.

Φροντίσαμε ν’ αφήσουμε χώρο για να φάμε και γλυκά, καθώς οι άλλες μου είπαν ότι υπάρχουν κάποιες πολύ ψηστικές επιλογές. Έτσι λοιπόν, κλείσαμε το φαγητό με μια ωραία, ζεστή σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια (θα την ήθελα λίγο μεγαλύτερη, αλλά εντάξει) και μια ενδιαφέρουσα παγωμένη μους βατόμουρο, η οποία έφερνε σε παγωτό. Πράγματι, καλά και τα γλυκά, παρόλο που εντάξει, δεν είναι δα και να σε συγκλονίζουν.

Για τα παραπάνω και δυό μισόκιλα χύμα κρασί, μοσχάτο Λήμνου, πολύ ωραίο και αρωματικό, πληρώσαμε συνολικά 45 ευρώ.

Σίγουρα θα επιστρέψω και θέλω φυσικά πολύ να επισκεφτώ και τον έτερο χώρο που στεγάζει το γαλλικό μπιστρό ώστε να επανέλθω για να καταθέσω και τις εντυπώσεις μου από εκεί.