Τοπική ελλ. κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Το κορόβα το επισκέφθηκα πρώτη φορά, μετά από προτροπή φίλων.

Εγώ σε αντίθεση με τους έτερους καλοφαγάδες, δεν το χα πάρει χαμπάρι περνώντας απ έξω.

Η πρώτη εντύπωση από τον χώρο θετική, αλλά δεδομένου ότι κάτσαμε στα τραπεζάκια του πεζοδρομίου, δεν έχω πολλά να πω. Συμφωνώ πάντως πως παραπέμπει περισσότερο σε μπαρ παρά σε μεζεδοπωλείο.

Η εξυπηρέτηση καλή από την κοπέλα - σερβιτόρα (ηθοποιός αν δεν κάνω τραγικό λάθος! ), αν κ παραγγείλαμε πολλά, δεν μπλόκαρε στιγμή και τα πιάτα άρχισαν να έρχονται με αρκετά γρήγορο ρυθμό. Μάλιστα, μας έκανε και προτάσεις, τι να προσθέσουμε, τι να αφαιρέσουμε.

Στα του φαγητού..4 άτομα, 4 πεινασμένα άτομα, παραγγείλαμε σχεδόν όλον τον κατάλογο (κάποια πιάτα επί 2).

-πεϊνιρλί με απάκι => νομίζω το τοπ πιάτο του μαγαζιού! πρωτότυπο και εντυπωσιακό πιάτο, αξίζει να πάτε και μόνο γι αυτό.

-ταλαγάνι με μαρμελάδα => δεν ήταν κακό, αλλά δεν με τρέλανε, μικρή ποσότητα και αν και όταν το διάβασα στο μενού ενθουσιάστηκα, εν τέλει δεν ήταν τόσο πετυχημένος ο συνδυασμός κατά τη γνώμη μου.

-πατατοσαλάτα με γαύρο => μου άρεσε πολύ και ήταν και ικανοποιητική η ποσότητα.

-φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια - μανιτάρια - ντάκος => καλά πιάτα, καλές ποσότητες.

-πίτα => η μπατζίνα τους είχε τελειώσει (μας ενημέρωσαν αφότου πρώτα την παραγγείλαμε, κρίμα, είχαμε κάνει όρεξη), οπότε περιοριστήκαμε αναγκαστικά στην χορτόπιτα. Η οποία δεν θεωρώ ότι ήταν κάτι το φοβερό - είμαι αρκετά δύσκολη γενικά με τις πίτες. Μας την σέρβιραν κομμένη σε 3 κομμάτια - αν θυμάμαι καλά, η ποσότητα ήταν μικρή, ενώ το γιαούρτι με το οποίο την συνόδευσαν δεν πιστεύω πως ταίριαζε. Θα προτιμούσα ένα μεγαλύτερο κομμάτι πίτας - ώστε να ναι χορταστικό - χωρίς συνοδευτικό απαραίτητα.

Τέλος δοκιμάσαμε και τα δύο λουκάνικα (ξυδάτο και καρδίτσας?), αρκετά καλές γεύσεις.

Συνολική εντύπωση => έχει καλές πρώτες ύλες και μάγειρα (δεν μπορεί να μην έχει μάγειρα! ) με όρεξη!

Ήπιαμε ζέος black mak, την μονόλιτρη. πήραμε αρκετές. Μας κέρασαν και μία στο τέλος.

Οι τιμές καλές, το κάθε πιάτο πάνω κάτω στα 5 ευρώ. Το 3 στα 4 στη βαθμολογία οφείλεται στις ποσότητες που σε κάποια πιάτα ήταν τσιγκούνικες.

Σίγουρα θα ξαναπάω, στην περιοχή που βρίσκεται αποτελεί πολύ καλή επιλογή - κατά πολύ καλύτερη από το γειτονικό και ακατανόητα κατάμεστο κάθε φορά αντίπαλο δέος.