Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Σήμερα θα σας παρουσιάσω ένα ακόμα διαμαντάκι των Νοτίων Προαστίων, το DRUID. Όσοι δεν ξέρουν την περιοχή του Παλαιού Φαλήρου θα υποθέσουν ότι είναι κρυμμένο σ’ έναν απ’ αυτούς τους δρόμους που είναι όλοι ίδιοι μεταξύ τους, θα βάλουν μπρος το GPS και θα το βρουν.

Οι γνωρίζοντες τα κατατόπια θα στρίψουν από την παραλιακή στην Αγίου Αλεξάνδρου, μετά από 500 μέτρα δεξιά στην Αφροδίτης και θα παρκάρουν με σχετική δυσκολία (5 στα 10).

Το DRUID λειτουργεί εδώ και τρία χρόνια και είναι ένας ιδιαίτερα φροντισμένος χώρος, σαν να έκανε εγκαίνια την προηγούμενη εβδομάδα. Το πιο ωραίο κομμάτι του βέβαια, τη μέσα αίθουσα, θα την ανακαλύψετε αν ο καιρός δεν σας τραβήξει να καθίσετε έξω. Αυτή η σχετικά μικρή αίθουσα έχει ένα εντυπωσιακό δάπεδο με πλακάκια old style, τοίχους διακοσμημένους με μικρά και μεγαλύτερα κάδρα, γειτονεύει με την κουζίνα και την κάβα, φιλοξενεί λίγα τραπέζια και θα τολμούσα να την παρομοιάσω με ένα κάπως high γαλλικό μπιστρό.

Η πελατεία, όλων των ηλικιών, ανάμεσά τους και πολλοί τακτικοί θαμώνες, βολεύεται συνήθως στον έξω χώρο, μια μεγάλη βεράντα με τζαμαρία γύρω γύρω. Ωραία σκούρα ζωγραφισμένα τραπέζια καλυμμένα με τζάμι, λίγο μικρά όμως, αναπαυτικά καθίσματα, διακριτική art de la table δημιουργούν μια ευχάριστη, χαλαρή ατμόσφαιρα.

Η καλοδιαλεγμένη μουσική υπόκρουση σε σωστή ένταση σε κάνει να ξεχαστείς και να παρατείνεις την παραμονή σου πέρα από το συνηθισμένο.

Το πραγματικό ατού του DRUID είναι όμως κατά τη γνώμη μου η καταπληκτική νεαρή κυρία που φροντίζει για την εξυπηρέτηση των πελατών. Ειλικρινά σπάνια θα βιώσετε αυτό το μείγμα ευγένειας, αμεσότητας και γνώσης του αντικειμένου, που αποτελεί από μόνο του λόγο να επισκεφθείτε ξανά και ξανά αυτό το χαριτωμένο εστιατόριο. Νιώθεις πραγματικά καλοδεχούμενος.

Η περιποίηση ξεκινά με κρύο νερό σε μπουκάλι και μια ραβιέρα με χειροποίητα (μάλιστα! ) κριτσίνια και ένα ελαφρό λευκό ντιπ. Ακολουθεί, όσο μελετάτε τον κατάλογο, από ένα ποτηράκι με μους σολομού.

Στην τελευταία μας επίσκεψη, καθώς η παρέα μας είχε χάσει το δρόμο και καθυστέρησε, μας προσέφεραν και από ένα ποτήρι αφρώδη οίνο. Εντάξει, το μαγαζί είχε πολύ λίγο κόσμο εκείνη την ώρα, έχω όμως τη βεβαιότητα ότι το ίδιο θα συνέβαινε κι αν ήταν φίσκα.

Στην κουζίνα του DRUID κατοικοεδρεύει ένας πραγματικός δρυίδης (= μάγος) της γεύσης που ετοιμάζει μια ευσύνοπτη ποικιλία πιάτων για όλα τα γούστα. Εδώ θα δοκιμάσετε ελαφρά προχωρημένες γεύσεις που θα σας συναρπάσουν με τη νοστιμιά τους, χωρίς να είναι απλώς φαντεζί. Μπορείτε να παραγγείλετε κυριολεκτικά με κλειστά τα μάτια.

Διάφορες ολόφρεσκες σαλάτες, με καλύτερη ίσως αυτή με καπνιστό σολομό. Ωραιότατα πρώτα πιάτα, όπου δεν πρέπει να παραλείψετε την τάρτα με σπεκ και κατσικίσιο τυρί.

Όσο για τα κυρίως πιάτα, μπορείτε άνετα να παρακάμψετε το ακριβούτσικο (25 €) rib eye και να περιοριστείτε, τρόπος του λέγειν, σε ένα σνίτσελ με σάλτσα γκοργκοντσόλα, παρέα με τον πιο μαμαδίστικο πουρέ με φρέσκες πατάτες που μπορείτε να φανταστείτε, ή ακόμα και σε ένα burger με καλοψημένο μπιφτέκι με σκέτο κιμά και σε σωστό βάρος.

Αυτό που μου έχει μείνει απωθημένο είναι να δοκιμάσω μια φορά την πίτσα τους, δεν αποκλείεται να είναι αποκάλυψη, αν κρίνω από την ποιότητα των κριτσινιών της υποδοχής.

Για το κρασί που θα συνοδεύσει το γεύμα σας εμπιστευθείτε την κυρία που προανέφερα, έχει καλές γνώσεις και θα σας συστήσει ίσως ένα εξαιρετικό κρασί κάποιου μικρού Έλληνα παραγωγού. Εννοείται ότι το κρασί θα αναπαυθεί, εφόσον πρέπει, σε σαμπανιέρα δίπλα στο τραπέζι σας.

Όσο για τα επιδόρπια, εδώ ισχύει το «λίγα και καλά». Εγώ τιμώ πάντα τη μους μαύρης σοκολάτας, η οποία δεν είναι τόσο σκούρα όσο ίσως τη φαντάζεται κανείς, πιο συμπαγής και λιγότερο γλυκιά, η γυναίκα μου ορκίζεται στο παρφέ μάνγκο, που για τα γούστα μου παραείναι γλυκό.

Για το κλείσιμο από ένα ποτηράκι αυθεντικό (παίζει να είναι κι αυτό χειροποίητο) λιμοντσέλο που απέχει μίλια από τα συνηθισμένα νερωμένα λικεράκια. Για ένα πλήρες γεύμα με πρώτο, δεύτερο, επιδόρπιο και κρασί ένα ζευγάρι δεν θα δαπανήσει πάνω από 50 ευρώ.

Στο DRUID μπορείτε λοιπόν να γίνετε τακτικοί πελάτες, είναι ιδεώδες για οικογενειακές γιορτές, τραπεζώματα μέχρι 12 άτομα ή απλά για ένα ήσυχο δείπνο με τον καλό ή την καλή σας. Αξίζει για μια τουλάχιστο φορά να κάνετε κάποια χιλιόμετρα παραπάνω.