Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Έπειτα από μία παρουσίαση του καταστήματος σε τηλεοπτική εκπομπή και χωρίς φυσικά να παραλείψω να διαβάσω τις κριτικές των φίλων του ask4food, αποφάσισα να επισκεφθώ με τη γυναίκα μου το Rock n’ Balls το προηγούμενο Σάββατο βράδυ.

Αφού προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση, φτάσαμε στο μαγαζί στις 9.00 και αμέσως η υπεύθυνη των κρατήσεων μας οδήγησε προς το τραπέζι μας. Η σερβιτόρα η οποία μας πήρε παραγγελία ανέφερε και τα πιάτα ημέρας, ενώ ήταν άκρως κατατοπιστική στο να μας εξηγήσει διάφορα πιάτα που την ρωτήσαμε.

Αξίζει δε να σημειωθεί ότι η παραγγελία μας έφτασε στο τραπέζι πολύ γρήγορα, σε χρόνο λιγότερο από 10 λεπτά, παρόλο που ήταν Σάββατο και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Βέβαια ή τάχιστη αυτή εξυπηρέτηση δικαιολογείται τόσο από το πλήθος του προσωπικού, όσο και από το γεγονός ότι οι κεφτέδες είναι όλοι προψημένοι στο φούρνο, οπότε η κουζίνα θέλει λιγότερο χρόνο για την προετοιμασία των πιάτων.

Ο χώρος σε γενικές γραμμές είναι αυτό που λέμε «βιομηχανικός». Στην μέση του καταστήματος κυριαρχεί η ανοιχτή κουζίνα και γύρω γύρω υπάρχουν αρχικά μία μπάρα και στη συνέχεια τραπεζάκια. Υπάρχουν και τραπέζια στην έξω πλευρά, προς την πλατεία της Αγίας Ειρήνης, αλλά νομίζω ότι ο εσωτερικός χώρος είναι προτιμότερος, ειδικά για αυτή την εποχή.

Το ψηλοτάβανο του χώρου και η μοντέρνα διακόσμηση δίνουν μια ωραία αίσθηση. Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι η μουσική, αν και ωραία ποιοτικά, ωστόσο ήταν πολύ δυνατή για τα γούστα μου. Το ξέρω ότι το μαγαζί προσφέρεται και για ποτό και ήταν Σάββατο βράδυ, ωστόσο θεωρώ ότι η υψηλή ένταση της μουσικής από πλευράς DJ δεν σε αφήνει να απολαύσεις το φαγητό σου και να ακούς τον συνδαιτυμόνα σου.

Ο κατάλογος είναι απλός και περιεκτικός, τυπωμένος πάνω στο σουπλά. Έχει 5 είδη σαλάτας που κοστίζουν 4€ και 7€ η μικρή και η μεγάλη αντίστοιχα. Επίσης το μενού περιλαμβάνει 5 είδη από κεφτέδες (4 ανά μερίδα) που μαζί με τα 6 είδη σάλτσας κοστολογούνται στα 6€, ενώ άλλα 4€ κοστίζουν οι γαρνιτούρες. Με 7€ μπορείς να φτιάξεις το δικό σου μπέργκερ.

Τέλος, τα πιάτα ημέρας κοστίζουν 12-13€, ενώ έχει και ειδικό μενού με σούσι. Αναλυτικά μπορείτε να δείτε τον κατάλογο στη σελίδα τους στο Facebook.

Εμείς ακολουθήσαμε την συμβουλή του φίλου ΙΩΓΙΑΝΝΗ και πήραμε δύο μικρές σαλάτες, μία spicy caesar και μία πατατοσαλάτα. Και οι δύο ήταν πολύ νόστιμες και ικανοποιητικές σε μέγεθος.

Από κυρίως, διαλέξαμε τους μοσχαρίσιους κεφτέδες με πάπρικα, τους οποίους συνδυάσαμε με λιγκουίνι και σάλτσα από μανιτάρια. Εκπληκτικό πιάτο, με τα μακαρόνια σωστά βρασμένα και την σάλτσα να μοσχομυρίζει μανιτάρια. Επίσης πήραμε ένα μπέργκερ με τρεις κεφτέδες από χοιρινό ισπανικό chorizo, με σάλτσα καπνιστής παρμεζάνας και τυρί προβολόνε.

Επίσης πολύ ωραία αρώματα και μαλακό φρέσκο ψωμάκι. Η μόνη δυσκολία είναι ότι με τρία κεφτεδάκια μέσα σε ένα μπέργκερ, είναι λίγο δύσκολο να το πιάσεις με το χέρι. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω τα 3 μπριός, τα οποία τα είδα σε διπλανή παραγγελία και έδειχνα εξίσου ικανοποιητικά σε μέγεθος.

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με μία βαρελίσια μπύρα weiss ο λογαριασμός ήρθε στα 31€. Άκρως συμφέρουσα τιμή για ένα τέτοιο δείπνο. Περάσαμε πολύ ωραία, ευχαριστηθήκαμε το φαγητό μας και σίγουρα θα ξαναπάμε. Να το δοκιμάσετε κι εσείς.

2014-10-16 15:29:15

Σας ευχαριστούμε πολύ!
R&B

2015-11-23 15:35:29
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την kostas9578.