Κλασική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω εστιατόριο μέσα στον Οκτώβριο ένα απόγευμα Τετάρτης. Από την τηλεφωνική κράτηση το προσωπικό φάνηκε ευγενέστατο.

Το κτίριο επιβλητικό, όχι κάτι που βλέπεις καθημερινά και σίγουρα όχι ένα εστιατόριο που επισκέπτεται συχνά ο μέσος Έλληνας. Ο χώρος όμορφα διακοσμημένος με το τεράστιο τζάκι δίπλα από την είσοδο και μου θύμιζε κάτι από καράβι. Τον κήπο τον είδα μόνο πίσω από τη τζαμαρία, αλλά σίγουρα θα τον τιμήσω όταν ξαναζεστάνει ο καιρός.

Το σέρβις πολύ καλό, αναμενόμενο βέβαια, αν και μια μικρή παρατήρηση θα την κάνω. Δεν ξέρω αν έφταιγε το νεαρό της ηλικίας μας ή ότι ήμασταν μόνο δύο άτομα, όμως σε άλλα τραπέζια με παραπάνω άτομα και πιο ώριμους, ηλικιακά, πελάτες (άρα και περισσότερο επιφανείς οικονομικά, σύμφωνα με τη λογική), οι σερβιτόροι ήταν κυριολεκτικά πάνω από το κεφάλι τους όλη την ώρα. Εν πάσει περιπτώσει, περνάω στο μενού.

Για καλωσόρισμα μας έφεραν σφηνάκι σούπας λαχανικών με ένα μικρό κομμάτι αλμυρό κέικ και χειροποίητα ψωμάκια. Η σούπα ήταν αρκετά κρεμμυδάτη και δεν ενθουσιάστηκα, το κέικ μου φάνηκε ελαφρώς άγευστο αλλά τα ψωμάκια ήταν καταπληκτικά. Το ένα ήταν με ελιές, το άλλο με σταφίδες και τα άλλα δυο με σουσάμι. Δεν χρεώθηκαν.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Όμικρον με αρσενικό Νάξου και ντρέσινγκ μελιού. Πολύ καλή και σωστή ποσότητα.

- Τραγανές φλογέρες κοτόπουλου με τσάτνεϊ πιπεριάς. 4 μεγάλες φλογέρες με διάφορα μπαχαρικά, πολύ νόστιμο ορεκτικό αλλά και χορταστικό.

- Χειροποίητα πουγκάκια με φύλλο βέργας, γεμισμένα με μους κατσικίσιου τυριού & δυόσμο. 4 εκπληκτικά πουγκάκια, τραγανά και αξιοσημείωτου μεγέθους, πλούσια γεμισμένα, τοποθετημένα πάνω σε μια γλυκιά σως.

- Μπιφτεκάκια βούβαλου με πουρέ πατάτας και πικάντικη σάλτσα ντομάτας. Μη έχοντας ξαναφάει βούβαλο, ενθουσιάστηκα με τη γεύση του. Ο πουρές εξαιρετικός, αρκετά αλμυρός και πολύ γευστικός. Η σάλτσα με άφησε αδιάφορη και δε τη βρήκα πικάντικη, αλλά μικρό το κακό.

- Χοιρινό φιλέτο σωτέ με πουρέ γλυκοπατάτας, πράσινα σπαράγγια, καραμελωμένο κρεμμύδι και κρέμα βαλσάμικο. Όλες οι γεύσεις από αυτό το πιάτο ήταν απίθανες, η μια καλύτερη από την άλλη. Να το προτιμήσετε.

Από γλυκά:

- Μους γιαουρτιού με λευκή σοκολάτα σε τραγανά φύλλα κρούστας με σάλτσα λεμονιού. Ένα γλυκό με πολλούς ορόφους, αρκετά καλό, χωρίς να μου μείνει αξέχαστο. Ευχάριστο ήταν αλλά δε μπόρεσα να το φάω όλο μετά από όλο αυτό το φαγητό.

- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό μαστίχα. Εγώ δεν τρώω ούτε το ξύσμα ούτε τη μαστίχα, ο συνδαιτυμών όμως ισχυρίστηκε ότι ήταν η καλύτερη πορτοκαλόπιτα που είχε φάει ποτέ του. Δύο μεγάλα κομμάτια πορτοκαλόπιτας παρακαλώ.

Σίγουρα αυτό που μας έμεινε από το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι οι μεγάλες ποσότητες, εκτός από τις καταπληκτικές γεύσεις. Προτού πάμε, φανταζόμασταν ότι οι ποσότητες που θα μας σέρβιραν θα ήταν μικρές και για να χορτάσουμε θα καταλήγαμε για σουβλάκια. Αλλά τελικά κάθε άλλο!

Ο λογαριασμός ήταν 70.50€ χωρίς κρασί, γιατί το ομολογώ, δεν είμαστε φίλοι του κρασιού. Να σημειώσω ότι το νεράκι χρεώθηκε 1,50€, όμως η σαμπανιέρα διαθέτει 2 και μπορείς να καταναλώσεις και τα 2 στην ίδια τιμή. Μετά από όλα αυτά που φάγαμε και το πόσο μας άρεσαν, θεωρώ ότι οι τιμές δεν είναι και τόσο υψηλές κι έτσι μια στο τόσο αξίζει να πάει κανείς και να δώσει κάτι παραπάνω.