Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Καραβιδας!! Μια ψαροταβερνα που αν πατε μια φορα.. θα επισκεφθειτε ξανα και ξανα ως πιστοι καλοφαγαδες.. Μια οικογενειακη επιχειρηση, προσφατα αναικαινισμενη με εξαιρετικη ποιοτητα στα φαγητα του και παντα με φρεσκο ψαρακι! Βρισκεται στην περιοχη που μενω και εχω παει αρκετες φορες.. ουδεμια με απογοητευσε.

Ο εσωτερικος χωρος ειναι λιτος, καθαρος και ευχαριστος με κυριαρχες τις αποχρωσεις του γκριζογαλανου και του ζαχαρι. Ο εξωτερικος χωρος περα απο εναν μικρο φωτιζομενο κηπακο δεν διαθετει κατι αλλο, παρα μονο δυο σειρες με πολλα τραπεζια που το καλοκαιρι ειναι παντα γεματα.

Το σερβις αποτελειται απο νεαρα παιδια γρηγορα, φιλικα και πολυ προθυμα να σε εξυπηρετησουν. Πιο συγκεκριμενα... παντα οταν μπεις στο μαγαζι θα σε καλησπερισουν, θα σε βοηθησουν στην ανευρεση τραπεζιου, θα σε σερβιρουν σε σωστους χρονους. Παντα με διακριτικο τροπο αλλα και χαμογελο θα σε ρωτησουν αν εμεινες ευχαριστημενος και αν ηταν ολα ενταξει. Ο ιδιοκτητης επισης θα φροντισει να σε καληνυχτισει οταν ερθει η ωρα να φυγετε.

Την Δευτερα λοιπον νωρις το βραδακι μαζι με την οικογενεια μου για αλλη μια φορα κατηφορισαμε για φαγητο στον Καραβιδα. Ξεκινησαμε με σαλατουλες, πατατες, καβουροσαλατα και τυροκαυτερη. Οι σαλατες μας ηταν μια αναμεικτη βραστη και μια αναμεικτη πρασινη. Παντα φρεσκοκομμενες και νοστιμοτατες! Οποτε πηγαινω στη συγκεκριμενη ψαροταβερνα δεν παραλειπω την καβουροσαλατα.. που πραγματικα ειναι το κατι αλλο!!!!!! Δεν χορταινεις να τρως. Τα κυριως μας - 2 μισες ψαροσουπες ( για τις οποιες φημιζεται.. και οχι αδικως!! ) 1 ριζοτο με θαλασσινα και 1 γαριδομακαροναδα, εξαιρετικα ολα. Συν οτι οι μεριδες του ειναι αρκετα μεγαλες.

Στο τελος παντα σε κερνανε γλυκο η φρουτα αναλογα με τις επιθυμιες της παρεας. Οταν ειμαστε μεγαλη παρεα καταφθανει συνηθως μια ποικιλια με γλυκα (κορμο, κανταιφι, καρυδοπιτα και ραβανι συνοδευομενα με μπαλες παγωτου καιμακι και σοκολατα). Με το αγορι μου οταν πηγαινω στο τελος μας ρωτανε τι γλυκακι προτιμαμε. Ο κορμος ειναι απο τα must eat!!! Δεν εχω λογια...
Θα ηταν αδικια για το μαγαζι να μην αναφερω οτι υπαρχει μενου των 28ευρω για 2 ατομα απο Δευτερα εως και Σαββατο. Επιλεγεις απο μια μεγαλη ποικιλια πιατων--- 1 σαλατα, 2 κυριως, 1 ορεκτικο και 2 γλυκα! Τρως οικονομικα κ χορταινεις στο φουλ!

Στα Συν επισης ειναι- νερακι σε κανατα, αποδειξη μολις ζητηθει λογαριασμος, αλλαγη μαχαιροπιρουνων οποτε ειναι αναγκαια,, καθαρες τουαλετες!
Το Σαββατοκυριακο καλο θα ηταν να κανετε κρατηση.. γιατι αρκετες φορες την εχουμε πατησει.

Για 1. μια αναμεικτη βραστη 5ε
6. μια γαριδομακαροναδα 13ε
7. μια τυροκαυτερη 3ε
8. μια καβουροσαλατα 5ε
7. μισο κιλο κρασακι 3,50ε
Ολα μαζι 58ε.. Πολυ καλη τιμη καθως αυτα που παραγγειλαμε ηταν αρκετα και οι μεριδες πλουσιες!
Συνιστω ανεπιφυλακτα.!!!!!!!!

2014-12-09 19:45:23

Σε ευχαριστούμε πολύ για την κριτική που μας έγραψες. Κάθε φορά προσπαθούμε για το καλύτερο, χαιρόμαστε ιδιαίτερα που σε αφήνουμε ικανοποιημένη και γευστικά και οικονομικά.