Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Μεζεδοτεχνείον..!!! Δεν υπάρχει άλλη λέξη που να περιγράφει σωστότερα το συγκεκριμένο κατάστημα... Σε έναν ζεστό χώρο, στην οδό Κουτσικάρη, πίσω από τον Άρειο Πάγο η έμπειρη μαγείρισσα Θάλεια μαζί με τον γιό της μας υποδέχονται και μας υπόσχονται μοναδικές γαστρονομικές εμπειρίες!!!

Έχω επισκεφθεί το "Θάλειας Μεζεδοτεχνείον" τέσσερις φορές και ειδικότερα τις φορές που έτυχε να κατέβω Αθήνα για δουλειές (καθ΄ότι δε διαμένω στην πρωτεύουσσα), με τελευταία αυτήν πριν μία εβδομάδα. Το εν λόγω κατάστημα μου το σύστησε πριν δύο χρόνια φίλος μου ο οποίος μένει στους Αμπελόκηπους και με φιλοξενεί κάθε φορά που επισκέπτομαι την Αθήνα και από τότε δεν παραλείπω ποτέ να περάσω μια βόλτα και να φάω εκεί. Δεν βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο με φασαρία και πολυκοσμία αλλά σε έναν ήσυχο δρόμο όπου βρίσκεις πολύ εύκολα να παρκάρεις το αυτοκίνητο.

Άμα τη αφίξη σου στην είσοδο του καταστήματος σε υποδέχεται, πάντα με χαμόγελο και ευγένεια ο σερβιτόρος και υιός της μαγείρισσας "Θάλειας" ( αφού πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση). Στο βάθος, μέσα στην κουζίνα, διακρίνεται η η μικρασιάτισσα (ως έχω πληροφορηθεί) κι έμπειρη μαγείρισσα Θάλεια. Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ άνετος και πάντα πεντακάθαρος, χωρίς να στριμώχνεται το ένα τραπέζι πάνω στο άλλο. Λιτή διακόσμηση μεν ζεστή δε. Οι τουαλέτες, σημαντικό κομμάτι για μένα ως δείγμα καθαριότητας) πάντα λάμπουν. Όμως και ο εξωτερικός χώρος του καταστήματος, η "αυλή", με τα καταπράσινα και ανθισμένα λουλούδια το καλοκαίρι, θεωρώ ότι αποτελεί μια ευχάριστη και δροσιστική νότα στα ζεστά βράδια του καλοκαιριού.

Ας περάσω στο φαγητό... Ο κατάλογος δεν περιλαμβάνει πολύ μεγάλη ποικιλία φαγητών αλλά ότι διαθέτει, θα δανειστώ τίτλο σχετικής γαστρονομικής εκπομπής, μπουκιά και συχώριο!!! Έχω δοκιμάσει αρκετές γεύσεις στις επισκέψεις μου (σαλάτες, ορεκτικά, κυρίως πιάτα) και όλες έχουν κάτι το ιδιαίτερο, κάτι που δε θα το γευτείς εύκολα σε ένα κλασσικό μεζεδοπωλείο. Από τις λιγοστές μου, αλλά καλές για άντρα γνώσεις μαγειρικής, θεωρώ πως είναι αυτή η διαφορετική χροιά που δίνει το χέρι της μικρασιάτισσας Θάλειας, που αποδεικνύεται ότι κατέχει πολύ καλά την μικρασιάτικη κουζίνα. Μην παραλείψετε να φάτε την εξαιρετική παστουρμαδόπιτα, τα γευστικότατα και καλοψημένα μπιφτεκάκια και εξαιρετική σαρδέλα παντρεμένη. Μικρασιάτικες γεύσεις μεν. ελαφριές δε.

Οι μερίδες ως ποσότητα είναι αρκετά ικανοποιητικές (ίσως και με το παραπάνω) για μεζεδοπωλείο και σίγουρα ανταποκρίνονται στην τιμή τους. Οι τιμές είναι πολύ καλές, φυσιολογικότατες για την εποχή και για μεζεδοπωλείο. Δύο άτομα που πηγαίνουμε πληρώνουμε 25 -27 ευρώ σύνολο τελικό λογαριασμό (με σαλάτα, ορεκτικά, σχετικά μεζεδάκια και κρασάκι ή μπύρα). Στο τέλος, πάντα, το κατάστημα σου προσφέρει και επιδόρπιο από τα χέρια της Θάλειας. Όσον αφορά το σέρβις πάντα ήταν άψογο αλλά ακόμα και φορές που το μαγαζί ήταν γεμάτο και υπήρχε μια μικρή καθυστέρηση το αφοπλιστικό χαμόγελο του σερβιτόρου σε συνδυασμό με την ειλικρίνεια του και το χιούμορ του δε σ' αφήνει περιθώρια να σκεφτείς κάτι αρνητικό.

Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, αν έμενα μόνιμα Αθήνα σίγουρα θα το επισκεπτόμουν συχνότερα.