Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Ξεκινάω να γράφω την κριτική για το Feyrouz και ήδη λιγουρεύομαι και αναπολώ το Α-Ν-Ε-Π-Α-Ν-Α-Λ-Η-Π-Τ-Ο φαγητό του! Το έχω επισκεφθεί ήδη 2 φορές μέσα σε 1 εβδομάδα και ίσως σταματήσω μόνο όταν δε θα χωράω πουθενά...

Ανακάλυψα το μαγαζί τυχαία, διαβάζοντας ένα άρθρο για το φαγητό και την καταγωγή της ιδιοκτήτριας. Από τις φωτογραφίες και μόνο κατάλαβα ότι θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μου. Έχοντας καταγωγή από Κωνσταντινούπολη άλλωστε δεν μπορούσα να μην το επισκεφθώ.

Το μαγαζί είναι χωμένο στο μικρό στενάκι (Καρόρη) κάθετη στην Αιόλου αλλά εύκολα θα το ανακαλύψετε. Σαν χώρος είναι μικρός αλλά πολύ συμπαθητικός και έχει μέσα λίγα σκαμπό διαφορετικά βολεύει και το πεζουλάκι έξω. Αν είναι χειμώνας βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται, εξ' ου και το μοναδικό 3.

Στο φαγητό τώρα. Αν δε λατρεύετε αυτή την κουζίνα, δεν ξέρω πως θα σας φανεί. Να τονίσω όμως ότι η Ανατολίτικη κουζίνα και το εν λόγω μαγαζί κατ επέκταση έχει από τα πιο καθαρά και υγιεινά street food.

Εγώ έχω δοκιμάσει και τις 2 φορές λαχματζούν (αααααχ!!!! ) και πεϊνιρλί.
Στο λαχματζούν feyrouz που είναι ουσιαστικά σπιτικό μπορείτε να προσθέσετε γιαούρτι, tabouleh, baba ghanoush (είναι σαλάτα μελιτζάνας), χούμους και χρωματιστή σαλάτα. Εγώ και τις 2 φορές το πήρα με γιαούρτι, baba ghanoush (τολμήστε το γιατί είναι λιωμένη μελιτζάνα, και σας το λέει άτομο που τη σιχαίνεται) και χρωματιστή σαλάτα. Τιμή 3.20€ αλλά πολύ χορταστικό.

Επιπλέον, πήραμε πεϊνιρλί. Και εγώ και ο φίλος μου καταλήξαμε ότι είναι από τα καλύτερα που έχουμε φάει. Το ζυμάρι τόσο νόστιμο και λεπτό, πράγμα αρκετά σπάνιο. Την πρώτη φορά το πήραμε με σουτζούκι (προτείνεται ανεπιφύλακτα) και τη δεύτερη με παστουρμά. Προτείνω και αυτό με τον παστουρμά ΑΛΛΑ να προειδοποιήσω ότι αν το δοκιμάστε ακόμα και την επόμενη μέρα θα μυρίζεται από πάνω μέχρι κάτω. Αν είστε σε αρχή σχέσης ή έχετε σημαντικές συναντήσεις ή κάτι τέλος πάντων, αναβάλετε το αλλά μην το παραλείψετε κιόλας!!!

Για γλυκό, πήραμε ρυζόγαλο και πριν αναρωτηθείτε για ποιο λόγο να φάω ρυζόγαλο απλά δοκιμάστε το. Έχει διακριτική γεύση πορτοκάλι και μοσχολέμονο (όπως με ενημέρωσε ένας εκ των ιδιοκτητών). Σας έπεισα; Την επόμενη φορά μας κέρασαν κάτι μικρά καροτογλυκά. Δεν είχα ξαναφάει αλλά ήταν και αυτά πολύ νόστιμα και ιδιαίτερα.

Πέραν των παραπάνω έχει και διάφορες πίτες, λαχματζούν με άλλη γέμιση και ολικής άλεσης (αν θυμάμαι καλά) και μαύρο τσάι που σίγουρα θα δοκιμάσω να ελέγξω αν είναι "ντεμλίδικο".

Τέλος, θα ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους 2 ιδιοκτήτες -τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν- γιατί είναι ευγενέστατα, εξυπηρετικότατα και κάνουν τους πελάτες τους να αισθάνονται οικία. Αν το επισκεφτείτε να τους ρωτήσετε ώστε να σας προτείνουν τι να παραγγείλετε για να βρείτε τη γεύση που σας ταιριάζει.

Μπράβο για όλα και σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά.....