Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Σήμερα πρέπει να σας συστήσω ένα αθόρυβο διαμαντάκι των Μελισσίων.
Μετά από ψώνια και επιστρέφοντας σπίτι νιώσαμε μια λιγούρα για κανένα μεζεδάκι.

Οι επιλογές μας πηγαίνοντας προς Μελίσσια από Αττική οδό, άπειρες.
Χάλανδρι, Βριλλήσια και φυσικά Μελίσσια που πλέον έχει πολύ καλές επιλογές και μαζεύει κόσμο από γειτονικά προάστια αλλά και από κέντρο.
Παρασκευή βράδυ χωρίς κράτηση λόγω του απρόβλεπτου σχεδιασμού και η επιλογή μας ήταν να δοκιμάσουμε το νέο μαγαζί της περιοχής, αλλά με περγαμηνές από το αδερφάκι του, Μαύρο Πρόβατο του press cafe.

Αμ δε, γεμάτο κρατήσεις και έδιωχνε κόσμο.
Απέναντι ακριβώς όμως, είναι το Οξύμορον. Μαγαζί που όλο λέγαμε να επισκεφτούμε και τελικά ποτέ δεν πηγαίναμε. Λοιπόν ήταν η ευκαιρία του.
Παραπλήσιο στήσιμο με μεγάλες τζαμαρίες. Περνώντας στον κυρίως χώρο δεν είναι και τόσο μεγάλο όσο δείχνει από έξω.

9.30 μ. μ και το μαγαζί έχει δυό ή τρείς παρέες, άνετα τραπέζια με αποστάσεις μεταξύ τους. Αρκετά τραπέζια στον εξωτερικό χώρο που είναι κλεισμένος με τζαμαρίες, και λίγα μέσα, ένα οχτάρι, ένα τεσσάρων και δυό ακόμα μικρά για δύο.
Βιομηχανικό καθαρά στυλ με ανοιχτή κουζίνα και μεγάλο πάσο να την χωρίζει από την σάλα. Στην μέση της αίθουσας δεν υπήρχαν τραπέζια, μάλλον για να διευκολύνουν όποιον χορεύει αφού υπάρχει ένα σχήμα με κιθάρα και μπουζούκι που παίζουν έντεχνο και ελαφρολαϊκό ρεπερτόριο.
Η κιθάρα είχε αρχίσει να κουρδίζεται.

Επιλέξαμε ένα από τα τραπεζάκια για δύο στον εσωτερικό χώρο, που μπορούσαμε να παρακολουθούμε και το ντουέτο πιό άνετα.
Άμεσα ήρθαν κατάλογοι. Χωρίς πολλά πιάτα που δεν ξέρεις από που να αρχίσεις, δίφυλλο έντυπο με λίγες σαλάτες, αρκετά προτώτυπα ορεκτικά και κρεατικά για κυρίως. Υπάρχουν πιάτα ημέρας, κυρίως μαγειρευτά, αλλά και οι επιλογές για σχάρας είναι πολλές. Και rib eye και μπιφτέκι, και κοτόπουλο και σταβλίσια.
Γρήγορη ήταν η εξυπηρέτηση μας χωρίς λάθη, και η κουζίνα άψογη.
Οι επιλογές μας ήταν πίτα Καισαρίας, με φύλλο χειροποίητο, όχι σφολιάτα, πλούσιο σε τυριά και με μυρωδάτο παστουρμά που φαινόταν σε κάθε κομματάκι ( δεν ξέρω αν ήταν του Μιράν).6€

Απάκι με μανιτάρια και κρέμα μάλλον γάλακτος. Φρέσκα τα μανιτάρια είχαν πάρει άρωμα από το απάκι. Πιάτο που μοσχοβολούσε ιδανικό για παπάρες.5,50€
Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, κρεατένιο σε μεγάλο πιάτο συνοδεία ψητών λαχανικών που ήταν η επιλογή μου. Κανένα παράπονο το ευχαριστήθηκα.8€
Τας κεμπάπ με πουρέ μελιτζάνας για την σύζυγο. Το μοσχάρι οκ χωρίς να έχει κάποιο μυρωδικό που να εξιτάρει, αλλά ο πουρές... τι πουρές όνειρο.
Χοντροαλεσμένη η μελιτζάνα για να ακούγεται αλλά και τόσο βελουδένια γεύση.7€
Ήπιαμε δύο μπύρες Fischer, 2X3€ και ζητήσαμε ψωμί, πολύ καλό ήταν, και μας φέρανε και το καθιερωμένο μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.
Μετά αρχίσανε τα κεράσματα, 200ml ρακί και γλυκά από το μαγαζί.
Πανακότα με σιρόπι μανταρίνι και μους σοκολάτας με χειροποίητο παγωτό παρφέ σοκολάτας.

Ο κος Μάνος μας εξήγησε ότι όλα τα πιάτα και οι πίτες και τα γλυκά είναι κατασκευή του σεφ και τίποτα δεν μπαίνει στο μαγαζί έτοιμο.
Έλα όμως που μετά τα κεράσματα μας είχαν κερδίσει οι μουσικοί, και δεν θέλαμε να φύγουμε. Παραγγείλαμε, ενώ είχαμε πληρώσει ένα νέο 200αρι ρακί και κάτσαμε άλλη μισή ώρα.
Σύνολο πληρώσαμε 34,50€ & 3€ η τελευταία ρακί.
Πιό φτηνά γίνεται?
Κι όμως γίνεται. Υπάρχει μενού με ατομική σαλάτα, ένα ορεκτικό, ένα κυρίως, ποτήρι κρασί και γλυκό με 10€/άτομο.!!!
Να αναφέρω ότι 10 μμ βάζει η ορχήστρα μπροστά και στις 10.30 το μαγαζί γέμισε.
Η ζωντανή μουσική είναι μόνο γιά Παρασκευή και Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.

Το τριάρι πάει στην ατμόσφαιρα και όχι στο χώρο.
Αν καπνίζουν όλα τα τραπέζια της τζαμαρίας μάλλον καπνίζεις και εσύ.
Αυτό το στυλάκι του νεοέλληνα, δυό μπουκιές με δυό ρουφηξιές τσιγάρου ποτέ δεν το κατάλαβα. Φάε το φαί σου βρε άνθρωπε να καταλάβεις τι τρως και μετά κάπνισε το, αφού το θες τόσο. Έλεος...
Σπεύσατε.