Τσιπουράδικα - Ουζερί - Γλυφάδα, Αθήνα

Το Βολιώτικο Διαμαντάκι των Νοτίων Προαστίων... Έτσι θα χαρακτήριζα εγώ το Τσιπουράδικο "Ιωλκός". Το τσιπουράδικο βρίσκεται στο απόκεντρο μέρος της Γλυφάδας εκεί που όλα ξεφεύγουν από την βαβούρα και την πολυκοσμία του Κέντρου της. Η πρόσβαση είναι λίγο περίπλοκη καθώς ο δρόμος που βρίσκεται έχει μόνο άνοδο προς την Βουλιαγμένης, έτσι για να φτάσει κανείς θα πρέπει ή να μπεί στο κέντρο και να πάρει την άνοδο ή να στρίψει πιο πριν από κάποιο άλλο στενό.

Η επίσκεψη έγινε Πέμπτη βράδυ (Γιατί τα Σάββατα που έχω περάσει κάποιες φορές γίνεται χαμός), δύο άτομα παρκάροντας σχετικά εύκολα αποφασίσαμε να πιούμε τσίπουρα.

Με το που μπήκαμε στο τσιπουράδικο, μας καλοδέχτηκε ο ιδιοκτήτης του ο Κος Αλέξης απόσο άκουσα το όνομα του από τα άλλα τραπέζια που τον ήξεραν με το μικρό του. Πρώτη φορά μας υποδέχτηκαν τόσο ζεστά και καλοσυνάτα.

Ο χώρος ζεστός, διακοσμημένος με απλότητα και μεράκι έχοντας μία μυρωδιά από Παγασητικό. Πίσω από κάθε τραπέζι υπήρχε κρεμασμένο σε ζαρτινιερούλα αλατοπίπερο και πάνω στο τραπέζι λαδάκι με ξύδι. Συνάμα με εμάς υπήρχαν ακόμα 3-4 παρέες.

Επιλέξαμε ένα τραπέζι για δύο και ευθύς αμέσως ο ιδιοκτήτης έσπευσε να μας γνωρίσει ρωτώντας μας την καταγωγή μας και πώς γνωρίσαμε το μαγαζί καθώς και μας τόνισε ότι το Τσίπουρο είναι καθαρά Βολιώτικο από δικό του προμηθευτή. Πριν την παραγγελία προηγήθηκε καλωσόρισμα με 750 ml τσίπουρο το οποίο συνοδεύεται με τέσσερα μικρά πιατάκια μεζέδων οι οποίοι είναι διαφορετικοί κάθε φορά (το συγκεκριμένο πακέτο δίνεται στα 3 Ευρώ που στην ουσία πληρώνεις μόνο το τσίπουρο).

Τα δικά μας ήταν γαύρος μαρινάτος, τσίρος, ψωμάκια με καβουροσαλάτα και ψωμάκια με τυροκαυτερή η οποία είχε και πιπεριά Φλωρίνης. Και τα τέσσερα νοστιμότατα. Το τσίπουρο πολύ καλό, καθαρό και δεν μας πείραξε ούτε μας ζάλισε. Προχωρήσαμε στα κυρίως, ο ιδιοκτήτης ήρθε ο ίδιος και κάθισε στο τραπέζι μας να μας πάρει παραγγελία με το τεφτέρι του (Σπάνιο κατά την γνώμη μου ενώ έχει δύο σερβιτόρους).

Η παραγγελία μας ήταν:

-Μία μερίδα κεφτεδάκια με πατάτες (Πρώτη φορά τόσο ωραία και αφράτα κεφτεδάκια τα οποία τα έτρωγες σαν ποπ κόρν), η πιατέλα είχε γύρω στα 6 κεφτεδάκια συνοδευόμενα με πατάτες.

- Μία φέτα τυλιχτή με μέλι και σουσάμι λευκό και μαύρο, αρκετή και τέλεια σε γεύση

- Μία μερίδα παστουρμαδοπιτάκια τα οποία ήταν σε ρολάκια, πάρα πολύ καλά λιώνανε με το τυράκι τους και μια χαρά και η μερίδα.

-Μια μερίδα Αρμένικο Μπουγιουρντί το οποίο φτιάχτηκε σαν Σπέσιαλ πιάτο την μέρα εκείνη. Ήταν μια πήλινη γαβαθούλα με σουτζούκι, παστουρμά, σάλτσα ντομάτα, πιπεριές και τυριά. Το καλύτερο της βραδιάς και το πιο νόστιμο.

Ο ιδιοκτήτης επίσης σε αντίθεση με μερικούς μερικούς της περιοχής, παρέδωσε μαθήματα τιμιότητας και συμπεριφοράς όταν ο φίλος μου πήγε να παραγγείλει πατάτες με τα υπόλοιπα πιάτα τον απέτρεψε μιας που είχαν μέσα τα κεφτεδάκια που ήδη είχαμε παραγγείλει. Συγχαρητήρια τέτοιοι ιδιοκτήτες αξίζει να έχουν εστιατόρια και ο κόσμος να τους στηρίζει. Επιπλέον στον κατάλογο που κάθε μέρα έχει κάτι το διαφορετικό υπήρχαν και άλλα εκλεκτά πιάτα όπως φαγκρί, αρκετή ποικιλία ψαρικών, μυδια, χταποδοκεφτέδες κ. α.

Ο σερβιτόρος είχε συνέχεια την προσοχή του στα τραπέζια και τόσο αυτός όσο και ο ιδιοκτήτης μας ρώτησαν πολλές φορές αν ευχαριστηθήκαμε και άν μας άρεσαν τα πιάτα.

Αφού απολαύσαμε το γεύμα μας και το τσίπουρο μας είχε τελειώσει ο ιδιοκτήτης βγήκε με μια κανατούλα και κέρασε μια γύρα εμάς και άλλα τραπέζια άλλο ένα τσιπουράκι στο ποτήρι μας.

Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα είναι το μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό το οποίο ποτέ δεν μου αρέσει όταν δίνεταιι σε εστιατόριο.

Το γεύμα μας έκλεισε με γλυκό του κουταλιού σταφυλάκι πολύ νόστιμο καθώς και σφηνάκι οινόμελο πολύ σπάνιο για Γλυφάδα μιας που οι υπόλοιποι το παίζουν ιστορία-λογαριασμό-και καθαρίσαμε!

Ο λογαριασμός έκλεισε στα 39 Ευρώ δηλαδή 19,5 Ευρώ το άτομο γιαυτό και το 3 στο Value for money. Αλλά αν είναι να τρως πιάτα με ποιότητα στον Θεό λές χαλάλι! Θα γίνει σίγουρα απο τα στέκια μας και το προτείνω ανεπιφύλακτα ειδικά στους λάτρεις του φρέσκου ψαριού (την ώρα που φεύγαμε πιάσαμε τον σερβιτόρο να κρεμάει φρέσκα χταποδάκια στο σκοινί! ).

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Ευγενέστατοι και τίμιοι άνθρωποι, φρεσκότατο και πεντανόστιμο φαγητό με έμφαση στην μεγάλη ποικιλία ψαρικών, καθαρό τσίπουρο, ζεστός χώρος, άψογο σέρβις, τιμή τσιμπημένη αλλά αντάξια της ποιότητας που προσφέρει.