Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Σάββατο βράδυ, τρία άτομα αποφασίσαμε να πάμε στο Αρχονταράκι. Είναι πολύ κοντά μας, παρόλα αυτά εγώ δεν είχα ξαναπάει και είχα μεγάλη περιέργεια, καθώς έχω ακούσει καλά λόγια.

Φτάνοντας, το μαγαζί εκ πρώτης όψεως δεν σου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, το πόσο γεμάτο είναι, όμως, σε προκαλεί να επιχειρήσεις να κάτσεις. Και λέω επιχειρήσεις, γιατί αν πας αργά, και ειδικά Σάββατο βράδυ, δύσκολα θα βρεις τραπέζι και σίγουρα θα αργήσεις να εξυπηρετηθείς. Την επόμενη φορά θα κάνω κράτηση.

Κατά τις 10 το βράδυ λοιπόν, εμείς βρήκαμε το τελευταίο διαθέσιμο τραπέζι στον εξωτερικό χώρο. Μέσα είχε ακόμα αρκετά, όμως μετά από λίγο γέμισαν. Ο σερβιτόρος ήρθε άμεσα να μας φέρει το μενού και το νερό, άργησε όμως λίγο να έρθει για παραγγελία, άργησε επίσης να έρθει το φαγητό και τον ψάχναμε μισή ώρα για να ζητήσουμε λογαριασμό. Κατανοώ ότι όταν το μαγαζί είναι γεμάτο ο πελάτης οφείλει να δείχνει κατανόηση, όταν όμως το κατάστημα χωρίζεται σε εξωτερικό και εσωτερικό χώρο, πρέπει πού και πού να βγαίνουν κι έξω να δουν αν και αυτοί οι πελάτες θέλουν κάτι.

Ο εσωτερικός χώρος, όσο μπορούσα να τον δω από έξω που καθόμουν, φαινόταν ωραία διακοσμημένος, με άδεια μπουκάλια που φωτίζονταν στους τοίχους. Τα πάντα μέσα ήταν ξύλινα, όμως ο χώρος ήταν μικρός και είχε ζωντανή μουσική, οπότε δεν ξέρω κατά πόσον θα είναι ευχάριστο να τρώει κανείς τόσο στριμωχτά και σε τόση οχλαγωγία. Έξω τα τραπέζια και τα καθίσματα ήταν επίσης ξύλινα και γύρω μας κρέμονταν μικρά, όμορφα φαναράκια.

Το μενού είχε αρκετά πιάτα. Το είχα κοιτάξει προηγουμένως από τη σελίδα τους στο internet για να έχω μια ιδέα προτού πάω και διαπίστωσα ότι ο κατάλογος του μαγαζιού έχει λίγα πιάτα παραπάνω σε όλες τις κατηγορίες. Ευχάριστο αυτό.

Πήραμε:

- Σαλάτα Αρχονταράκι, με ντομάτα, μαρούλι, αγγούρι, καλαμπόκι, φρέσκο κρεμμύδι, τριμμένο gouda, κρουτόν, μανιτάρια, απάκι και σως. Ευχάριστα δροσερή και νόστιμη, χορταστική ποσότητα. 7,20€

- Πατάτες φλούδα με πάστα φέτας. Οι πατάτες πολύ νόστιμες, η πάστα φέτας επίσης, ωστόσο δε μου φάνηκε κάτι διαφορετικό από απλή, θρυμματισμένη φέτα μέσα σε ένα μπολάκι, όπου βουτούσες την πατάτα. 4,00€

- Τυροπιτάκι της γιαγιάς. Πολύ νόστιμα, τηγανητά τυροπιτάκια. 4,70€

- Φέτα τυλιχτή σε τραγανό φύλλο με μέλι και σουσάμι. Αν σας αρέσει πολύ γλυκό το φαγητό σας να την προτιμήσετε. Εμένα η ποσότητα του μελιού μου φάνηκε πολλή για τα γούστα μου, συγκριτικά κιόλας με άλλες φέτες με μέλι που έχω δοκιμάσει. 4,50€

- Χοιρινό με μέλι, μουστάρδα και θυμάρι. Αρκετά καλό πιάτο, αν και σχετικά μικρό για την τιμή του. Εντόπισα 5 όχι πολύ μεγάλα κομματάκια χοιρινού, που κολυμπούσαν σε αρκετή ποσότητας σάλτσας. Αν και ωραία η σάλτσα, όταν φας το τόσο λίγο κρέας, μένει και πάει χαμένη. 7,50€

- Μπιφτεκάκια "αρχονταράκι". Νομίζω 4 μπιφτεκάκια, ιδανικού μεγέθους, συνοδευμένα με πατάτες με τη φλούδα. Αν το ξέραμε δε θα τις παίρναμε ως ορεκτικό προηγουμένως. Ωραίες γεύσεις, πάντως, τα μπιφτεκάκια είχαν και πιπεριά μέσα στον κιμά, κάτι που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. 7,40€

Ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 43€ μαζί με 250mL οινόμελο και 250mL λευκό κρασί. Το οινόμελο συμπαθητικό, αν και θα μπορούσε και καλύτερο. Για το λευκό κρασί δε θα εκφέρω άποψη, διότι γενικώς δεν το προτιμώ και δεν ήπια πολύ.

Νομίζω ήταν καλή αναλογία τιμής και γεύσης, αφού σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένη και θα ξαναπήγαινα. Ίσως είχα και ένα θεματάκι με την έλλειψη αλατιού στα πιάτα, όμως είναι δύσκολο να καλυφθούν όλα τα γούστα. Ένα συμπαθητικό μαγαζάκι για να περάσει κανείς ευχάριστα το βράδυ του, ειδικά αν μένει και κοντά και δεν ξέρει πού να πάει.