Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Βράδυ Παρασκευής Οκτωβρίου και η όρεξη για ιταλικό φαγητό χτυπάει κόκκινο! Λάτρεις της κουζίνας λοιπόν και έχοντας αρκετά... "ένσημα" δοκιμών εστιατορίων και γεύσεων στη συγκεκριμένη κουζίνα αποφασίσαμε να επισκεφτούμε μια πιτσαρία που κατά τύχη είχαμε δει στο δρόμο μας για κάποιο άλλο εστιατόριο της περιοχής 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Πρόκειται για μια πιτσαρία μερικές δεκάδες μέτρα μακρυά από το κέντρο της Γλυφάδας, σε μια ήσυχη γειτονιά (γιατί περί αυτού πρόκειται) με άνετο χώρο να κάτσεις και έυκολο σχετικά παρκάρισμα στους γύρω δρόμους για όσους έχουν την απορία. Καθαρό περιβάλλον σίγουρα, ευγενικό, φιλικό και εξυπηρετικό προσωπικό, ικανοποιητική ποιότητα στο φαγητό, ΑΛΛΑ δυστυχώς για να είμαστε ειλικρινείς ΟΧΙ κάτι το ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ, ή διαφορετικά να το πω "μετριότης μετριοτήτων τα πάντα μετριότης... " Και εξηγούμαι:

Η εμφάνιση του μαγαζιού, το καλωσόρισμα και η πρώτη επαφή του προσωπικού ήταν πολύ καλύτερες από την τελική γεύση που μας άφησαν αυτά (τα λίγα) που δοκιμάσαμε αλλά και το μαγαζί ώς εμπειρία στο σύνολο.

Γενικά ο κατάλογος ήταν πλούσιος με πολλές μακαρονάδες και λιγότερες πίτσες. Τα κυρίως πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν μια σπαγγέτι καρμπονάρα και μία πίτσα με (αρκετά) υλικά, καρμπόν που έχουμε δοκιμάσει και σε άλλες πιτσαρίες πράγμα που μας επιτρέπει να συγκρίνουμε το πιάτο άμεσα και όχι με... αφαιρετική ή προσθετική λογική και χαρακτηρισμούς τύπου "σχεδόν", "παρόμοια" κλπ κλπ.

Η πίτσα λοιπόν μας φάνηκε το πολύ... μέτρια. Γιατί αν σκεφτώ ότι πληρώσαμε κιόλας 13 ευρώ θα πω απαράδεκτη.... Δεν άντεξα! Έχουμε φάει σπιτική πίτσα πολύ καλύτερη. Για να μην πω γνωστής αλυσίδας delivery... Τα υλικά δεν ξεχώριζαν μεταξύ τους γευστικά, αποτελούσαν απλά ένα συνονθύλευμα και η ζύμη δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, τελείως στεγνή και απλά... υποστηρικτική για να πιάνεις το κομμάτι, εννοώντας για όσους καταλαβαίνουν ότι υπάρχει η άκρη της ζύμης που τρώγεται μετά... μανίας και αυτή που... την αφήνεις στην άκρη και τρως μόνο τα υλικά με το τυρί...

Όταν πάω να φάω έξω και αποφασίζω να πληρώσω (περισσότερα) για το τραπέζι που θα "απασχολήσω" ΑΠΑΙΤΩ κιόλας να έχω τον ανάλογο σεβασμό σαν πελάτης ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γευστικά. (Γιατί από εξυπηρέτηση τον είχα απ'το προσωπικό. ) 5/10 για την πίτσα (επιεικώς) και 5/10 για την καρμπονάρα (απλόχερα) η οποία μέσα σε 4 λεπτά άρχισε να κολλάει, το bacon ήταν δεν ήταν μέσα στο πιάτο και η κρέμα γάλακτος με το αυγό δεν σου άφηναν και πολύ γευστική εντύπωση. Όπως προείπα... μετριότητα.

Από την άλλη, για να τα λέμε όλα, η σαλάτα που παραγγείλαμε (belladona - με φρούτα του δάσους) ήταν πλούσια σε γεύση και ισορροπημένη αν κι εκεί τα cranberries πχ τα έψαχνες με τον μεγεθυντικό φακό. 8/10 για τη σαλάτα.

Εντύπωση μας έκανε βέβαια και το ότι η συγκεκριμένη κόστιζε περισσότερο από το κυρίως πιάτο παρόλο που δεν την έλεγες και αρκετά χορταστική σε ποσότητα. (9,50 ευρώ αντί 8,50 της καρμπονάρας! ) Στην αρχή να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι προσφέρονται 2 μπρουσκέτες (ψωμί με τριμμένη ντομάτα) αρκετά γευστικές. Αυτά για τα φαγητά.

Το προσωπικό ήταν άκρως εξυπηρετικό από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά επειδή θέλω να είμαι και αντικειμενικός, χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, επειδή μετράει και η αποτελεσματικότητα, σε αυτό "έχαναν" λίγο, είτε ως προς τον επαγγελματισμό, είτε ως προς το timing. Είναι άλλο θέμα η ευγένεια και η ανταπόκριση στις απαιτήσεις του πελάτη και άλλο η... αποτελεσματικότητα στην εκτέλεσή τους. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Κάτι αξιοσημείωτο τέλος ήταν ο χρόνος απόκρισης της παραγγελίας μας. 40 λεπτά+κάτι με το ρολόι έκανε για να έρθει η πίτσα σε μια βραδιά όπου το μαγαζί είχε 6-7 τραπέζια απασχολημένα. Σε ταβέρνα, της ώρας, έχουν έρθει και νωρίτερα!

Συνοψίζοντας, μέτριο value for money για εμάς, τονίζω την υποκειμενικότητα στην αντίληψη κάθε πιάτου για τον καθένα, αλλά από την άλλη, όταν κάποιος πλασάρεται ως "la casa di Giorgino" και όχι πχ ως "Pizza fun", η κρίση απέναντί του πρέπει να είναι ανάλογη.

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος ως προς το αν θα ξαναπηγαίναμε ή όχι στη συγκεκριμένη πιτσαρία (αν μας τραβούσε δλδ άλλη παρέα), ένα είναι σίγουρο στη συνείδησή μας, κυρίως λόγω του ύφους των πιάτων, περισσότερο φέρνει σε "το σπίτι του Γιωργάκη" παρά στο "la casa di Giorgino". Ο νοών νοείτο...

2014-10-23 22:04:35

2 Σαν εκπροσωπος του la casa di giorgino θα ηθελα να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη απο τον χρηστη ggkrimpas που δεν ανταποκριθηκαμε στις προσδοκιες του. Πιστευω πως ολες οι κριτικες ειτε αρνητικες, ειτε θετικες γινονται παντα καλοπροαιρετα προς οφελος του καταστηματος παντα, ωστε η να βελτιωσει τα αρνητικα τα οποια εχουν εντοπισει οι πελατες του η να επιβραβευτει για την καλη του προσπαθεια που κανει. Το συγκεκριμενο βραδυ παρασκευη 17-10-2014 απλα να αναφερω οτι εξω απο το καταστημα μας la casa di giorgino ανετραπη ενα smart με μια συμπολιτισσα μας γλυφαδιωτισσα νεαρη κοπελα, και οταν λεμε εξω το εννοουμε. Φανταστειτε μετα το τραγικο συμβαν στην αλεξαντρεια & μετα το συμβαν στη πετρου ραλλη το σοκ που παθαμε ολοι, στο ακουσμα ενος τρομερου μπαμ, βγηκαμε ολοι εξω απο το καταστημα πελατες προσωπικο να δουμε τι εχει συμβει και να βοηθησουμε αν χρειαστει, μαλιστα ειμουν απο τους πρωτους που ειδοποιησα για βοηθεια. Δυο περιπολικα της αστυνομιας, ενα γερανοφορο οχημα της πυροσβεστικης, η πυροσβεστικη και ασθενοφορα κατεφθασαν, επικρατησε πανικος και χαος μεχρι αργα το βραδυ, αποσυντονιστηκαμε τελειως σαν μαγαζι ουτε διαθεση ειχαμε, ανχος και εκνευρισμο, ψαχναμε να βρουμε ο ενας τον αλλο, μετα απο ολα αυτα λογικο ειναι να μην μπορεσουμε να δουλεψουμε & να αποδοσουμε σαν ομαδα οχι μονο στο συγκεκριμενο ζευγαρι αλλα και σε αλλους πελατες μας μπορει. Πιστευω παντως οτι ενα μαγαζι μετα την τριακονταετη πειρα του σεφ πανω στην ιταλικη κουζινα δεν μπορει να κριθει απο μια επισκεψη, θα ηθελα δε αν μας δοθει η ευκαιρια να διαφοροποιησουμε την γνωμη του χρηστη ggkrimpas με μια δευτερη η και τριτη επισκεψη στο καταστημα μας. Υ. Γ. επικαλουμαι δε και την μαρτυρια του χρηστη VAGELIS στην κριτικη του 3 αστερια (Και σαν έξτρα τιπ στο επόμενο στενό είδαμε ένα αναποδογυρισμένο Smartάκι έξω από το Casa di Giorgino. Είναι και πολύ πρόσφατη η ιστορία με τον δολοφόνο με το ίδιο αυτοκίνητο στην Πέτρου Ράλλη ). ευχαριστω η διευθυνση

2014-10-23 23:41:06

Δε θέλω να δώσω συνέχεια στο θέμα, επιγραμματικά θα πω τα εξής:

1) Επιβεβαιώνω το δυσάρεστο συμβάν (δε χρειάζονται μαρτυρίες τρίτων) και κατανοώ την όποια αναστάτωση (σχετικά πχ με τον χρόνο), νομίζω όμως πως άστοχα έχετε εστιάσει εκεί στο μεγαλύτερο μέρος της απάντησής σας. Διότι...

2)... η κριτική μου επικεντρώθηκε ως επί το πλείστον σε αυτά που ΦΑΓΑΜΕ και όχι στο πως εξυπηρετηθήκαμε. Δεν θα επεκταθώ σε αυτό παρόλο που μπορώ.

3) Σας τιμά ιδιαίτερα το γεγονός ότι ζητάτε συγγνώμη αποδεικνύοντας ότι σαν σύνολο είστε άψογοι στην εν γένει συμπεριφορά σας.

4) Η κριτική μου είναι πέρα για πέρα ειλικρινής και καλοπροαίρετη, υποκειμενική μεν, ανεπηρέαστη δε.

5) Το "Value for money" είναι μια έννοια πολύ μεγαλύτερης σημασίας από αυτή που πολλοί εκλαμβάνουν. Και έχω επικεντρωθεί εκεί για την κριτική μου. Δεν είναι ούτε σκέτο "value" ούτε σκέτο "money". Αυτό το "for" προσθέτει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Αν όντως δέχεστε την όποια κριτική, θα νιώσετε σύντομα και το όφελος που θα έχετε αν βελτιωθείτε στις καλοπροαίρετες επισημάνσεις του κάθε πελάτη. Σας ευχαριστώ. Με εκτίμηση...

2014-11-04 19:38:52
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ggkrimpas.