Ελληνική κουζίνα - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Σάββατο βράδυ 18 Οκτωβρίου και ο κλήρος επιλογής εστιατορίου για έξοδο 15 ατόμων σε ποιόν άλλον; Σε μένα...

Ήθελα κρεατάδικο με όμορφο χώρο, που να επιτρέπεται το κάπνισμα, σχετικά κέντρο (οι 15 θα μαζεύονταν απ' όλη την Αθήνα), κανονικές τιμές και ιδανικά να μην είναι πολύ στριμωγμένα, γιατί θα είχα μαζί την 3χρονη κόρη μου και δεν ήθελα να την καθηλώσω σε μια καρέκλα.

Μετά τη σχετική αναζήτηση στο ask4food, κατέληξα στο Ρεμούτσικο και τη θεώρησα ασφαλή επιλογή με 22 κριτικές και μέσο όρο 3,5. Έκανα λοιπόν την κράτηση το προηγούμενο βράδυ.

Χώρος/Ατμόσφαιρα
Με το που μπήκαμε στη σκεπαστή αυλή, ένιωσα μια ζεστή και συνάμα οικογενειακή ατμόσφαιρα. Άνετα τραπέζια με αρκετή απόσταση μεταξύ τους, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, αρκετά φυτά στο χώρο, γήινοι τόνοι, "χωριάτικη" διακόσμηση και φυσικός αέρας από τα πλάγια της οροφής να διατηρεί την καθαρή ατμόσφαιρα και τη θερμοκρασία στο επιθυμητό επίπεδο. Το παιδί είχε χώρο να κινηθεί χωρίς να ενοχλεί.

Τουαλέτες πεντακάθαρες και μοσχομυριστές ακόμα και στις 23:30, που όσο να 'ναι την έχουν επισκεφθεί αρκετοί.
Το parking αρκετά δύσκολο στα πέριξ. Έχει και το μαγαζί δικό του parking στην πίσω πλευρά του, αλλά είναι πολύ μικρής χωρητικότητας.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη! Αρκετοί σερβιτόροι, όλοι έμπειροι, πρόθυμοι, χαμογελαστοί κι ευγενικοί. Οτιδήποτε ζητήσαμε (εννοείται εκτός των φαγητών) ήρθε στο 5λεπτο το πολύ. Να σημειώσω ότι κάποια στιγμή τους ενημερώσαμε πως δε θα χρειαστούμε τελικά το ένα από τα τραπέζια, μιας και είχαμε ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής και μας εξυπηρέτησαν άμεσα. Βέβαια, απ' ότι παρατήρησα στην πορεία ήταν γεμάτοι και όποιος ερχόταν χωρίς κράτηση μάλλον θα χρειαζόταν να φύγει.

Ποιότητα φαγητού
Θα προσπαθήσω να καταγράψω όσα παραγγείλαμε, με κίνδυνο να ξεχάσω κάτι, γιατί δεν τα λες και λίγα.

- 1 χωριάτικη σαλάτα
- 1 σαγανάκι
- 3 πατάτες τηγανητές
- 1 λουκάνικο
- 1 σουτζούκι πίτα
- 3 μερίδες κοντοσούβλι (οι τελευταίες)
- 1 κιλό παϊδάκια
- 1 μερίδα πανσέτα
- 2 μερίδες στήθος κοτόπουλο σχάρας με σως λεμονιού και μουστάρδας
- 1 μερίδα γεμιστό μπιφτέκι
- 1 μερίδα κεμπάπ

- 2,5 λίτρα κόκκινο κρασί (μπορεί και παραπάνω)
- 5-6 αναψυκτικά (κουτάκια παρακαλώ)
- χαλβαδάκι κέρασμα (συμπαθητικό)

Τα πιάτα ήταν πλούσια! Εννοείται πως δεν τα δοκίμασα όλα, αλλά όσα δοκίμασα μου άρεσαν από αρκετά ως πολύ. Ενδεικτικά, το κοντοσούβλι ήταν πεντανόστιμο και έντονα καρυκευμένο, όπως θεωρώ ότι του αρμόζει, μου είπαν ότι το σουτζούκι ήταν αρκετά πικάντικο, το κεμπάπ αισθητά βαρύ, το μουσταρδολεμονοκοτόπουλο έξοχο και το outsider πιάτο για μένα -μη γελάσετε- οι τυροκροκέτες. Χωρίς ίχνος λαδίλας, έλιωναν στο στόμα, ένιωσα ότι περιείχαν και πουρέ πατάτας, ίσως κάνω λάθος. Το κρασί απλά καλό και το νεράκι δροσερό κανάτας χωρίς να το ζητήσουμε (επιτέλους! ).

Να σταθώ λίγο στις τηγανητές πατάτες. Για να είμαι ειλικρινής, μου φάνηκαν φρέσκες και χειροκομμένες (ίσως με ελαφρώς περισσότερο λάδι), αλλά κατά την παραμονή μας εκεί έτυχε να περάσει από μπροστά μας ένας σερβιτόρος κουβαλώντας 3-4 τεράστιες σακούλες με πατάτες προκάτ, τις οποίες μόλις είχε παραλάβει, οπότε τί ;
Μιας και το μαγαζί εκπροσωπείται, θα ήθελα αν μπορούν να μου απαντήσουν.

Έμειναν όλοι ικανοποιημένοι, κυρίως με το φαγητό αλλά και συνολικά, οπότε αυτό μετράει πάνω απ' όλα.

Αξίζει τα λεφτά του
Τα παραπάνω καταγεγραμμένα προορίζονταν για 9 άτομα και το κόστος ανά άτομο σκαρφάλωσε στα 20 ευρώ, τα οποία και πάλι θεωρώ τίμια. Όμως, αν παραγγέλναμε χωρίς να περιμένουμε τον τρίτο παγκόσμιο, θα ήταν πιο οικονομικά.

Απαραίτητη η κράτηση Π-Σ-Κ.

Σίγουρα θα ξαναπάω και είμαι η 23η που σας προτρέπει να πάτε...

2014-10-23 16:38:06

Φιλη idulge,

Κατ αρχήν, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ για την αμερόληπτη και αρτια δομημενη κριτικη σου.

Αν και Σαββατο και με τοσο φορτο εργασιας, αποσπάμε τετοια κριτικη, αυτο δειχνει οτι οι προσπάθειές μας, πιανουν τοπο.

Οσον αφορα τις πατατες τωρα δεν ηταν ΠΡΟΚΑΤ. (ΠΡΟΚΑΤ εννοουμε τις προτηγανισμενες και κατεψυγμενες πατατες). Ηταν πατατες φρεσκιες, καθαρισμενες και κομμενες, που προμηθευομαστε απο εγγυημενους προμηθευτες. Δεν θα προσεξες καλα τις σακουλες!

Και παλι θερμα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

φιλικα, Κωστας Δημας.

2014-10-24 10:05:30

Καταρχάς, σας ευχαριστώ κι εγώ για την απάντησή σας που μου λύνει την απορία.
Η αλήθεια είναι ότι δε γνώριζα ότι υπάρχουν φρέσκες έτοιμες καθαρισμένες κομμένες πατάτες σε σακούλες.
Έτσι, λανθασμένα τελικά συμπέρανα ότι ήταν προτηγανισμένες και κατεψυγμένες (στις σακούλες δεν αναγραφόταν κάτι), κάτι που η γεύση τους δεν επαλήθευε.

Συνεχίστε την καλή προσπάθεια! Με τόσο "ζεστό" χώρο, νόστιμα ποιοτικά φαγητά και προσωπικό άξιο συγχαρητηρίων, η διατήρηση της επιτυχίας θεωρώ πως είναι δεδομένη.

2016-11-01 15:18:08
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την indulge.