Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Έπειτα από τα τόσο ευχάριστα κ ενθαρρυντικά λόγια που διαβάσαμε μέσα στο ask4food για τα φουρνομαγειρέματα πραγματοποιήσαμε κι εμείς μια επίσκεψη στο μαγαζί.

Βράδυ Τρίτης παρέα 4 ατόμων και φτάσαμε περίπου στις 21:00.
Απ' την αρχή της επίσκεψης όλοι μας υποδέχτηκαν με το χαμόγελο, πολύ σημαντικό να νιώθεις ότι εκεί που πας να αφήσεις χρήματα οι άνθρωποι του μαγαζιού δείχνουν ενδιαφέρον και δεν αδιαφορούν, κάτι που λείπει από πολλά καταστήματα (της Αθήνας)!

Αφού καθίσαμε ήρθε ο υπεύθυνος και μας ενημέρωσε για το μενού του μαγαζιού.
Η κοπέλα που θα μας εξυπηρετούσε και στη συνέχεια μας σέρβιρε ζεστό ζυμωτό ψωμάκι μ ένα ντιπ γεύσης άνηθου (ίσως θα έπρεπε να μην είναι τόσο λεπτόρρευστο, γιατί χυνόταν απ'το μαχαίρι και το ψωμί) κατά τ άλλα ήταν νόστιμο.
Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλες τις κριτικές του μαγαζιού, αλλά και με την βοήθεια του υπευθύνου, παραγγείλαμε.

Φουρνιστή
Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές”
Παστουρμαδόπιτα
Γιαουρτλού “Φουρνομαγειρέματα”
Χοιρινό με κρεμώδη Σάλτσα Μουστάρδας & Αρμπαρόριζα
Κότσι Χοιρινό χωρίς λίπος με κρούστα Μουστάρδας & Δενδρολίβανο
Λευκό κρασάκι
Και μπόλικο νερό χωρίς καμία μυρωδιά χλωρίου και χώματος(πολύ σημαντικό & ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ)

Φουρνιστή:
Προσεγμένο νόστιμο πιάτο, όμως σαν σαλάτα που θεωρείται θα την προτιμούσαμε μεγαλύτερη και πιο πλούσια (και ίσως με λιγότερο μπαλσάμικο, γιατί αναφέρεται ως καραμελωμένο, αλλά ψιλό κολυμπούσαν μέσα σε αυτό τα λαχανικά)

Πατάτες Crispy:
Νοστιμότατες! Να τις αφήσετε να κρυώσουν για να καταλάβετε την γεύση στην ωραία κρούστα τους.

Παστουρμαδόπιτα:
Σαν πρώτη εικόνα δε μας εντυπωσίασε. Γιατί;
Γιατί φαίνεται σαν ένα σφολιατικό από τυροπιτάδικο...
Θα προτιμούσαμε ο παστουρμάς να ήταν τυλιγμένος σε πλαστό φύλλο, όπου φυσικά θα την έκανε πιο ιδιαίτερη και πιο ποιοτική, από μια κοινή παστουρμαδόπιτα.

Γιαουρτλού:
Πολίτικο πιάτο που είχε ωραία αρώματα κα γεύση.
Δεν ήταν σαν το συνηθισμένο Γιαουρτλού καθώς το κεμπάπ μετατράπηκε σε κιμά απλώς επάνω σε μια πίτα, φαινόταν λίγο φτωχό, καθώς έχουμε συνηθίσει
σε τεμάχιο κεμπάπ και το συγκεκριμένο σερβιρίστηκε με μορφή επάλειψης.

Χοιρινό με κρεμώδη Σάλτσα Μουστάρδας & Αρμπαρόριζα:
Πολύ ιδιαίτερη γεύση, που όντως ξυπνά αναμνήσεις και γεμίζει τους γευστικούς κάλυκες κάθε στόματος. Ένα διαφορετικό πιάτο απ' τα συνηθισμένα.

Κότσι Χοιρινό:
Το αφήσαμε τελευταίο γιατί για το συγκεκριμένο όλοι μας γονατίσαμε και υποκλιθήκαμε στη γευστικότητα, απαλότητα του τόσο μαλακού και άπαχου χοιρινού με μια νότα δενδρολίβανου να λιώνει κυριολεκτικά μέσα στο στόμα.
Μοναδικό! Αξίζει περισσότερες από 4 ντομάτες!!
Και οι συνοδευτικές πατάτες με την εμπλουτισμένη γεύση κάστανου... απλά τέλειες...!

Ευχάριστη εικόνα η παρουσία του μάγειρα Νίκου στο τραπέζι μας, όπου μας εξήγησε για το μεράκι και την αγάπη του για τα ιδιαίτερα φαγητά που ετοιμάζει για όλους.

Η κοπελιά που μας εξυπηρετούσε πάντα χαμογελαστή και ευγενική διακριτικά κοιτούσε στο τραπέζι και δε σταμάτησε να μας φέρνει νερό που συνεχώς αδειάζαμε!

Τέλος κρασάκι και γλυκάκι για κέρασμα καθώς και ρακί που μας είπαν ότι κανονικά την σερβίρουν με το καλωσόρισμα.
Χαλβάς σιμιγδαλένιος γευστικός-δροσερός.
Σοκολατόπιτα ζεστή, αφράτη επίσης γευστική.

Οι παρατηρήσεις μας..
Βάλαμε 4 σε ποιότητα φαγητού, 4 στην εξυπηρέτηση, 4 στον χώρο, το τριάρι μας στο ''αξίζει τα λεφτά του'' το βάζουμε διότι αν υπήρχε κατηγορία ποσότητα θα βάζαμε *2* μιας και θα θέλαμε η αναλογία φαγητού-τιμής να γέρνει προς το φαγητό.

Με τα χρήματα που δώσαμε (53euro) θα θέλαμε να φύγουμε χωρίς το αίσθημα μιας μικρής πείνας.

Επισκεφθείτε τον καθαρό, ζεστό και φιλόξενο χώρο, σίγουρα αξίζει!

2014-10-24 16:54:13

Πραγματικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την επισκεψή σας στο μαγαζί μας αλλά και το χρόνο επικοινωνίας που μας αφιερώνετε... Θα τοποθετηθώ και θα σας απαντήσω σε κάθε"παρατήρηση" ξεχωριστά

Πρώτα απο όλα για τη σαλάτα φούρνου... Εχετε δίκιο για την ποσότητα (αφού απο δικό μας λάθος την ονομάσαμε σαλάτα) ενω κανονικά θα έπρεπε να βρίσκετε στους φουρνομεζέδες όπως πρότεινε και κάποιος άλλος χρήστης, και δικαίως θα έπρεπε να βρίσκετε εκεί λόγο ποσότητας. Αλλα επειδή για εμάς είναι χαρακτηριστικό πιάτο (λόγο φούρνου) το ψάχναμε καιρό για το πως πρέπει να σερβιριστεί η συγκεκριμένη σαλάτα, και με μεγάλη χαρα καταλήξαμε εχθές το βράδυ με το τελικό μας στήσιμο... (άρα πολυ δίκαιη παρατήρηση)

Παστουρμαδόπιτα καταλάβαινω τι εννοουμε με το πλάστο φύλλο αλλά οσες δοκιμές έχουμε κάνει στο παρελθόν έχουμε καταλήξει οτι αυτό το φύλλο δένει καλλίτερα με αυτό που θέλουμε να φαίνεται κάτω(ως υποσημείωση ανάφερω οτι με πλάστο φύλλο) κανω τη μακαρονόπιτα σαν πιάτο ημέρας και πραγματικά ειναι σκέτη κόλαση... και επίσης (το αναφέρω ως προσωπική άποψη) τα πλαστα φυλλα μου ταιριάζουν εξαιρετικα στις τυρόπιτες και τις χορτόπιτες ενώ τα φυλλα τυπου κουρού, στην παστουρμαδόπιτα και στις κρεατόπιτες για να είναι πιο "μπαμπατσικες" αλλά παλι δεν θα διαφωνήσω, είναι πραγματικά θέμα γούστου (καταλαβαίνω πραγματικα τι εννοεις)

Το επόμενο στη σειρά το γιαουρτλού. Το γιαουρτλού ονομάστηκε "φουρνομαγειρέματα" γιατι η πραγματική του ονομασία ειναι keyman γιαούρτλου που σε εμάς τους Ελληνες δεν είναι γνωστή, και εγκυμονούσε πολλους κινδύνους παρανόησης... Σε αύτο το πιάτο λοιπόν τεχνικά δεν μπορει να μπει περισσότερος κιμάς γιατί θα χύνεται εξω από την πίτα όταν πεφτει το αρωματισμένο γιαούρτι και θα είναι άσχημο. Γιαυτο και το κόστολογήσαμε σαν φουρνομεζέ δηλαδη 4,80 ενω αντίστοιχα ενα πιάτο με κεμπάπ επάνω θα είχε κανονικά απο 6,00 ευρω και πάνω (δίκαιο νομιζω).

Θέλω όμως πραγματικά να σταθώ, χωρίς κανένα ίχνος ενόχλησης (το εξηγώ γιατί ο γραπτός μου λόγος πολλές φόρες, δεν δείχνει δυστυχώς το συναίσθημα που θέλω να βγάλω), αλλά σαν καταναλωτής και όχι σαν μάγειρας και ιδιοκτήτης πρέπει να κάνω μια ερώτηση... Αν αφαιρέσουμε τα ποτά που ήταν 11,00€ άρα 42,00€ ο λογαριασμός των φαγητών (σαν καταναλωτής τοποθετούμαι μου φαίνεται λογικό). Δεν αξίζει κατι παραπάνω απο 2 η ποιότητα απο την ποσότητα?? Παρόλα αυτα σας διαβεβαιώνω ότι ειμαι άγρυπνος φρουρός των food cost, και αν δω πραγματικά (χωρίς να πειράξω ιχνος ποιοτητας) γιατί πραγματικά ολοι μας λέτε για την ποιότητά μας, οτι κάτι μπορώ να αλλάξω προς τα πάνω ποσοτικά, θα το κάνω στα σίγουρα.

Το νόημα είναι να μπορείς να ακούς και ανάλογα να το ψάχνεις... ΓΙΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟΥΤΟ ΤΟ SITE. Εαν εχεις διάθεση, ξεκάθαρο μυαλο, και ανθρώπους"να σε κρινουν" καλοπροαίρετα δημιουργείς βάσεις και θεμέλια για το μέλλον. Και για μας είναι ΑΠΛΑ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ...

Με εκτιμηση
τα φουρνομαγειρεματα

2016-05-13 22:13:51
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Poiotikoi.