23 Οκτ 2014

Μεσημεριανο διαλειμμα απο την δουλεια.... και αποφασισαμε με την συναδελφο να το περασουμε στην πλατεια του Αγιου Αντρεα στο Γαλατσι. Το ονομα αυτου.. Καλαμακι Λαμπρινακι. Η φιλη μου παραγγελνει συχνα στο σπιτι της και με διαβεβαιωσε οτι αξιζε τον κοπο.. Φτασαμε λιγο μετα τη μια το μεσημερι, οντας η μοναδικη παρεα στο μαγαζι.

Τα τραπεζια του εξωτερικου χωρου.. ειναι πανω στην πλατεια κολλητα με τα αλλα τραπεζια απο τα διπλανα φαγαδικα/καφετεριες/κρεπερι κλπ. Ξεπαγιασαμε γιατι δεν υπηρχε κατι να μας προφυλασει απο το κρυο.. ειναι ανοιχτο απο παντου.! Μονο κατι ομπρελες για να μην σε βαραει ο ηλιος μαζι με το κρυο. Τα τραπεζακια του με τα vintage τασακια και τις γλαστρουλες να τα κοσμουν, ειναι ξυλινα σε γαλαζια αποχρωση.

Οι καταλογοι και τα μαχαιροπιρουνα βρισκονται στο συρταρι του τραπεζιου.. πολυ εξυπνο/πρωτοτυπο, αλλα και πρακτικο για τους σερβιτορους. (τον εσωτερικο χωρο δεν τον ειδα)

Ξεκινησαμε λοιπον με κολοκυθακια τηγανιτα, μια μεριδα πιτακια ολικης με ξινομυζηθρα και ντοματα και μια σαλατα με γλυστριδα.. Η σαλατα εφτασε μετα απο δεκα λεπτα.. μπορει και δεκαπεντε... μαζι με τα πιτακια, Υπενθυμιζω ειμασταν η μοναδικη παρεα στο μαγαζι. Νοστιμοτατα και τα δυο... ιδιως τα πιτακια καλοψημενα και σε συνδιασμο με το τυρι κ την ντοματα... φοβερα!!!

Τελειωσαμε με αυτα... μας ειχε φαει και το κρυο... φαγητο στο τραπεζι δεν ερχοταν.. παρα μονο μετα απο αλλα δεκα λεπτα κατεφθασαν τα πολυποθητα κολοκυθακια... με την ντιπ γιαουρτιου. Τα ειχαν κοψει σε στικακια.. κατι που δεν ειχα ξαναδει και τα ετρωγα με μανια.. Τα εξαφανισαμε σε δυο λεπτα. Παρα πολυ ωραια!

Και η ωρα κυλαει.. και το κρυο μας κανει να ψιλοτουρτουριζουμε... και αλλα δεκα βασανιστικα λεπτα περασαν για να μας φερει τα δυο σουβλακια μας! Μιση ωρα για δυο σουβλακια??? Εεε ειναι πολυ, νομιζω. Σουβλακι του Γαλλου για εμενα... που εφαγα δυο μπουκιες γιατι δεν μ αρεσε καθολου. Πιτα ολικης αλεσεως, σος γιαουρτιου, μπιφτεκι γαλοπουλα και ντοματα,, Η ντοματα ξεχυλιζε απο παντου κ δεν μπορουσα να το φαω, παρα μονο οταν αδειασα την μιση στο πιατακι μου. Σουβλακι του Γιωργη για την φιλη μου.. που το κατασπαραξε..

Αααα ο σερβιτορος ξεχασα να αναφερω... αδιαφορος, τελειως! Ηθελα να βαλω μια ντοματουλα στην Εξυπηρετηση.. λογω τρομερης καθυστερησης και αδιαφορου σερβιτορου.. αλλα ενταξει.

5.5 η σαλατα
και απο 2.2 τα σουβλακια.. νερακι σε κανατουλα.. και ζητιανεμα για χαρτοπετσετες/οδοντογλυφιδες.

Στο τελος κερασμα παγωμενη λεμοναδα σφηνακι.. αρκετα ξυνη που καμια απο τις δυο μας δεν ηπιε ολοκληρο. Δεν νομιζω οτι θα το ξαναεπισκεφθω.. δεν το απορριπτω ομως και τελειως. Θα επιχειρησω ντελιβερυ συντομα..

23 Οκτ 2014

Felix