Ιταλία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Ήρθε η ώρα να ανηφορίσουμε κατά Δεκελείας μεριά, επιλέγοντας για άλλη μια έξοδο να παραμείνουμε στην περιοχή της Φιλαδέλφειας, που θα πω ξανά ότι -ευτυχώς- έχει αποχαρακτηριστεί πλέον από τα σουβλατζίδικα και τις καφετέριες που επικρατούσαν κατά κόρον παλαιότερα, και επεκτείνεται πια σε πιο εστιατορικά μονοπάτια.

Σε μία ζώνη πεζοδρομημένη λοιπόν από την διασταύρωση του τροχονόμου έως και λίγο πριν την αρχή του άλσους, η οποία έχει αναβαθμιστεί αρκετά με ωραίες προτάσεις για ποτό-καφέ-κρέπα-μεζέ όπως το Σαν άλλοτε, ο Σκαντζόχοιρος, η Γκαζόζα και άλλα γουστόζικα μαγαζάκια, βρίσκεται ως πρώτος κάτοικος στη γειτονιά το Pasta bar.

Παρότι μετράει πάνω από δύο χρόνια σε αυτό το σημείο (πολύ πριν από τα παραπάνω), θεωρώ ότι αδικείται λίγο γιατί δεν το προσέχει εύκολα κάποιος. Ίσως γιατί δεν έχει κάτι ελκυστικό εξωτερικά. Ενδεχομένως γιατί βρίσκεται από τη μια μεριά κολλητά με μια αντιπροσωπεία-service δίτροχων οχημάτων, ένα φαρμακείο από την άλλη και πίσω από μια στάση…! Πάντως για να πω την αμαρτία μου, ποτέ δεν είχα εκφράσει την επιθυμία να το επισκεφθώ. Με λίγα λόγια δεν είναι ένα εστιατόριο το οποίο θα ελκύσει το μάτι εξ’ όψεως ή αυτό που θα το δεις για πρώτη φορά και θα πεις: όμορφο είναι, πάμε καμιά φορά να δοκιμάσουμε; Βέβαια οφείλω να πω ότι από τότε που άνοιξε έχει κάνει κάποιες βελτιώσεις.

Όμως, κάτι οι κριτικές κάποιων έμπιστων φίλων, κάτι η αναβάθμιση της τοποθεσίας περιμετρικά με τα λοιπά μαγαζιά που ανέφερα παραπάνω, κάτι η επιθυμία για ζυμαρικά σε περίοδο νηστείας σε συνδυασμό με το ότι δεν υπήρχε και αρκετός χρόνος για να απομακρυνθούμε από την περιοχή, μας οδήγησε στο να το επισκεφτούμε πρώτη φορά δύο άτομα πριν μερικούς μήνες, αν θυμάμαι καλά ήταν σαρακοστή. Η δεύτερη επίσκεψη έγινε προ λίγων ημερών Παρασκευή 10/10/14 τρία άτομα.

Για να τα πάρω με τη σειρά, το εστιατόριο δεν είναι μεγάλο εσωτερικά και όταν πρωτοάνοιξε υπήρχε μόνο αυτός ο χώρος. Τώρα εκμεταλλεύεται ως εσωτερικό-εξωτερικό χώρο (2 σε 1), το ξύλινο δάπεδο σαν μια προέκταση προς το πεζοδρομημένο κομμάτι, με ανοιγόμενη τζαμαρία ολόγυρα, στον οποίο φιλοξενούνται περισσότερα τραπέζια. Στα θετικά κατατάσσεται η ανοιχτή κουζίνα. Το περιβάλλον καθαρό, σε αποχρώσεις του μαύρου χωρίς όμως να κουράζει το μάτι. Ο χώρος της τουαλέτας καθαρός αλλά μικρός και κοινός για τα δύο φύλλα - αρνητικό.

Η εξυπηρέτηση από τρεις κοπέλες σβέλτες, μια εκ των οποίων –η ξανθούλα που εξυπηρετούσε το τραπέζι μας- μας άφησε πλήρως ικανοποιημένους όλους. Ήταν η πιο χαμογελαστή απ’ ότι πρόσεξα, επιπλέον γρήγορη, πολύ πρόθυμη κι ευγενική σε ότι της ζητήθηκε.

Για το φαγητό τώρα θα πω ότι η πρώτη μας επίσκεψη εστέφθη με επιτυχία παρότι οι επιλογές μας ήταν περιορισμένες, λόγω του ότι δεν θέλαμε να αρτυθούμε και δεν μπορούσαμε να δοκιμάσουμε ούτε την πίτσα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τις ονομασίες των πιάτων που δοκιμάσαμε τότε, αλλά θυμάμαι ότι είχαμε μείνει και οι δύο ικανοποιημένοι.

- Εγώ είχα δοκιμάσει μια μακαρονάδα με λαχανικά από την οποία παραλείψαμε το πέστο βασιλικού γιατί έχει παρμεζάνα και μου έβαλαν σκέτο βασιλικό. Θυμάμαι ότι ήταν εξαιρετική σε γεύση αλλά και σε υφή καθώς τα ζυμαρικά ήταν όσο al dente έπρεπε. Της φίλης μου ήταν επίσης πολύ ωραία αν και σ’ αυτήν δεν θυμάμαι καν τι συμπεριλαμβανόταν μέσα, αυτό όμως που θυμάμαι είναι ότι θύμιζε κινέζικο πιάτο σε γεύση, αλλά κλάσεις ανώτερο σε εκτέλεση.

- Τα μανιτάρια σοτέ που σερβιρίστηκαν πάνω σε χειροποίητη ζύμη σαν πίτσας τραγανή (ίσως φοκάτσια), ήταν εξαιρετικά όμως αρκετά σκορδάτα…για τα γούστα μας!

Από την πρόσφατη επίσκεψή μας στις 10/10, τρία άτομα φάγαμε:

- Λουκάνικα από Ιβηρικό χοιρινό με αυγά μάτια, πάνω σε σάλτσα με μπαλσάμικο σε πίτα φοκάτσια (salsiccia chorizo iberico). Νόστιμα, πικάντικα αλλά θεωρώ αρκετά μικρά τα λουκανικάκια που ήταν 3 στον αριθμό 6,90€

- Πίτσα με κοτόπουλο, μπέικον και πιπεριά Φλωρίνης, πάρα πολύ νόστιμη με εξαιρετική χειροποίητη ζύμη που δεν ήταν χοντρή αλλά ούτε και πάρα πολύ λεπτή 8.90€

- Ραβιόλια γεμιστά με μανιτάρια και πάνσετα για μένα (ravioli fungi porcini) σε σάλτσα από τυρί κρέμα μακαρόνι, με ξύσμα λεμονιού και θυμάρι…απλά θεσπέσια!!! Πρέπει να είχαν και λάδι τρούφας το οποίο απογείωνε τον ουρανίσκο. Μικρό παράπονο…των υπολοίπων τα κυρίως ήταν τεράστια…εντάξει χόρτασα…αλλά βάλτε λίγα ραβιόλια παραπάνω, θα τα έτρωγα τ’ ορκίζομαι!!! 8.90€

- Λιγκουίνι amatriciana με καπνιστό μπέικον, σάλτσα ντομάτας, σκόρδο (ευτυχώς όχι με το κιλό), μαϊντανό, peperoncino και πεκορίνο romano…δοκίμασα… και κόλλησα! Εξαιρετικό πιάτο, με άριστα βρασμένο το λιγκουίνι 8,90€

- Πέννες με φέτες προσούτο, κερασοντομάτες (σαν μικρά ντοματίνια) σε κρεμώδη σάλτσα 4 τυριών (prosciutto crudo), πολύ καλή 9,80€

Κλείσαμε το δείπνο μας με ένα αρκετά καλό σουφλέ σοκολάτας που φτιάχνουν οι ίδιοι με παγωτό σερβιρισμένο σε ένα πολύ πρωτότυπο σερβίτσιο 6,50€.

Ήπιαμε 2 κόκα κόλες 250ml x 2,50€…χρυσάφι! Και νερό που ζητήσαμε σε κανάτα και ήρθε χωρίς δυσανασχέτηση. Φύγαμε σκασμένοι και αρκετά ενθουσιασμένοι από τις γεύσεις.

Πληρώσαμε συνολικά 54,90€ ήτοι 18,30€/άτομο, τιμή που ανταποκρίθηκε απόλυτα και στην ποιότητα αλλά και στην ποσότητα όσων δοκιμάσαμε.
Να σημειώσω ότι το εστιατόριο Παρασκευή βράδυ ήταν φουλ και χάρηκα γι’ αυτό καθώς στην αρχή της λειτουργίας του, δεν γέμιζε.

Τελικά όπως απεδείχθη το Pasta bar κέρδιζε αργά αλλά σταθερά την επισκεψημότητά του, κι αυτό προφανώς είναι κάτι που δείχνει ότι ήρθε αθόρυβα αλλά θα μείνει!!!

Θεωρώ λοιπόν ότι αποτελεί μια αξιοπρεπέστατη πρόταση για Ιταλική κουζίνα, που έλειπε από την Φιλαδέλφεια. Εμείς θα επιστρέψουμε σίγουρα για επαναλήψεις και καινούριες ανακαλύψεις.

Προτείνεται, ιδίως σε όσους κινούνται στην γύρω περιοχή.

Υ. Γ.: Υπάρχει σελίδα του εστιατορίου στο facebook στην οποία υπάρχουν αμέτρητες λαχταριστές φωτογραφίες με τα πιάτα τους. Μόλις τώρα την ανακάλυψα και μου τρέχουν τα σάλια.