Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, ένα απόγευμα, πήγαμε μετά από δουλειά στο "Χοντρό Αλάτι", στο Νέο Ψυχικό. Μια φίλη, που μένει κοντά, το είχε συστήσει σαν ένα καλό σουβλατζίδικο της περιοχής.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο: Στο πεζοδρόμιο, μέσα σε νάϋλον, υπάρχουν αρκετά λευκά τραπέζια και καρέκλες, σχετικά άνετα, χωρίς να βρίσκονται το ένα κολλητά με το άλλο. Στο εσωτερικό υπάρχει η κουζίνα, το ταμείο και λίγος χώρος για να κινείται το προσωπικό.

Ήμασταν τέσσερα άτομα και παραγγείλαμε καλαμάκια κοτόπουλο, καλαμάκια χοιρινά, καλαμάκια χοιρινά μαριναρισμένα, πίτα με καλαμάκι κοτόπουλο, πατάτες τηγανιτές, χωριάτικη σαλάτα και ντάκο. Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, παρότι εκείνη την ώρα υπήρχε ένας σερβιτόρος, για να εξυπηρετήσει 7-8 τραπέζια με περίπου 20 πελάτες. Ο σερβιτόρος έφερε γρήγορα τον κατάλογο, πήρε αρκετά γρήγορα παραγγελία, η οποία εκτελέστηκε περίπου μέσα σε 10 λεπτά, απλά στα πολλά πήγαινε-έλα ξέχασε να μας φέρει νεράκι και χρειάστηκε να του το υπενθυμίσουμε 2-3 φορές, μέχρι να το φέρει.

Για το φαγητό, η γενική αίσθηση που σχηματίσαμε ήταν αρκετά καλή. Αναλυτικά:

- Τα καλαμάκια κοτόπουλο ήταν πολύ τρυφερά (μάλλον από μπούτι) και πολύ σωστά ψημένα. Δεν αφήσαμε τίποτα!

- Τα χοιρινά καλαμάκια ήταν αρκετά καλά, χωρίς να μας ενθουσιάσουν.

- Πολύ καλύτερα ήταν τα μαριναρισμένα χοιρινά καλαμάκια, άφηναν πολύ καλή γεύση και είχαν μαλακώσει από τη μαρινάδα. (Σημειωτέον η διαφορά στην τιμή ανάμεσα στα μαριναρισμένα και τα απλά χοιρινά καλαμάκια, ήταν μόλις 10 λεπτά, 1,50 και 1,40 ευρώ, αντίστοιχα).

- Αρκετά καλή και η πίτα, σωστά ψημένη, αλάδωτη, συμπαθητική και η σως που βάζουν μαζί με το καλαμάκι κοτόπουλο.

- Οι πατάτες τηγανιτές, φρεσκοκομμένες και όχι τυποποιημένες, σωστά τηγανισμένες, χωρίς λαδίλα, σερβιρισμένες πρωτότυπα, σε τσίγκινο ταψάκι και πολύ μεγάλη μερίδα.

- Φρεσκοκομμένη, με καλά υλικά και ένα μεγάλο κομμάτι καλής ποιότητας φέτα και η χωριάτικη σαλάτα.

- Καλός, χωρίς κάτι το ξεχωριστό και ο ντάκος.

Στο τέλος, μόλις ζητήσαμε λογαριασμό, μας κέρασαν ένα πολύ νόστιμο ατομικό προφιτερόλ σε πλαστικό κεσεδάκι, μας φάνηκε εξαιρετική ιδέα! Ο λογαριασμός ήρθε στα 8-9 ευρώ το άτομο και η εντύπωσή μας ήταν πως πρόκειται για εξαιρετικό value for money!

Συνολικό συμπέρασμα: Θετικό! Το "Χοντρό Αλάτι" μπορεί να μην έχει κάτι το ιδιαίτερο ως χώρος εστίασης, προσφέρει όμως καλό φαγητό, και ακόμα πιο συγκεκριμένα καλά κρέατα, σωστά ψημένα, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για ένα σουβλατζίδικο. Και όλα αυτά σε καλές τιμές. Εκτιμώ ότι αποτελεί μια αξιόπιστη λύση για όποιον θέλει σουβλάκι στην περιοχή του Νέου Ψυχικού.