Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Μιας και πρόσφατα αλλάξαμε γειτονιά μπήκαμε στη διαδικασία αναζήτησης νέων προτάσεων για μαγαζιά τέτοιου είδους μέσα από αυτή τη σελίδα. Κάπως έτσι βρήκαμε τα Φουρνομαγειρέματα. Διαβάζοντας τις κριτικές των μελών που το είχαν ήδη επισκεφθεί πήγαμε εκεί με την παρέα μας (4 άτομα συνολικά) το προηγούμενο Σάββατο, έχοντας προηγουμένως κλείσει τραπέζι τηλεφωνικά, με τις καλύτερες διαθέσεις.

Το ζεστό καλοσώρισμα μας βοήθησε να τις διατηρήσουμε. Όλοι εξυπηρετικότατοι, γελαστοί και ευγενικοί και χωρίς αντιρρήσεις μας τοποθέτησαν σε τραπέζι έξω ενώ αρχικά ήταν να καθίσουμε μέσα.

Ο εξωτερικός χώρος ήταν συμπαθής παρ' όλο που ουσιαστικά είναι πάνω στο δρόμο ήταν ήσυχα. Το εσωτερικό του μαγαζιού λιτό πρωτότυπο και φιλόξενο, χωρίς κουραστικές διακοσμητικές υπερβολές. Πεντακάθαρο και με ανοιχτή κουζίνα η οποία λειτουργούσε με τέτοια τάξη που δεν σου δημιουργούσε καμία αφιβολία για την ποιότητα του φαγητού και κανένα άγχος.

Η μουσική σε διακριτικό επίπεδο για εμάς που καθόμασταν έξω για μέσα μπορεί να ήταν λίγο πιο δυνατά από όσο έπρεπε αλλά σε καμμία περίπτωση δυσάρεστη.

Τώρα για το φαγητό. Να σας πω εξ' αρχής ότι όλα τα φαγητά κέρδισαν τη μάχη με το τηγάνι, γιατί το εγχείρημα όλα στο φούρνο ακούγεται κάπως στους πεισσότερους. Ψωμάκι ζυμωτό!!! Κανονικές μερίδες για τα ορεκτικά ίσως λίγο μικρές για τα κυρίως.

Πήραμε ρεβυθάδα, υπέροχα μαγειρεμένη με τα ρεβύθια να λιώνουν και τη σωστή ποσότητα μυρωδικών. Μελιτζανοσαλάτα με υπέροχη καπνιστή γεύση λόγω του φούρνου υποθέτω. Πατάτες crispy, μην παραλείψετε για κανένα λόγο αυτό το πιάτο από την παραγγελία σας, σου είναι αδύνατο να πιστέψεις οτί είναι φτιαγμένες στο φούρνο. Ψητά λαχανικά, εδώ οι απόψεις μας μοιράστηκαν γιατί οι μισοί από εμάς τα βρήκαν πολύ γλυκά.

Πιπεριές ψητές, τις οποίες τις βρήκαμε πολύ γευστικές αλλά λίγο άδειες από γέμιση. Κοτόπουλο με φαρφάλες και μανιτάρια, θα σας πώ μόνο οτι δεν συμπαθώ τα μανιτάρια και αυτό το πιάτο περιείχε τα πιο καλομαγειρεμενα μανιτάρια που έχω δοκιμάσει ενώ οι φαρφάλες που τις φοβήθηκα λόγω φούρνου ήταν απλά τέλειες.

Χοιρινό με αρμπαρόριζα, πολύ ιδιαίτερη γεύση και τέλειος συνδυασμός με το άγριο ρύζι και τέλος μπιφτεκάκια πολίτικα που ήταν το πιάτο της εβδομάδας και δικαίως μας το πρότειναν γιατί ήταν ζουμερά και αρωματικά και καθόλου συνηθισμένα μπιφτέκια.

Ήπιαμε 2 καραφάκια ρακί ενώ μας κέρασαν και άλλο ένα (πράγμα σπάνιο στις μέρες μας) μαζί με μία δευτερη γύρα γλυκά γιατί όπως καταλάβατε ήμαστε φαγανοί και η πρώτη δεν έφτασε. Τα γλυκά ήταν θεϊκά, ενώ βρίσκω πολύ έξυπνο το ότι υπάρχει ένα σοκολατένιο και ένα λευκό γλυκό για να ικανοποιούνται όλα τα γούστα.

Καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί μας περιποιήθηκαν με τον καλύτερο τρόπο, μας ρώτησαν από που μάθαμε για το μαγαζί, μας επισκέφθηκε ο συμπαθέστατος μάγειρας με τη φανταστική ποδιά και συζητήσαμε για τα πιάτα, πράγμα που δείχνει ενδιαφέρον όχι μόνο για την επιχείρησή του αλλά και για τον πελάτη. Επίσης οφείλω να αναφέρω ότι ήταν πρόθυμος να μοιραστεί μαζί μας μυστικά για τα πιάτα του πράγμα σπάνιο για μάγειρα.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 55 ευρώ δηλαδή περίπου 13 ευρώ το άτομο έχοντας φάει και πιει σαν βασιλιάδες.

Τέτοια μαγαζιά που σέβονται τον πελάτη και αγαπάνε το προϊόν που σερβίρουν λείπουν από την αγορα. Σίγουρα θα το επισκεφθούμε ξανά σύντομα.

2014-10-29 03:14:31

Θέλω αρχικά να σας ευχαριστήσω πραγματικά για τα πολύ καλά σας λόγια, για την προσπάθεια που κάνουμε απλά να μαγειρεύουμε με πολύ καλή διάθεση και σεβασμό, πρώτα προς εμάς, και αμέσως μετά και με ιδιαίτερη αγάπη ως προς εσάς... Αυτό θα κάνουμε πάντα όσο δύσκολο και αν είναι γιατί δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν και αποτυχιες αλλά και κακές στιγμές. Το μόνο όμως πραγματικά που φροντίζουμε πάντα είναι να ακούμε, και συνέχεια να βελτιώνουμε πολλά πράγματα, που ίσως να μην έχουν φτάσει στο υψηλότερο τους επίπεδο. Γιαυτό ρωτάμε, ακούμε, και προχωράμε, με ουσία ταπεινοφροσυνη και κέφι... Με εκτίμηση. Τα φουρνομαγειρεματα