24 Οκτ 2014

Πριν γράψω την κριτική θα ήθελα να πω ότι δε θέλω θα συγκρίνω το Falafellas με τα άλλα μαγαζιά στην Πλατεία Βάθης που έχουν πιο "αυθεντικά" falafel. Δεν κάνω μια τέτοια σύγκριση για 2 λόγους. Πρώτον γιατί πιστεύω ότι τα αυθεντικά falafel που έχουν και στην Αίγυπτο δε αρέσουν σε όλους λόγω ιδιαίτερης γεύσης και δεύτερον γιατί πιστεύω ότι τη "μόδα" με αυτό το είδος φαγητού στην πιο ευρωπαϊκή της εκδοχή, την ξεκίνησε το Falafellas. Οπότε θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο σωστό.

Το βασικό προϊόν του μαγαζιού, το φαλάφελ, είναι αρκετά κοντά στο δικό μας σουβλάκι. Μια αραβική πίτα που έχει μέσα τηγανιτούς ρεβιθοκεφτέδες (νομίζω ότι έχει και με κρέας αλλά δε βρίσκω το λόγο). Μέσα βάζουν γιαούρτι, ντομάτα, αγγούρι, μαρούλι, μελιτζάνα και κόκκινη σάλτσα όσο καυτερή την αντέχετε (η πολύ καυτερή πάντως εξισορροπείται τέλεια με το γιαούρτι). Αν δε σας αρέσει κάποιο υλικό από αυτά, πείτε τους να μην το βάλουν. Η γνώμη μου όμως είναι ότι όλα μαζί δένουν πολύ σωστά. Γενικά λοιπόν το φαγητό του είναι μια υγιεινή επιλογή αν δεν αναλογιστείς το "τηγανητό".

Εκτός των φαλάφελ έχει και σαλάτες: χούμους, ταμπουλέ και άλλη μια που δε θυμάμαι.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση συμβαίνει το εξής: τα παιδιά (ιδιοκτήτες;) είναι ευγενικά και πρόθυμα αλλά με τόσο κόσμο η αναμονή είναι 20λεπτη και παραπάνω. Οι ίδιοι βέβαια κάνουν ότι μπορούν αλλά ας σκεφτούν το ενδεχόμενο ενός επιπλέον ατόμου (αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό λόγω περιορισμένου χώρου).

Για το χώρο δεν μπορώ να πω κάτι, καθώς οι περισσότεροι παραγγέλνουν και κάθονται στον εξωτερικό χώρο (στο δρόμο) για να φάνε το φαγητό. Πάντως δεν είναι κάτι που με ενοχλεί καθώς δεν είναι εστιατόριο. Τον χειμώνα όμως δεν ξέρω τι γίνεται.

Οι τιμές είναι σχετικά καλές. Έχει 2 μεγέθη φαλάφελ (pocket στα 2.50€ και giant στα 3.50€). Νομίζω ότι το μεν αφορά τις κοπέλες και το δε τα αγόρια ή μήπως όχι(! ) Το μεγάλο πάντως είναι πάρα πολύ χορταστικό οπότε ανάλογα την όρεξη διαλέγετε. Αν θυμάμαι καλά μπορείτε να προσθέσετε "κεφτεδάκια" με ένα επιπλέον κόστος. Τιμές για τις σαλάτες δεν θυμάμαι αλλά νομίζω ήταν στα ίδια επίπεδα.

Γενικά, είναι ένα μαγαζί που το συνιστώ για το είδος που προσφέρει, κυρίως ως μια εναλλακτική για γρήγορο φαγητό αλλά όχι κάτι παραπάνω.

24 Οκτ 2014

Ciragan