Ισπανία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πολυς λογος, γινετε για το συγκεκριμενο μαγαζι. Ως φοιτητρια, κ μελος θεατρικης ομαδας, που στεγαζετε κατω απο τη νομικη, στο "Ροζ" για οσους γνωριζουν, τριγυρναω με τη παρεα σε εξαρχεια -κολονακι, οποτε δε θα μας ξεφευγε, μιας κ απεχει 30 μετρα απο τη σχολη.

Δεν εχω καιρο γραψει στο σαιτ μας, αλλα διαβαζοντας, 1-2 αδικες κριτικες για το συγκεκριμενο μαγαζι, δεν αντεξα...

Να πω πως το μαγαζι, ειναι ουσιαστικα, ενα παλιο ισογειο 3οροφου, του 1900 η και παλιοτερο, οποτε οι τυποι εχουν βαλει μια διακριτικη, ταμπελα, η οποια στην ουσια ειναι 2 πατοι βαρελιου. Απλη χωρις φωτα πολλα, νεον, και εμενα μου ταιριαζει απολυτα με το ειδος και το υφος του μαγαζιου ασε που νομιζω οτι στα παλια κτιρια απαγορευονται οι μοντερνες παρεμβασεις. ΜΙας και προκειται για παλιο σπιτι, δεν εχει κανενα τεραστιο μονοκοματο χωρο, εκτος απο την εισοδο, οπως κ ολα τα μαγαζια που στεγαζονται σε σπιτια, εχει χωλακια (ενα δηλαδη) και διαδρομους, και το γνωστο πια, πισω δωματιο με το μοναστηριακο τραπεζι, που αν το κλεισει μια παρεα, ειναι για παρτη της, χωρις να επιρεαζει η επιρεαζεται απο αγνωστους.

Ειμαι εδω και καιρο χορτοφαγος, η μονη στη παρεα μου και δυσκολευονται να με ταισουν στις εξοδους μας, περα απ σαλατες κ κανενα χοροτφαγικο. Στη ταβερνα καταλανα, βρηκα την υγεια μου.

Σπανακι, φρεσκο οχι κατεψυγμενιλα, με σταφιδοκουκουναρια, που δεν υπαρχει. Μανιταρια σιτακε, με πικαδα ξηρων καρπων, και λαδι τρουφας (καποιος γραφει οτι παραγγειλαν 2 μεριδες για 10-12 ατομα και με πιασανε τα γελια, ειναι ατομικες οι μεριδες, δεν ειναι ο Γαμος της Κανα, να φανε 2000 νοματαιοι).

Υπαρχει μια Σαλατα που εχουν, αξιοπρεπεστατη, με Λολα (ο ιδιος ο προηγουμενος, γραφει για αισμπεργκ, που δεν εχουν), καρυδια, συκα, τα οποια ειναι αποξηραμενα και μαλλον βουτυγμενα σε καποιο κρασι, νιφαδες παρμεζανας, και βινεγκρετ μελιου (η σερβιτορα μου ειπε, πως βαζουν συκομελο)..

Τα παραπανω ειναι οσα εχω δοκιμασει εγω, και μια φορα που ειδα εναν κυριο, που εφερνε ενα καλαθι, πορτοκαλι κανθαρελες, που ειχε μαζεψει το πρωι απο το βουνο, πηραμε κ απο αυτα, τα οποια δε μου αρεσαν οσο τα σιτακε, αλλα δε μπορεις να μη δοκιμασεις, οταν βλεπεις να ρχοντε φρεσκομαζεμενα.

Η παρεα, κι εγω δηλαδη, το κρασακι, το γουσταρουμε, και 3 ατομα ενα μπουκαλι, Ποτσιο το τσακιζουμε, και κανει λιγοτερο απο 30 ευρω.

Το σερβις ειναι ικανοποιητικο, και οι κοπελες προθυμες, η μια ειδικα η ψιλη, ειναι πανω απο συμπαθητικη, εχει πλακα.

Πολλα εγραψα, αλλα εδω υπερασπιζομαι, το καινουργιο μας στεκι (ειναι ενα απο τα στεκια μας, το ονομαζουμε, το γκουρμε στεκι μας). Οτι και να γραψω εγω η οποιος αλλος, απλα αν περασετε, μπειτε, και νομιζω πως αν ειστε καλοπροαιρετοι, θα γουσταρετε, οπως λεει κ ο Τρυφωνας (φιλος και φαν της καταλανα και της μπαρτσα, λεει).

*Το καπνισμα, δε μας ενοχλει, μιας και ειμαστε και εμεις γαιδουρια που καπνιζουν, κι αν δεν ειναι καποιος δικηγορος με πουρακλα, δεν ενοχλουμαστε.