Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Στα δικά μου μάτια ο Μπαρμπαδήμος μου φαίνεται ένας μάστορας με χρόνια εμπειρίας σε αυτό που κάνει και ας λειτουργεί μόλις 2-3 χρόνια σαν αλυσίδα. Επειδή όμως γνωρίζει την τέχνη καλά και ξέρει πως να παρασκευάσει τα μερακλίδικα εδέσματα του θέλει να πληρώνεται και το κατιτίς του παραπάνω. Αυτό μεταφράζεται σε ένα (μπορεί και 2 κλικ παραπάνω τσιμπημένη τιμή). Μην ξεχνάμε όμως ότι ξέρει την τέχνη και δεν είναι απλώς άλλος ένας που ποντάρει στο ότι θα ανοίξει ένα σουβλατζίδικο-κεμπαπτζίδικο και επειδή θα βάλει μια φωτεινή επιγραφή θα τραβήξει πελάτες.

Ο Μπαρμπαδήμος είναι και λίγο παγαπόντης. Οι μερίδες του θα μπορούσαν να είναι και λίγο μεγαλύτερες για την τιμή που έχει ορίσει. Ειδικά για τα τυλιχτά του στα 2.2-2.3 ευρώ το φθηνότερο, ναι δεν το λες και οικονομικό. Γνωρίζει πως ο κόσμος τον προτιμάει και θα γεμίσει το μαγαζί του, οπότε κύριε αν θες να φας τυλιχτά και όχι μερίδες πάλι θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. Μην κρατάς και το τραπέζι τσαμπέ.

Η γνωριμία μου λοιπόν με το μαγαζί κρατάει 3 χρόνια, λίγο πριν παρουσιαστώ στον στρατό. Τότε είχα παρατηρήσει το πολύ μικρό μαγαζί στη Ζέα, πριν το μεγάλο στη Σαχτούρη και μπορούσες να πάρεις μόνο στο χέρι. Είχε ένα κλικ παραπάνω στην ποιότητα, κάτι που να σε κάνει να τον ξαναπροτιμήσεις. Να σημειώσω εδώ πως συμφωνώ, όπως αναφέρει και στο φυλλάδιο διανομής του πως με τη διανομή κατ'οίκον χάνουν 20% τα προϊόντα του καθώς δεν έχει τίποτα προψημένο και όλα ετοιμάζονται μετά την παραγγελία. Το κρίνω δικαιότερο λοιπόν αυτό και ας σου κοστίσει κάτι παραπάνω.

Συνήθως παίρνω σουβλάκια για το σπίτι από τον Μπαρμπαδήμο με συχνότητα 5 φορές τον χρόνο, και αυτό γιατί το ask4food είναι πειρασμός και με βάζει σε διαδικασία αναζήτησης νέων μαγαζιών, είναι και οι κριτικές από άλλους φίλους καλοφαγάδες οπότε δεν κάθομαι στα αβγά μου και γυροφέρνω. Θα μπορούσα να γράψω πολύ νωρίτερα κριτική για τον Μπαρμπαδήμο, τέλος πάντων ήρθε η ώρα.

Η επίσκεψη μου έγινε την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014 το μεσημεράκι στις 14:30. Ο χώρος της πλατείας απέναντι δεν υφίσταται πλέον γιατί έχουν μπει οι μπουλντόζες, λογικά για κάποια ανάπλαση. Ο μέσα χώρος είναι συμπαθητικός αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο που να σε κάνει να τον θυμάσαι. Ωραία η πινελιά με τα καφάσια με τα φρούτα λες και βρίσκεσαι σε υπαίθρια αγορά. Οι παλιές διαφημίσεις είναι πλέον πολυφορεμένες και μάλλον κουράζουν σε ένα τέτοιου είδους κατάστημα. Εδωσα σημασία στο ταψί με τον μπακλαβά που έμοιαζε πολλά υποσχόμενος και ανατολίτικα φτιαγμένος. Ο χώρος αν τον κρίνουμε σαν χώρο δείχνει πως έχει τα (αρκετά) χρονάκια του.

Σημαντικό είναι πως βλέπεις σε κοινή θέα το αρκετό προσωπικό να ετοιμάζει, να ψήνει, να δημιουργεί. Χωρίς προβλήματα, εκπαιδευμένοι άρτια λειτουργούν σχετικά αθόρυβα σαν καλοκουρδισμένο ρολόι.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση θα πω πως μου έβγαλε μια τάση ευγένειας αλλά σε επαγγελματικό ύφος. Εκεί δεν είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής. Εκεί πρωταγωνιστούν τα σουτζούκια, οι παστουρμάδες και τα κεμπάπ. Αν λοιπόν θες να το επισκεφτείς το μαγαζί να ξέρεις πως δεν θα πας για ρομαντικό ραντεβού αλλά θα βάλεις άλλους 3-4 σε ένα αμάξι και θα πάτε να παρεκτραπείτε και να βουτηχτείτε στα μπαχάρια και στα κρέατα. Αν η γυναίκα σου-φίλη σου ή απλώς κολλήτη σου το ανέχεται, πάρε την.

Μην περιμένεις πολυτέλειες όμως γιατί η πολυκοσμία δεν αφήνει τέτοια περιθώρια για να νιώσεις ξεχωριστός από την εξυπηρέτηση. Ας είναι. Τα μαγαζιά που έχουν ανοίξει είναι σε περιοχές λαϊκές σχετικά (της Νέας Σμύρνης ίσως πάλι όχι αλλά δεν βρίσκεται και στην περιοχή-φιλέτο της πλατείας), όχι στις Κηφισιές.

Η ποιότητα που παίρνει άριστα από εμένα είναι για το είδος της. Καλοπροετοιμασμένα τα φαγητά και καλοεκτελεσμένα, αυτα πρωταγωνιστούν. Δεν έρχονται λαδερά όπως δυστυχώς έτυχε σε άλλη μου επίσκεψη σε μαγαζί παρόμοιου ύφους.

Στην τελευταία μας επίσκεψη παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται σαν κέρασμα ένα πιατάκι με 2 πικάντικες μπουκίτσες που αμέλησα να ρωτήσω τι είναι, και ένα πιατάκι με πικάντικη και νοστιμότατη σαλτσούλα τομάτας στη μια πλευρά και μελιτζανοσαλάτα στην άλλη. Μαζί με 3-4 κομμένα σε λεπτές λωρίδες πιτάκια που κριτσινίζουν, σηματοδοτούν μια εξαιρετική αρχή.

- Γιαουρτάκι με μυρωδικά όπως μέντα, δυόσμο και μαϊντανό στα 2.5 ευρώ. Ιδανικό για την κάψα των μπαχαρικών και για να "ξεγελάει" το μυαλό σας ότι τρώτε και κάτι υγιεινό και διαιτητικό. Ότι πρέπει για να κρύψετε τις κραιπάλες των σουτζουκιών που ακολουθούν.

- Τα αβγά του κανακάρη στα 5.8 ευρώ. Νόστιμο πιάτο για 3 άτομα μοιρασιά. Μοιάζει σαν ομελέτα και περιέχει ακόμα πατάτες, σουτζούκι. Επειδή προσθέσαμε και παστουρμά το κόστος ανήλθε στα 7 ευρώ. Τα αβγά μου φάνηκαν αρκετά φρέσκα σε αντίθεση με τις πατάτες που τις ένιωσα λίγο λαστιχένιες. Μάλλον θα ήταν κομμένες κάποιες ώρες. Το σουτζούκι κομμένο σε μικρά κομμάτια, μια χαρά. Αν ο παστουρμάς ήταν ψημένος και αυτός και δεν ήταν απλώς τοποθετημένος από πάνω, το αποτέλεσμα ίσως ήταν ακόμα καλύτερο.

- Μερακλίδικο μπερεκέτι στα 16.8 ευρώ. Περιέχει 2 κεμπάπ,1 σις κεμπάπ, κοτόπουλο, σουτζούκι και παστουρμά. Ακόμα συνοδεύουν τα κρέατα 3 πίτες, τομάτες και ψητές πιπεριές. Ότι πρέπει για να πάρετε μια ιδέα από όλα. Όλα τα κρέατα καλοψημένα και ζουμερά με τα μπαχαρικά να προσθέτουν και όχι να καλύπτουν τη γεύση των κρεάτων. Οι πιτούλες μια χαρα συνοδευτικό, μαλακές και ζουμερες. Μου άρεσε αρκετά το σουτζούκι που ήταν μερακλίδικο τόσο όσο πρέπει. Ακόμα και όταν έσκασα, δεν αντιστάθηκα και έφαγα και το τελευταίο κομματάκι που είχε περισσέψει. Το κεμπάπ καλοετοιμασμένο αν και όπως αναφέρουν είναι από κατεψυγμένο μοσχάρι και πρόβατο. Πραγματικά όμως ότι και να δοκίμασα ήταν πολύ καλό.

- Εμφιαλωμένο νερό 1 λίτρου στα 1.3 ευρώ χωρίς να έχει ζητηθεί αλλά ΟΚ.

- Ροζέ κρασί 250 μλ στα1.5 ευρώ. Γλυκόπιοτο για συνοδευτικό.

- Μπακλαβάς στα 2.7 ευρώ. Αναφερόταν ως μυρωδάτος, με φρέσκο βούτυρο. Ναι όντως αρκετά καλός ήταν για κλείσιμο του γεύματος. Ωραίο τριμμένο φυστίκι, καλό φύλλο χωρίς να είναι βουτηγμένο και ποτισμένο από το σιρόπι. Τη διαφορά την έκανε το φρέσκο βούτυρο πάντως. Από τους καλούς του είδους (τον καλύτερο τελευταία τον έφαγα από ένα ζαχαροπλαστείο από τα κατεχόμενα της Κύπρου).

Σύνολο στα 31.8 ευρώ.

Να σημειώσω πως και τα τυλιχτά του είναι αξιόλογα αν και λίγο μικρά. Πρέπει να τα δοκιμάσετε χωρίς να έχει μεσολαβήσει πολύς χρόνος.

Συμπερασματικά, ο "παγαπόντης" Μπαρμπαδήμος θέλει το κατιτίς του χρηματικά για να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο και όχι μια από τα ίδια. Να γνωρίζετε πάντως πως με τόσο κόσμο που τον επισκέπτεται δεν έχει στοκ κρεάτων που αναμένουν τη σειρά τους στο ψυγείο.

Ο Μπαρμπαδήμος είναι γόης συμπεραίνοντας από την επίσκεψη μου, καθώς αρκετές κυρίες (και σε παρέες μόνες τους) τον επισκέπτονται για να καλοπεράσουν και να πιούν και τη μπυρίτσα τους. Και πολυ τις ευχαριστήθηκα να πω την αλήθεια που είναι ακομπλεξάριστες!

Τον Μπαρμπαδήμο λοιπόν τον επισκέπτομαι ανα τακτά διαστήματα. Ναι τα κρέατα του μου αρέσουν. Θέλω να δοκιμάσω και το αντίπαλον δέος, τον Κυρ Αρίστο.

Θυμηθείτε πως καλύτερα είναι να επισκεφθείτε τον Μπαρμπαδήμο μια χειμωνιάτικη μέρα, με καλή παρέα και με καλή διάθεση...