26 Οκτ 2014

Τετάρτη βράδυ, βραδιά Champion League και η επιλογή μου ήταν κάτι το διαφορετικό. ΟΧΙ σουβλάκι ξανά, αλλά κάτι εναλλακτικό, πρόχειρο ίσως για παρέα στο ποδόσφαιρο με μπύρες.

Προσκεκλημένος σε φιλικό σπίτι, προθυμοποιήθηκα ότι θα φέρω κάτι εγώ για τσιμπολόγημα. Η ιδέα ήταν Φαλάφελ. Που όμως έχει κοντά?
Στο site μας καταχωρημένα μόνο δυο μαγαζιά του κέντρου.
Οπότε γκουγκλάρω για φαλάφελ στα βόρεια και βλέπω ότι σε απόσταση λιγότερο των δέκα λεπτών η επιθυμία μου μπορεί, να εκπληρωθεί.
Που είσαι βρε World που ότι είχε σχέση με Μέση Ανατολή το ανέβαζες πρώτος στο site? Μεσολάβησε τηλεφωνική επικοινωνία για ραντεβού μετά από 15 λεπτά για take away.

Πρόσβαση εύκολη ακόμα και με αυτοκίνητο. Το μαγαζί είναι ανάμεσα σε Κασαβέττη (κάθετος) και Λ. Κηφισίας, σε δρόμο ήπιας κυκλοφορίας.
Όμορφος και χαριτωμένος minimal χώρος με 3 ή 4 τραπεζάκια έξω για να μην φας στα όρθια, και μέσα ένα μεγάλο πάσο που χώριζε τα τηγάνια με τον χώρο παρασκευής των φαλάφελ από την αναμονή των πελατών.

Πολύ εξυπηρετικός και κατατοπιστικός ο νεαρός που τα επιμελήθηκε.
Μπορώ να παραθέσω ολόκληρο το μενού του μαγαζιού αλλά δεν θα το κάνω, υπάρχει στο Facebook μαζί με φωτογραφίες του χώρου.
Η παραγγελία μου ήταν 2 καλαθάκια φαλάφελ.
Αυτό, σημαίνει: 20 κεφτέδες φαλάφελ κλασικούς, 2 μπολ με χούμους, 2 σαλάτες ταμπουλέ και ένα πακέτο αραβικές πίτες, επτά τον αριθμό. Συνοδεύονταν από σκορδάτη σως γιαουρτιού και πάστα κόκκινης πιπεριάς φλωρίνης.
Η επιλογή για καυτερό, γίνεται με προσθήκη πάπρικας.

Οι κεφτέδες είναι νόστιμοι, σωστά τηγανισμένοι, τραγανοί εξωτερικά και ζουμεροί μέσα. Το χούμους ήταν λίγο φλάτ, θα το ήθελα πιο λεμονάτο και με καλύτερη επίγευση πιο πικάντικη, το ταμπουλέ σωστό γευστικά αλλά όχι μεγάλη μερίδα και οι σάλτσες ιδίως της πιπεριάς με extra πάπρικα πολύ καλή.
Μόνο ένας της παρέας τα σνόμπαρε, φαν του γύρου, αλλά οι υπόλοιποι τα εξαφάνισαν πριν το γκολ.

Για την ιστορία υπάρχει φαλάφελ και κοτόπουλο και mix.
Σερβίρει πίτες αλλά και μερίδες. Πίτα με κλασικό φαλάφελ στα 3€, αλλά και μερίδα με κοτόπουλο ή mix στα 5 ή 5,5€.
Μάλλον λίγο τσιμπημένες οι πίτες, αλλά οκ, εναλλακτική πρόταση είπαμε.
Για τους λάτρεις να το μάθουμε πλέον. Υπάρχει και φαλάφελ Κηφισιάς εξίσου νόστιμο και ποιοτικό του κέντρου.

26 Οκτ 2014

hammer