Ιταλία - Καλλιθέα, Αθήνα

Μετά από περισσότερες (της μίας αρχικής) επισκέψεις το τελευταίο εξάμηνο και πλέον, και έχοντας και μία σφαιρικότερη ιδέα του όλου κλίματος βαθμολόγησης, επανέρχομαι για να επεξαργασθώ την αρχική κριτική μου, επί το δικαιότερο.

"Όντως εξαίρετη ιταλική κουζίνα, πιάτα μερακλίδικα και μαγειρεμένα σωστά, και με πολύ καλά υλικά. Τα ζυμαρικά τουλάχιστον, γιατί αυτά έχω δοκιμάσει όποτε έχω πάει", είχα περίπου πρωτογράψει. Να προσθέσω ότι πλέον, κατά την προσωπική μου άποψη και αύξουσα γενικότερη εμπειρία σε σχέση με άλλα ιταλικά εστιατόρια των Αθηνών, και έχοντας δοκιμάσει και περισσότερα πιάτα της, η Luna Rossa έχει απλώς την κορυφαία ιταλική κουζίνα στην Αθήνα. Τέλος της συζήτησης για εμένα, ως έχουν τα πράγματα τον Απρίλιο του 2015.

"Πολύ ενδιαφέρουσα (και έως και πάρα πολύ ακριβή) λίστα κρασιών". Βεβαίως, ισχύει, και συνεπάγεται σημαντική επένδυση.

"Ο χώρος πράγματι "σπιτικός" και cosy, η εξυπηρέτηση πολύ καλή, αλλά με κάποια (διακριτική και εντός ορίων ευγένειας μεν), ώθηση, για να πάρεις κατά το δυνατόν περισσότερα / ακριβότερα πιάτα ή μπουκάλια. "
Σε αυτό το σημείο είχα επιμείνει λίγο περισσότερο απ' όσο ήταν αναγκαίο και δίκαιο στην προηγούμενη κριτική μου.
Θα ήταν ορθότερο να επιμείνω στην λιτή αισθητική και σπιτική θέρμη του χώρου, καθώς και στην όλως προσωπική εξυπηρέτηση.

"Οι τιμές μπορούν να φθάσουν πολύ ψηλά αν το επιθυμεί ο πελάτης, αλλά γενικά είναι τσιμπημένες (δεν έχει κανείς περιθώρια προς τα κάτω), πράγμα που εν μέρει δικαιολογείται από τον πολύ μικρό αριθμό τραπεζιών" είχα γράψει.

Τελικώς δεν δικαιολογείται εν μέρει, αλλά εν όλω.
Δεν είναι για κάθε μέρα βέβαια, αλλά για περιστάσεις όπου επιθυμεί κανείς το κορυφαίο.

Το όποιο πρόβλημα μπορεί ίσως να αντιμετωπίσει η Luna Rossa έγκειται στο ότι, αντικειμενικά, δεν μπορεί παρά να είναι ακριβό εστιατόριο (έως και εξωφρενικά πανάκριβο, αν επιθυμεί και μπορεί ο πελάτης, ως πότης κρασιού), τη στιγμή που στην Ελλάδα (ανέκαθεν) οι περισσότεροι οικονομικώς επιφανείς άνθρωποι δεν φημίζονται για το γούστο τους, δεν θα ξεκινήσουν κατά κανόνα από την Εκάλη για να πάνε για φαγητό στην Καλλιθέα, και κυρίως δεν θα θελήσουν να ξοδέψουν χρήματα αν δεν τους βλέπουν άλλοι, και ποιος να τους δει μέσα στις τρεις πραγματικά ιδιωτικές, ήσυχες τραπεζαρίες του σπιτιού της Luna Rossa;