27 Οκτ 2014

Επισκευτηκαμε το καταστημα με μια φιλη που ειχε ξαναπαει και της αρεσε ο χωρος.
εκμεταλλευτηκα ενα κουπονι που ειχε βγαλει το εν λογω μαγαζι και ετσι πηγαμε μια καθημερινη βραδυ.

καταρχας στην γειτονια που ειναι, σε ενα χωμενο στενο κατω απο την Πλ. Καραισκακη δε μου πολυγεμισε το ματι. παρ'ολα αυτα οταν μπαινεις στο εσωτερικο του ο χωρος ειναι πολυ προσεγμενος και εντυπωσιακος καθως γινεται προσπαθεια να μοιαζει σαν χωρος αρχαιου συμποσιου.

οσον αφορα το φαγητο και πιστοι στον αρχαιο τροπο σερβιρισματος και διατροφης, υπηρχαν μονο τροφες που υπηρχαν εκεινη την εποχη αποκλειστικα (παραδειγμα απουσιαζε η ντοματα απο την κουζινα τους σαν συστατικο) και επισης δεν υπηρχαν πηρουνια, καθοτι στην αρχαιοτητα δεν ειχαν και ειχαμε στη διαθεση μας μονο κουταλι και μαχαιρι. αρκετα πρωτοτυπο θα ελεγα.

η εξυπηρετηση του προσωπικου εξαιρετικη και ο χρονος εναλλαγης των πιατων οσο ακριβως επρεπε.

οσον αφορα το φαγητο δεν ξετρελαθηκα με την εννοια οτι ηταν κατι τρομερα διαφορετικο σε γευση ή ποιοτητα. ενα κανονικο μαγαζι με συνηθισμενες γευσεις οτι πιατο και αν δοκιμασαμε. κυρια βαση το ρεβυθι.

το μονο το οποιο με ξετρελανε και παροτι λατρης του κρασιου δεν ειχα ξαναδοκιμασει ηταν το Οινομελο το οποιο ηταν καταπληκτικο.
σαν εμπειρια ηταν ωραια αλλα για μια φορα. δε νομιζω να ξαναπηγαινα οχι γιατι δε μου αρεσε κατι αλλα απλα δεν με ενθουσιασε τρομερα και καποιο πιατο ωστε να ξετρελαθω.

στα μείον το γεγονος οτι στη δικη μας επισκεψη τουλαχιστον μια γατα μπηκε στο μαγαζι απο την ανοιχτη πορτα και εκοβε βολτες στο μαγαζι μεχρι να την διωξουν καποια στιγμη ριχνοντας της νερο!!!

27 Οκτ 2014

louki