Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αφίδνες, Αθήνα

Πολλές οι επισκέψεις στη συγκεκριμένη χασαποταβέρνα ανά τα χρόνια και ήρθε η ώρα να γράψω και μια κριτική.

Κλασικός χώρος ταβέρνας, χωρίς πολλά πολλά, μόνο τραπέζια και καρέκλες και στους τοίχους φωτογραφίες παλιών διασημοτήτων, που αφήνεται να εννοηθεί ότι επισκέπτονταν το μαγαζί. Αν και ονομάζεται "το τζάκι", ένα τζάκι μικρό υπάρχει στο χώρο, που αν δεν κάτσεις κοντά του δε το πιάνει το μάτι σου. Ιδιαίτερη πινελιά το τζουκ μποξ στα αριστερά του τζακιού, που τακτικά, από ότι έβλεπα, το χρησιμοποιούσε ο κόσμος για να επιλέξει τη μουσική. Η οποία δεν ήταν πολύ δυνατά, πράγμα που δεν επιβαρύνει την συνηθισμένη οχλαγωγία της ταβέρνας. Στην τελευταία επίσκεψη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι δεν μύριζε τσιγάρο, αν και ο χώρος ήταν κλειστός λόγω του κρύου.

Διάσημο το μαγαζί αυτό για τις τεράστιες μερίδες του, που βέβαια αντιστοιχούν και σε τσιμπημένες σχετικά τιμές. Το κακό είναι ότι ανάλογα με το πόσα άτομα έχει το τραπέζι, οι ποσότητες είναι ακόμα πιο τεράστιες, οπότε οι τιμές ανεβαίνουν και αναλόγως και σχεδόν πάντα φαγητό περισσεύει. Γνώμη μου είναι ότι δε συμφέρει να πάνε δύο άτομα να φάνε εκεί, γιατί το 40ρι της "λυπητερής" δε το γλιτώνεις και αποκλείεται να καταναλωθεί όλο το φαγητό. Από τρία άτομα και πάνω.

Στην τελευταία μου επίσκεψη ήμασταν τρία άτομα, κάνοντας λογαριασμό γύρω στα 48€. Το ότι φάγαμε του σκασμού είναι αυτονόητο.
Δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία, αλλά όταν πας να φας κρεατικά δεν τη χρειάζεσαι.

Πήραμε χόρτα, πατάτες, φέτα, ένα κιλό παϊδάκια και μισό κιλό λευκό κρασί.

Οι πατάτες ωραίες και όχι προκάτ, το είχα ξεχάσει και μου άρεσε, αλλά δεν καταφέραμε να τις φάμε όλες.

Η φέτα θα ήταν και μισό κιλό σε ποσότητα, όσο και να προσπαθήσαμε, στο τέλος κάτι περίσσεψε.

Τα χόρτα συμπαθητικά αν και είχαν αρκετό νερό, οπότε το αποτέλεσμα ήταν να κολυμπάνε σε μια μίξη λαδιού και νερού.

Τα παϊδάκια είχαν απίστευτη γεύση, φυσικά δεν περίσσεψε τίποτα.

Το κρασί ήταν αρκετά ελαφρύ και αν και δεν μου αρέσει γενικά, μπορώ να πω ότι ήπια αρκετό.

Όλα καλά, έφερναν και εμφιαλωμένο νερό όμως, το οποίο χρεώνεται και από ότι παρατήρησα, οι περισσότεροι δεν το άνοιγαν καν γιατί έπιναν κρασί. Οπότε, όπως το βλέπω εγώ, όλα τα τραπέζια πληρώνουν ένα εμφιαλωμένο μπουκάλι νερό που δεν το πίνουν και προφανώς πιο μετά το ίδιο μπουκάλι πάει σε ένα άλλο τραπέζι που δεν θα το ανοίξει και ούτω καθεξής.

Άλλη μια σίγουρη χρέωση είναι αυτή του ψωμιού, που σε εμάς ήταν δύο τεράστιες φρατζόλες ψωμί, πολύ νόστιμο μεν, αλλά φάγαμε λιγότερο από μισή.

Κατά τα άλλα, είναι μια ταβέρνα που ξέρεις ότι θα φας καλά και θα εξυπηρετηθείς γρήγορα, οπότε αξίζει τον κόπο να φτάσεις ως εκεί.