27 Οκτ 2014

Ορεκτικά:
-Το Skagen του Chef με γαρίδες Βόρειου Ατλαντικού, φρυγανισμένο ψωμί, μαγιονέζα νεροκάρδαμου, αγγούρι, άνηθο και αυγά ρέγγας (8 Ευρώ)
-Καρπάτσιο ταράνδου με μαριναρισμένο κίτρινο γογγύλι, σάλτσα καπνιστού παντζαριού, τραγανή βύνη και κόκκινη ρόκα (11,5 Ευρώ)

Κυρίως:
-Σπιτικά καπνισμένος σολομός Safka, σαλάτα από γογγύλια τουρσί και ραγού με πατάτα και σπανάκι (16,5 Ευρώ)
-Αποβραδίς σιγομαγειρεμένα μοσχαρίσια μάγουλα, παστινάκι, κέιλ, φύλλα μουστάρδας και σάλτσα ιπποφαές (18 Ευρώ)

Επιδόρπια:
-Τα πάντα για το Blueberry από τα νησιά Åland, pancake, μαρμελάδα, σορμπέ και αποξηραμένο….. (7 Ευρώ)
-Παρφέ γλυκόριζας με λεμόνι και πορτοκάλι κονφί, ψητά ροδάκινα και tuile λεμονιού (7 Ευρώ)

Με το λογαριασμό να φτάνει στα 97 Ευρώ.

Η ποιότητα του φαγητού ήταν άριστη και οι γεύσεις πολύ καλές και πρωτότυπες. Γενικά όλα τα πιάτα μας άφησαν ικανοποιημένους από άποψη γεύσης και παρουσίασης. Το μόνο μου παράπονο η ποσότητα στο καρπάτσιο ταράνδου που μόλις το είδα νόμιζα πως μου κάνουν πλάκα(πολύ νόστιμο παρ'όλα αυτά). Στην αρχή σου φέρνουν ψωμί δικής τους παραγωγής μαζί με βούτυρο αρωματισμένο(δεν αφήσαμε ούτε κομματάκι, ειδικά το βούτυρο ήταν πάρα πολύ καλό) και για καλωσόρισμα έρχεται μια σούπα σε φλυτζανάκι espresso(εξαιρετική, ότι πρέπει για να ξεκινήσεις το δείπνο σου).

Το σέρβις υποδειγματικό! Τόσο η σερβιτόρα όσο και η ιδιοκτήτρια(αν δεν κάνω λάθος)ήταν πάρα πολύ φιλικές, χαμογελαστές και εξυπηρετικότατες!

Ο χώρος πολύ απλός αλλά εμένα μου άρεσε το γεγονός ότι δεν υπήρχε καθόλου βαβούρα και μπορούσες να μιλάς άνετα χωρίς να χρειάζεται να φωνάζεις. Ωραία και απαλή μουσική, οι τουαλέτες πεντακάθαρες, όλα μια χαρά. Το μόνο φάουλ ήταν πως ο χώρος (χθες τουλάχιστον) ήταν λίγο κρύος.

Γενικά ήταν μια πολύ ωραία βραδιά, αλλά πιστεύω πως οι τιμές θα μπορούσαν να ήταν λίγο χαμηλότερες(γι'αυτό και 3 στο value for money). Σίγουρα θα ήθελα να ξαναπάω, είτε κάποια Τετάρτη που συνήθως έχει βραδιές γευσιγνωσίας είτε Κυριακή μεσημεράκι γιατί μου φάνηκε πως ο κατάλογος του brunch παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον...

27 Οκτ 2014

jeanply