Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Εχθές το απογευματάκι είχαμε όρεξη για θάλασσα και ο Πειραιάς ήταν η καλύτερη και πιο κοντινή ιδέα, οπότε κατηφορίσαμε για βολτούλα σε όλο το μήκος της ακτογραμμής του (εντάξει στο περισσότερο) και καφεδάκι με θέα τον Σαρωνικό. Όταν, γύρω στις 9 το βράδυ αποφασίσαμε να επιστρέψουμε, τα στομάχια μας είχαν αρχίσει να διαμαρτύρονται οπότε έπρεπε να φροντίσουμε για αυτό. Ο καλός μου δεν είχε όρεξη για θαλασσινούς μεζέδες και εξέφρασε την επιθυμία του για κρεατομαχία...

Φυσικά, εγώ ήμουν αυτή που έπρεπε, για ακόμα μία φορά να βρω το κατάλληλο μέρος για αυτό που είχαμε στο μυαλό μας... Έτσι σκέφθηκα το Γύρο Γύρω Όλοι στην Τσαμαδού, το οποίο ήταν και σε απόσταση βολής αλλά και έχοντας περάσει να πάρω κάποιες φορές πακέτο τυλιχτά για το σπίτι είχα διαπιστώσει ότι είχε και επιπλέον κρεατικά από τα λοιπά σουβλατζίδικα (κοκορέτσι, κοτοσούβλι κ. α. ).

Την ώρα που φτάσαμε είχε κάποια τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο ελεύθερα ενώ έχει και μερικά στον εσωτερικό χώρο και σε ένα πατάρι. Ο χώρος για σουβλατζίδικο είναι μια χαρά, δηλαδή κάποια τραπεζάκια με το γνωστό στυλ των νεοσουβλακερί αλλά στο πιο απλό αλλά φαίνεται πολύ καθαρός και επειδή καθίσαμε έξω μεν αλλά σε σημείο που έβλεπα πως δούλευαν οι ψήστες μπορώ να πω ότι ήταν πολύ προσεκτικοί παρά τον χαμό που γινόταν.

Δεύτερη ευχάριστη έκπληξη ήταν οι τιμές, οι οποίες ήταν ιδιαίτερα χαμηλές. Εγώ είχα πάρει μέχρι τώρα τυλιχτά για έξω, τα οποία μου είχαν χρεώσει 1,50 ευρώ το καθένα αλλά νόμιζα ότι αυτό ήταν μόνο αν τα έπαιρνες εσύ από το κατάστημα (πρακτική που ακολουθούν πολλοί). Όμως, διαπίστωσα ότι οι τιμές στα τυλιχτά είναι 1,50 ευρώ, στα καλαμάκια 1 ευρώ και στις περισσότερες μερίδες 5,50 ευρώ και όταν στα σερβίρουν στο κατάστημα.

Καθίσαμε και σε λίγο ένας ευγενικός νεαρός και μια κοπέλα μας έστρωσαν και μας πήραν παραγγελία. Η εξυπηρέτηση από νέα στο σύνολο τους παιδιά είναι γρήγορη και ευγενική αλλά μέχρι εκεί.

Εμείς, λοιπόν, θέλαμε κοκορέτσι αλλά είχε τελειώσει, οπότε η παραγγελία μας τροποποιήθηκε σε: 1 μπουγιουρντί τυριών με ντομάτα και πιπεριά 3 ευρώ που ήταν νόστιμο, 4 καλαμάκια (2 χοιρινά, 2 κοτόπουλο) με το ψωμάκι τους και τα χοιρινά να υπερτερούν σε γεύση και 1 μερίδα ντονέρ η οποία είχε 5,5 ευρώ και εγώ περίμενα ότι θα ήταν μικρή αλλά τελικά ήταν τεράστια (πολύ μεγαλύτερη από τα περισσότερα) και με πολύ κρέας και όχι να είναι γεμισμένη με ντομάτες και πατάτες. Ήταν νόστιμη, αν και εγώ προτιμώ το ντονέρ λίγο πιο πικάντικο, ενώ και οι πατάτες ήταν φρέσκες και οι πιτούλες χωρίς λάδια. Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με 0,5 λίτρο κρασί στα 1,5 ευρώ (καλό ήταν, όχι κάτι εξαιρετικό αλλά οκ δεν χτυπούσε).

Με λίγα λόγια, σκάσαμε και πληρώσαμε 14 ευρώ, ποσό απίστευτο για αυτά που πήραμε και για την ποιότητα τους που ήταν οκ. Γενικά, αυτό που εκτίμησα σε αυτούς είναι ότι όντως έχουν τιμές σουβλατζίδικου, γιατί τώρα με την κρίση που πολύ κόσμος προτιμάει τα σουβλατζίδικα (εξού και ξεπετάγονται σαν μανιτάρια) διαπιστώνεις ότι οι τιμές τους δεν διαφέρουν σε τίποτα από ενός μεζεδοπωλείου ή μιας ταβέρνας.

Αυτό, λοιπόν, το εκτίμησα στο Γύρο Γύρω Όλοι και προφανώς είναι και το συστατικό της επιτυχίας του (Σάββατο βράδυ εκεί γινόταν λαϊκό προσκύνημα και διπλανά σουβλατζίδικα βαρούσαν μύγες). Το συστήνω, λοιπόν, για όποιον βρεθεί στην περιοχή και θέλει σουβλάκι σε όλες τις βερσιόν του, νόστιμο και οικονομικό.

Υ. Γ. Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, προφανώς η υψηλή βαθμολογία είναι σε σύγκριση με σουβλατζίδικα.