American Style - Π.Φάληρο, Αθήνα

Έχουμε επισκεφθεί πολλές φορές το συγκεκριμένο μαγαζί, από την αρχή της λειτουργίας, γεγονός που σημαίνει ότι προφανώς μας αρέσει αρκετά. Δεν είχε τύχει ποτέ ωστόσο να το επισκεφτούμε Σάββατο βράδυ (της προηγούμενης εβδομάδας συγκεκριμένα) – θα επανέλθω σε αυτό.

Ως προς το φαγητό, θέλω να σημειώσω ότι τα burger του έχουν το εξής χαρακτηριστικό που μετράει πολύ για μένα: δεν είναι γεμάτα στο μπαχαρικά που ενδεχομένως να σε κάνει να έχεις και σκέψεις ως προς την ποιότητα. Τα υλικά που χρησιμοποιούν είναι πάντα σε ποσότητα, και χαρακτηριστικά αναφέρω το μπέικον, το οποίο δεν είναι σε φλίδες όπως του εμπορίου, αλλά είναι σαν το κόβουν από μεγάλο κομμάτι.

Οι σαλάτες του είναι value for money, τελευταίως φάγαμε τη ceasar’s, μ. ο τιμών γύρω στα €7,5. Όπως έχει προαναφερθεί, η τιμή του burger διαφέρει ανάλογα με τα υλικά, τα γρ. του κρέατος κλπ που επιλέγεις να βάλεις. Πάντως υπάρχουν και έτοιμες επιλογές burger me 8-9 ευρώ, καθώς και άλλα πιάτα (Τ-bone, ψαρονέφρι, κοτόπουλο, μακαρόνια).

Ο κατάλογος ανανεώνεται συχνά και σου προσφέρει αρκετές επιλογές, πέραν των burger. Προσφάτως παρατήρησα την αντικατάσταση του burger σολομού από αστακό, προσθήκη σαλάτας με φακές, αντικατάσταση του σνίτσελ κ. α. Έχει κάτι για όλους με 2 λόγια.

Στα αρνητικά του προηγούμενου Σαββάτου.. Είχαμε πάει με φίλους μας που τρώγανε πρώτη φορά εκεί και φυσικά είχαν στο μυαλό τους τις καλές κριτικές που τους έχουμε πει.

Από τις 22.00 ήδη, είχαν τελειώσει τα φρυγανισμένα ψωμάκια που σε κερνάνε στην αρχή και δεν μας τα έφεραν, είχε τελειώσει το πολύσπορο ψωμί που ήθελε κάποιος στην παρέα για το burger, είχε τελειώσει το ψαρονέφρι (και θα μου πεις, burger είναι η φιλοσοφία του μαγαζιού, αλλά όταν είναι το μοναδικό πιάτο σε χοιρινό, πρέπει να το προσέχεις), είχαν τελειώσει τα sticks κοτόπουλου…

Απογοητευτήκαμε βέβαια, μα ό, τι επιλέγαμε να μην υπάρχει Σάββατο βράδυ; Κατανοώ, γεμάτο το μαγαζί αλλά γιατί έτσι; Δεν ξέρω αν συμβαίνει συχνά ή όχι όταν είναι φουλ όπως τα Σάββατα. Δεν μας έχει ξανατύχει στο συγκεκριμένο μαγαζί πάντως άλλη φορά. Ας σταθώ πάντως και στην εξυπηρέτηση του προσωπικού που παρά τον κόσμο, τα κατάφερναν αρκετά καλά.

Το σημείο του μαγαζιού δύσκολο ως προς το πάρκινγκ, όσοι δεν γνωρίζετε την περιοχή να το έχετε υπόψη.

Συνοπτικά, αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή μαγαζιού με φιλοσοφία burger, που διαφοροποιείται αρκετά από το μ. ο. της κατηγορίας του.