Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ράλλυ περιλαμβάνεται και ο αγώνας των χιλίων λιμνών (όπως λεγόταν παλιότερα)που γίνεται στην Φινλανδία... θυμάμαι είχα εντυπωσιαστεί πολύ όταν ήμουν μικρότερος... μια χώρα με χίλιες λίμνες. Φανταστείτε την έκπληξή μου όταν έμαθα αργότερα ότι η Φινλανδία έχει πάνω από 10.000 λίμνες.. η ονομασία του ράλλυ την αδικουσε...

Κάπως έτσι είναι και το Χαλάνδρι με τις ταβέρνες του (ελπίζω να μην σας 'κούφανα').. είναι η περιοχή των εκατοντάδων μεζεδοπωλείων, ταβερνών και πρόσφατα από ότι έμαθα ποτάδικων, εκμεταλευόμενο την γεωγραφική του θέση στο κέντρο των Β.

Προαστίων από την μία αλλά και στην εύκολη πρόσβαση από πολλά σημεία πλέον λόγω της Αττικής οδού από την άλλη. Εντυπωσιακότερο είναι ότι Κυριακή μεσημέρι δεν βρίσκεις να κάτσεις πουθενά χωρίς κράτηση - μεγαλη οικογενεια ή μεγάλη παρέα - γεγονός που έκανε τον κουμπάρο μου να αναφωνήσει: 'καλά, τους έχει πει κανένας ότι ζούμε οικονομική κρίση?'.

Με δυσκολία λοιπόν κλείσαμε τραπέζι στην Υδρούσα, Κυριακή μεσημέρι, 4 ενήλικες, 3 παιδιά και 2 μικρότερα παιδάκια (η περιγραφή κρίνεται απαραίτητη για να αξιολογηθεί από εσας το ποσό του λογαριασμού.

Η Υδρούσα είναι ένα εστιατόριο-μεζεδοπωλέιο σε ένα υπέροχο παλιό σπίτι, ψηλοτάβανο και εξαιρετικά ευρύχωρο. Επίσης ο χώρος των καπνιστών είναι σε άλλο σημείο, οπότε στο τραπέζι μας βασίλευε η ευρυχωρία και η καθαρή ατμόσφαιρα.

Ο κατάλογος χωρίζεται σε μεζέδες και κυρίως πιάτα, όχι πολλά σε αριθμό.. για παράδειγμα εμείς οι μεγάλοι δεν πήραμε κυρίως, δοκιμάσαμε όμως σχεδόν όλα τα μεζεδάκια. Για τα παιδιά πήραμε ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας, κοτόπουλο φιλέτο, και κοτόπουλο πανέ να το μοιραστούνε... οι μερίδες ήταν πολύ ικανοποιητικές έτσι ώστε τα παιδιά έφαγαν και χόρτασαν με αυτά τα πιάτα και μια χωριάτικη σαλάτα..

Οι μεζέδες από την άλλη είναι συμπαθητικοί όχι όμως και κάτι που θα σου τραβήξει την προσοχή ή/και την γεύση... κολοκυθοκεφτέδες, παστουρμαδοπιτάκια, ντάκο κτλ έχουμε φάει σε πολλά μεζεδοπωλεία, και καλύτερα... ήταν όμως άνω του μετρίου.. Εξαιρετικό ωστόσο πιάτο που δεν είχα δοκιμάσει ήταν το απάκι (παστό χοιρινο Κρήτης) το οποίο ήταν μαγειρεμένο με μια σως γιαουρτιού που έσπαγε την βαριά γεύση του καπνιστού - όσοι έχετε δοκιμάσει τέτοιου είδους χοιρινό θα καταλαβαίνεται τι εννοώ - και το έκανε έναν εξαιρετικό μεζέ για τσίπουρο. Μεγάλη ποικιλία σε σαλάτες οι οποίες είναι μεγάλες και χορταστικές όπως άλλωστε και όλα τα πιάτα του.

Η εξυπηρέτηση έγινε με χαμόγελο, ακόμα και όταν τους επιστρέψαμε (δύο φορές) το εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν ζητώντας 'χύμα Χαλανδρίου'. Τσίπουρα ήπιαμε εμφιαλωμένα γιατί δεν μας αρέσει το ζειν επικινδύνως. Τα παιδιά ήπιαν αναψυκτικά.

Η 'λυπημένη θλίψη' κοινώς ο λογαριασμός στα 130 ευρώ (4 τσίπουρα και 3 αναψυκτικα συμπεριλαμβάνονται). 65 ευρώ η οικογένεια... χμμμ, δεν πήραμε πολλά κυρίως, εξαντλήσαμε όλους τους μεζέδες όμως... δίκαιο μας φάνηκε.. χορτάσαμε... ίσως όχι τόσο γευστικά αλλά θερμιδικά σίγουρα.
Μας κέρασαν 3 εντυπωσιακά μεγάλα πιάτα με γλυκά, και παγωτά.

Συμπέρασμα: ο άνετος και καθαρός χώρος, οι προσεγμένες μεγάλες μερίδες νομίζω ότι κάποια στιγμή θα με κάνουν να ξαναπάω, παρόλη την προβλεψιμότητα των γεύσεών του.

ΤΙP..200 μέτρα μετά το εστιατόριο με κατεύθυνση προς Δουκίσης, υπάρχει δημοτικό πάρκινγκ στα δεξια σας... γιατί αλλιώς... το Χαλάνδρι δεν έχει λίμνες... έχει όμως στενούς δρόμους γεμάτους παρκαρισμένα αυτοκίνητα..