Ιταλία - Παγκράτι, Αθήνα

Κατόπιν πολλών αποτυχημένων προσπαθειών λόγω πληρότητας να επισκεφτούμε το εν λόγω μαγαζί, ήνηκεν η μεγάλη στιγμή που καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε την προσδοκία μας. Να σημειώσω ότι το σύνολο των προηγούμενων προσπαθειών αφορούσαν αποκλειστικά βράδυ Παρασκευής/Σαββάτου, συνεπώς το επίπεδο δυσκολίας ήταν στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο.

Για το συγκεκριμένο εστιατόριο, είχα πληροφορηθεί σχετικά από τον έντυπο τύπο, ο σεφ του ήταν μια ιδιαίτερα συμπαθητική προσωπικότητα, γνωστός από τις επιτυχημένες εμφανίσεις του σε γνωστή τηλεοπτική εκπομπή μαγειρικής, ενώ το site του μαγαζιού (μενού, φωτογραφίες) σε προδιέθετε για μεγάλες γαστρονομικές εμπειρίες.

Η επίσκεψη μας στο μαγαζί (παρέα τεσσάρων ατόμων), πραγματοποιήθηκε Κυριακή μεσημέρι, στις 19/10. Το παρκάρισμα ήταν εύκολο, ίσως όμως βράδυ Παρασκευής/Σαββάτου τα πράγματα να δυσκολεύουν.

Ο χώρος εσωτερικά ήταν προσεγμένος, σχετικά λιτός με όμορφα στοιχεία τα οποία στο σύνολό τους απέπνεαν μία ιδιαίτερη και ζεστή ατμόσφαιρα. Ο χώρος διέθετε στο μεγαλύτερο τμήμα του μεγάλα παράθυρα, γεγονός που επέτρεπε να φωτιστεί φυσικά ο χώρος, καθότι ήταν μία ηλιόλουστη μέρα.

Το προσωπικό μας κατατόπισε αρχικά με τα πιάτα ημέρας, ενώ αρχίσαμε να "ξεφυλλίζουμε" τον κατάλογο, ο οποίος διέθετε πληθώρα επιλογών, χωρίς ωστόσο να γίνεται κουραστικό. Το γεγονός ότι ήμασταν παρέα τεσσάρων ατόμων, αποτέλεσε μέγιστο πλεονέκτημα στο να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πιάτα.

Πριν ξεκινήσω την εκτενή αναφορά μου στο φαγητό, να κάνω μια μικρή επισήμανση στη λίστα κρασιών, η οποία προσφέρει πολλές επιλογές για όλα τα βαλάντια (από 18,00 € έως 32,00 €, μέση τιμή ανά φιάλη), καθώς και αρκετές επιλογές σε ποτήρι. Επιπλέον το προσωπικό ήταν ενημερωμένο και μας καθοδήγησε επιτυχώς στην επιλογή κρασιού, ενώ μας δόθηκε η δυνατότητα να δοκιμάσουμε κάποια από τα κρασιά που σερβίρονταν σε ποτήρι.

Όσον αφορά το φαγητό, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα κάτωθι:

- Στην αρχή του γεύματος, μας έφεραν φοκάτσια και σκορδόψωμο. Η φοκάτσια παρόλο που ήταν κρύα, και το σκορδόψωμο – ζεστό ψωμάκι ψημένο με ολόκληρο κεφάλι σκόρδου στο εσωτερικό του- συνοδεία αρωματικού βουτύρου, ήταν πολύ νόστιμα. Ιδιαίτερη μνεία στο σκορδόψωμο, που ήρθε αχνιστό στο τραπέζι και κόπηκε μπροστά μας, προκειμένου να αποκαλύψει το ολόκληρο κεφάλι σκόρδου το οποίο είχε ψηθεί στο εσωτερικό του.

- Ζεστή σούπα με ζωμό μοσχαριού, λαχανικά και ζυμαρικό τύπου κους κους, το οποίο συνοδευόταν με ένα κροστίνι με τυρί. (Λόγω του ότι ήταν πιάτο ημέρας, αδυνατώ να θυμηθώ την περιγραφή του πιάτου και τα ακριβή συστατικά ). Πολύ γευστικό, ιδανικό για ξεκίνημα.

- Τηγανητή γουρουνοκεφαλή με φρέσκο τουρσί από λαχανικά και σπιτική μουστάρδα. Καταπληκτικό! Ο τίτλος μπορεί να μην φαντάζει ελκυστικός, όμως κρύβεται μία ισχυρή δόση νοστιμιάς.
- Λινγκουίνι με αχιβάδες. Νόστιμο και ντελικάτο πιάτο, πιο ήπιο γευστικά σε σχέση με τα υπόλοιπα που δοκιμάσαμε.
- Ραβιόλι γεμιστό με μαύρη τρούφα και σάλτσα με μανιτάρια κανθαρέλες και κουκουνάρι. Απλά υπέροχο! Από τα καλύτερα που δοκιμάσαμε.

- Σαλάτα με αγκινάρες, βραστή πατάτα, φρέσκο τόνο και παρμεζάνα. Καλοφτιαγμένη σαλάτα, νόστιμα τα επιμέρους στοιχεία χωρίς να είναι όμως κάτι το ιδιαίτερο.

- Πίτσα tartuffata. Ίσως το καλύτερο πιάτο. Απλά τέλεια! (αδυνατώ να κρύψω τον ενθουσιασμό μου ακόμα και τώρα! )

- Βραστό μοσχάρι και λουκάνικο με παραδοσιακή μουστάρδα, σάλτσα peara, μαύρο λάχανο και ‘πράσινη’ σάλτσα. Πιάτο με ρουστίκ προσωπικότητα. Πολύ νόστιμα τόσο το κρέας όσο και τα συνοδευτικά.

- Μοσχαρίσια μπριζόλα (ταλιάτα) με πορτσίνι και grana padano. Πολύ νόστιμο πιάτο με εξαιρετικό ψήσιμο στο κρέας.

Εν συνεχεία ακολούθησαν οι ακόλουθες επιλογές σε γλυκό,

- Κέικ σοκολάτας χωρίς αλεύρι (torta di cioccolato). Υπέροχο. Άρεσε σε όλους.

- Canolli (πούρο από τηγανιτή τραγανή ζύμη) με γέμιση κρέμα ρικότα, μέλι και σάλτσα φράουλας. Προσωπικά με ενθουσίασε καθότι μου αρέσουν τα «άγλυκα» γλυκά.

- Oreo cheesecake. Ο τίτλος πολλά υποσχόμενος, αλλά γευστικά όχι κάτι ιδιαίτερο. Είχαμε την προσμονή για κάτι καλύτερο.

Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο, φιλικό χωρίς υπερβολές και άκρως εξυπηρετικό.

Για παρέα τεσσάρων ατόμων, η παραγγελία ήταν μεγάλη, καθότι θέλαμε να δοκιμάσουμε αρκετά πιάτα. Με δύο φιάλες κόκκινο κρασί, τρία έξτρα ποτήρια κρασί και ένα μπουκάλι ανθρακούχο νερό, ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 160,0 €, ήτοι 40,0 € το άτομο. Η τιμή των 40,0 € κατ΄ άτομο σαφώς δεν είναι χαμηλή, αλλά δεδομένης της αντίστοιχης κατανάλωσης θεωρώ ότι είναι πολύ καλή.

Με λίγο περισσότερη εγκράτεια στην παραγγελία, ο λογαριασμός δύναται να διαμορφωθεί σε αρκετά χαμηλότερα επίπεδα.

Οι γεύσεις είναι σχετικά πρωτόγνωρες, όσον αφορά την εικόνα που έχουμε για την ιταλική κουζίνα, γεγονός που σε αιφνιδιάζει ευχάριστα.

Εν κατακλείδι, θεωρώ ότι άξιζε τα λεφτά του κατά 100%! Είναι παραπάνω από αυτονόητο ότι με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναβρεθώ εκεί…