Cafe - Restaurants - Χαλάνδρι, Αθήνα

18/10/2014 Σάββατο βράδυ, 6 άτομα μετά από κράτηση από την Παρασκευή

Το συγκεκριμένο έργο έχει ως εξής. Από Πέμπτη πρωί έχω πάρει στο Base Grill να κλείσω για το Σάββατο. Μία ευγενέστατη κυρία με ενημέρωσε πως θα ειδοποιηθώ το Σάββατο το μεσημέρι για το αν θα έχουμε, τελικά, τραπέζι διότι οι κρατήσεις ήταν πολύ περισσότερες από τα τραπέζια... Και επειδή των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν κάνουν... κράτηση, την επόμενη ημέρα έκανα και μία "καλού κακού" στο Casa del Τoro που δεν είχαμε αξιωθεί να το επισκεφθούμε ποτέ.

Τελικά, όπως όλοι κατάλαβαν, με πήραν από το Base Grill και μου είπαν πως δυστυχώς δεν θα φάμε το φανταστικό βραζιλιάνικο φιλέτο, το θεσπέσιο συκωτάκι και την παιχνιδιάρικη φωλιά με τα αυγουλάκια!!! Ευτυχώς το είχα υποπτευθεί και δεν έμεινα χωρίς τραπέζι Σαββατιάτικα!

Φτάσαμε στην υπέροχη ανακαινισμένη, παλαιά μονοκατοικία κατά τις 22:00. Μας υποδέχθηκε το προσωπικό με συγκρατημένα χαμόγελα και περισσή ευγένεια. Μας οδήγησαν στο τραπέζι μας και μας έφεραν νεράκι και καταλόγους.

Παραγγείλαμε 2 σαλάτες (Casa del Toro, Del la Cruz), 2 ορεκτικά (συκώτι, πικάνια) και για κυρίως 1 baby beef (για 2 άτομα), 2 Tagliatta pepper, 1 NY steak και 1 σταυλίσια σπαλομπριζόλα και 1 side πουρέ. Ήπιαμε 2 μπουκάλια Syrrah. Παραγγείλαμε και 2 γλυκά που στο τέλος μας κεράστηκαν λόγω μη ικανοποίησης του ενός από τα κυρίως.

Πληρωσαμε 230 ευρόπουλα με αποδειξούλα κανονικά.

Οι σαλάτες ήταν κάτι παραπάνω από πεντανόστιμες! Ήταν μαγικές με κορυφαία αυτή με το λίτσι και την σως από γλυκές τσίλι πιπεριές. Εκπληκτικός συνδυασμός με ωραία εξωτικά φρούτα, πρασινάδες και δεμένη σαλτούλα από τσίλι που σε έκαιγε γλυκά και ξύπναγε και τον πιο "κοιμισμένο" ουρανίσκο! Αξίζουν συγχαρητήρια στον δημιουργό της. Και οι 6 του τραπεζιού συμφώνησαν!

Τα ορεκτικά που πήραμε ήταν πολύ γευστικά και σωστά ψημένα/κομμένα. Το συκώτι ήταν πολύ ωραίο και ζουμερό (ένα επίπεδο κάτω από αυτό του Base Grill, το οποίο κατέχει μέχρι στιγμής την πρώτη θέση εντός Αττικής). Τα φιλετάκια από πικάνια ήταν ωραία κομμένα, γευστικότατα και ίσως τα πιο σωστά που έχω γευτεί μέχρι τώρα, ωραία ιδέα για ορεκτικό που γαργάλησε όσο έπρεπε τον πεινασμένο ουρανίσκο μου.

Στα κυρίως είχαμε ανάμεικτες εντυπώσεις. Το baby beef (2 ατόμων) από black angus, ήταν πολύ γευστικό, ωραία χοντροκομμένο και ζουμερότατο. Οι pepper ταλιάτες ήταν οπως είπαν αυτοί που τις δοκίμασαν εξίσου γευστικές και ωραία κομμάτια κρέατος. Το NY steak ήταν ένα κλασικό τίμιο κομμάτι, σχετικά ξενέρωτο, που θέλει αρκετό ψήσιμο και με αναμενόμενο αποτέλεσμα. Η απογοήτευση ήρθε από την σπαλομπριζόλα. Ήταν το μόνο από τα κρεατικά που παραγγείλαμε που δεν ήταν από black angus, αλλά από ευρωπαϊκό μοσχάρι (ο κατάλογος το ανέφερε ρητά). Πολύ άσπρο χρώμα και η συγκεκριμένη που έφεραν στον φίλο, ήταν κάτω του μετρίου.

Η κάβα ήταν άνω του μετρίου σε ποικιλία επιλογής, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Η εξυπηρέτηση ήταν φιλικότατη και άκρως επαγγελματική, αν και κάτι με κρατάει από το 4/4. Το πιθανότερο το οποίο με επιρεάζει είναι οτι δεν είδα κάτι να με ενθουσιάσει ή να μου τραβήξει θετικά την προσοχή. Το δίκαιο θα ήταν 3,5/4

Ο χώρος πολύ όμορφος εσωτερικά, αρκετά ζεστός, αφού χρειάστηκε να ανοίξουμε παράθυρο 2 με 3 φορές. Τα τραπέζια καλά τοποθετημένα με σωστές αποστάσεις. Εξωτερικά έχει έναν πολύ όμορφο κήπο.

HIGHLIGHTS: Οι μαγικές σαλάτες με ναυαρχίδα τους την del la cruz! To φιλέτο baby beef απο black angus και η πικάνια (εμεις δοκιμάσαμε αυτήν των ορεκτικών).

Υ. γ.: Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο διαφορετικών μοσχαριών σε ποιότητα με κάνει να προτείνω να κινηθείτε μεταξύ των επιλογών που έχετε από black angus.

Y. γ. 2: Το Base Grill παραμένει το καλύτερο και φθηνότερο μαγαζί στον συγκεκριμένο τύπο εστιατορίων, τα οποία εξειδικεύονται στο μοσχάρι και τις ποικίλες κοπές του! Τo casa del toro είναι μία πολύ καλή πρόταση για αυτούς που δεν θέλουν να πάνε μέχρι το Μπουρνάζι και διαμένουν στα Β. Π.