Ταβέρνες με τραγούδι - Κερατσίνι, Αθήνα

Καλησπέρα σας! Σε αυτήν την πολύ συμπαθητική ταβέρνα βρέθηκα το Σάββατο, καλεσμένη σε ένα τραπέζι φίλου που μένει προς τα εκεί και σκέφτηκα ότι αξίζει να γράψω για αυτήν εδώ, δεδομένου ότι έχει μόνο 2 παλιές κριτικές από οτι είδα.

Για να πάω εκεί, η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα λιγάκι αρχικά χωρις το gps, γιατί δεν τα ξέρω τα μέρη προς τα κει. Αλλά το έβαλα μετά από λίγη ωρα ψάξιμο και το βρήκα αμέσως. Είναι σε ένα ήσυχο στενάκι, γωνιακό. Το πάρκινγκ πολύ εύκολο σε αυτή την γειτονιά.

Μόλις μπήκα μέσα κατά τις 10 και μισή, είδα ένα πολύ ζεστό, οικογενειακό μαγαζί σε σχήμα γάμμα, όχι ιδιαίτερα μεγάλο, με άσπρα κουρτινάκια στα ξύλινα παράθυρα κατα μήκος της πρόσοψης και σε έναν τοίχο κάποια βαρέλια. Ο φωτισμός ζεστός, όχι αυτό το ψυχρό άσπρο που έχουν συνήθως αυτές οι ταβέρνες. Τα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους.

Στην ακρη του μαγαζιου φαίνονται και τα κλασσικα ψυγεια με αναψυκτικα. Δεν είναι κάτι το φοβερό ή το πρωτότυπο, αλλά σου βγαζει μία καλή αύρα με το που μπεις. Εβαλα 2 στην βαθμολογία γιατί για το είδος του θεωρώ ότι είναι αρκετά όμορφο, δεν το συγκρίνω με άλλου είδους εστιατόρια που έχουν εντελώς άλλο στυλ. Παρασκευές και Σάββατα έχουν και ζωντανή μουσική, με την οποία περάσαμε φοβερά όλο το βράδυ, γιατί δεν παίζουν στην διαπασών και μπορείς να μιλήσεις άνετα. Στην μέση του μαγαζιού είναι η ορχήστρα,3 άτομα που παίζουν λαϊκά και τους βλέπεις από παντού.

Ήμασταν 6 άτομα, καλεσμένοι του φίλου μου που είχε γιορτή την επόμενη μέρα, άρα έδωσε αυτός την παραγγελία των φαγητών. Ενα μικρό αρνητικό είναι ότι ο κατάλογος σου απαγγέλεται από μια κοπέλα προφορικά, αλλά αυτό γίνεται γιατί είναι οικογενειακή ταβέρνα και κάθε μέρα έχει συγκεκριμένα φαγητά και κρέατα και είναι όλα φρέσκα, τίποτα τυποποιημένο, τουλάχιστον από αυτά που δοκίμασα εγώ. Αλλά έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία πάντως. Δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα.

Συνήθως το πρόβλημα σε αυτή την τακτική είναι ότι δεν ξέρεις τις τιμές από πριν, αλλά σε αυτό το μαγαζί πραγματικά αυτό δεν είναι καθόλου θέμα, όπως διαπίστωσα όταν μου είπε ο φίλος μου μετά πόσο πλήρωσε!

Ο φίλος μου λοιπόν πήρε αρκετους μεζέδες και 2 κυρίως πιάτα κρεατικά στην μέση:

-Χωριάτικη σαλάτα, σε γενναία ποσότητα, με πολύ φρέσκα λαχανικά και μια υπέροχη φέτα σε μεγάλο κομμάτι από πάνω.

-Κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανητές. Ωραία, σε ικανοποιητική μερίδα και τα δυο, με τριμμένο τυρί από πάνω και στα δύο. Τραγανά, με καλό κουρκούτι αλλά θα ήθελα λίγο λιγότερη λαδίλα.

-Τηγανιά χοιρινή και τηγανιά κοτόπουλο. Πολύ ωραίες και οι 2, με πολύ λίγο ξίγκι. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί στις περισσότερες τηγανιές βάζουν τόσα κομμάτια με λίπος, ενώ μπορούν να τις κάνουν νόστιμες με πολλούς τρόπους, όπως αυτές εδώ που ήταν πολύ γευστικές.

-Μπεκρή μεζέ με μοσχάρι. Ήρθε σε πήλινο, με μια φοβερή πηχτή, μαμαδίστικη σάλτσα ντομάτας και κομμάτια φέτας από πάνω. Υπέροχο πιάτο και το μοσχάρι λουκούμι χωρίς ίνες, θα ήθελα λίγο περισσότερο κρέας όμως, γιατί ήταν τόσο νόστιμο. Εξαφανίσαμε την σάλτσα με ένα πολύ ωραίο μαλακό ψωμάκι που σου φέρνουν στην αρχή, ψημένο με λάδι και ρίγανη στα κάρβουνα. Φρατζόλα στην μέση ανοιγμένη ήταν βασικά.

-Λουκάνικο χωριάτικο, αρκετά καλό. Εμένα γενικά δεν με ενθουσιάζουν τα λουκάνικα, αλλά αυτο είχε καλή γεύση και ήταν καλοψημενο και μαλακό.

-Φλογέρες με τυρί και ζαμπόν, καλές, όχι κάτι το φοβερό.

-Πατάτες τηγανητές φρέσκιες και πολύ ωραία τηγανισμένες, καθόλου λαδίλα και σε καλή ποσότητα.

-Τζατζίκι, πολύ καλό, σε γενναιόδωρη ποσότητα, λίγο δυνατό βέβαια αλλά εμένα μου αρέσει έτσι.

-Φέτα σε φύλλο με μέλι, φανταστική. Αυτή η φέτα που έχουν είναι το κάτι άλλο πραγματικά.

-Μία μερίδα μπιφτέκι γεμιστό με τυριά, ντοματα και πιπεριές, υπέροχο. Τα μπιφτέκια έξω τα αποφεύγω πάντα, αλλά τα παράγγειλαν, οπότε δοκίμασα. Πολύ νόστιμο κρέας χωρίς καθόλου λίπη, ωραία αλατισμένο και σωστά μπαχαρικά. Συνοδευόταν με αρκετές πατάτες τηγανητές και ντομάτα και κρεμμύδι.

-Μία μερίδα καλαμάκια κοτόπουλο. Ήρθαν 4 καλαμάκια πάνω σε πίτες και αυτά συνοδευόμενα με πατάτες τηγανητές, μια σως μαγιονέζα -μουστάρδα στο πλαι και ντομάτα-κρεμμύδι. Πολύ καλά και αυτά, πρέπει να ήταν από μπούτι γιατί είχαν και λίγο λιπάκι ανάμεσα, αλλά πολύ μαλακό και ζουμερό κρέας.

Πήραμε κόκκινο ξηρό κρασί, πολύ καλό και παγωμένο επιτέλους! Ξέρω ότι το σωστό είναι να είναι σε θερμοκρασία δωματίου το κόκκινο, αλλα τι να κάνουμε που μου αρέσει παγωμένο με το φαγητό!

Θετικό το ότι φέρνουν νερό σε κανάτα και στο ανανεώνουν. Το ψωμί νομίζω δεν χρεώνεται, αλλά δεν είμαι και σίγουρη... Η εξυπηρέτηση πολύ καλη και γρήγορη από 2 νέα παιδιά, απλά 1-2 φορές δεν ήρθαν γρήγορα όταν θέλαμε κάτι αλλά αυτό οφείλεται στο ότι είχε αρκετό κόσμο εκείνο το βράδυ. Ο φίλος μου που είναι συχνός θαμώνας εκεί, μου είπε ότι για Σάββατο αλλά και την Παρασκευή κάνει κράτηση σχεδόν πάντα, ειδικά το χειμώνα που έχει και ζωντανή μουσική.

Στον λογαριασμό λοιπόν! Είχα το θάρρος λόγω οικειότητας να ρωτήσω τον φίλο μου μετά πόσο έδωσε και μου είπε 95 ευρώ! Δηλαδή περίπου 15,5 ευρώ το άτομο, αλλά με πολύ κρασί, πρέπει να πήραμε 7 ή 8 μισόκιλα. Και σκάσαμε στο φαγητό, πολλά από αυτά που πήραν έμειναν. Α, μας εφεραν και χαλβα σιμιγδελενιο στο τελος για κερασμα.

Πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να φάει και να χορτάσει μια χαρά με 11-12 ευρώ το άτομο. Ο φίλος μου που τον ρώτησα γενικά για τις τιμές εκεί, μου είπε ότι οι μερίδες του κυμαίνονται στα 6,5-8,5 ευρω, οι μεζέδες περίπου στα 3,5-5,5 ευρω και οι σαλάτες στα 5-7 ευρώ. Και στα συν ότι έχει και ζωντανή μουσική με αυτές τις τιμές. Εχω πάει σε ουκ ολίγα μαγαζιά που σου χρεώνουν έξτρα το ότι τρως συνοδεία ζωντανής μουσικής, σε πολλά από αυτά το έγραφε και ο κατάλογος!

Θεωρώ ότι είναι ένα πολύ τίμιο, οικογενειακό μαγαζάκι και για το είδος του έχει πολύ καλό φαγητό. Δεν υπάρχουν οι εξεζητημένες γκουρμεδιές, αλλά καλής ποιότητας κρέατα απλά ψημένα και μαγειρεμένα σωστά και νόστιμοι, σπιτικοί μεζέδες.

Το 4/4 στην ποιοτητα φαγητου το εβαλα γιατι οι πρωτες υλες που δοκιμασα εγω τουλαχιστον, ηταν πολυ καλες, δεδομενου παντα το ειδος του μαγαζιου. Είναι μία περίπτωση σαν αυτές που λένε συχνά πολλοί εδώ μέσα, ότι υπάρχουν τόσα πολλά κρυμμένα συνοικιακά μαγαζάκια στη Αθήνα που αξίζουν, αλλά δεν είναι γνωστά στο ευρύ κοινό.

2014-12-19 22:06:57

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια!

2015-01-11 17:55:32
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την mariafo.