Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Η φυσαρμόνικα είναι ένα μικρό πνευστό μουσικό όργανο, οι ήχοι του οποίου παράγονται από μια σειρά ελεύθερα παλλόμενων γλωττίδων που φέρονται εντός μικρών φρεατίων, όμοιας διάταξης σε σειρά.

Μικρό; αλλά θαυματουργό θα έλεγα εγώ. Στα μαθητικά τα χρόνια, είχα ένα groupακι και παίζαμε τα τραγούδια που μας άρεσαν. Φουσκώναμε από περηφάνια όταν βγαίναμε μπροστά και σολάραμε και ο κόσμος από κάτω (συγγενείς, φίλοι, φίλες), φώναζε ρυθμικά το όνομα μας. Όλα αυτά μέχρι τα χρόνια του πανεπιστημίου, όπου γνώρισα και βάλαμε στο group –τους ένδοξους DNA band!!!!! - τον Βασίλη.

Εκτός από την φοβερή του φωνή, έπαιζε και ένα μικρό οργανάκι που εκτός ότι γέμιζε τα τραγούδια, με το που ξεκινούσε, έκανε τα κοριτσάκια που μας άκουγαν να αλαλάζουν. Φυσαρμόνικα φυσικά.
Θα μου πείτε που κολλάει το προηγούμενο κομμάτι με το μεζεδοποτείο του Χολαργού; Φυσικά και κολλάει. Όλα λειτουργούν σαν μια καλοκουρδισμένη ορχήστρα.

Ο μάγειρας συνθέτει και ενορχηστρώνει, τα νεαρά αφεντικά διευθύνουν και οι σερβιτόροι εκτελούν.
Κοντά στο μετρό της Εθνικής Άμυνας, μαγαζί γωνία, όπως και η θέση του.

Σε κερδίζει αμέσως, από το καλωσόρισμα των παιδιών που το έχουν, από το χαμόγελο των σερβιτόρων και την γνώση των πιάτων, από τις δημιουργίες του εκπληκτικού σεφ, από την ελληνική ροκ και έντεχνη μουσική, από τις πινελιές του χώρου.

Ξύλινα τραπεζάκια και καρέκλες παραθυρόφυλλα, γλαστράκια, φαναράκια, πέτρινο δάπεδο και παστέλ χρώματα στους τοίχους.

Από φαγητά δεν θα περιγράψω τι φάγαμε, γιατί φάγαμε τις 3 φορές που πήγαμε αρκετά πιάτα, αλλά θα εστιάσω την προσοχή του αναγνωστικού κοινού στα καλύτερα κατ’ εμέ.

Καταρχήν δεν υπάρχει φόβος στο τι θα διαλέξεις. Δεν μου έχει τύχει πιάτο που να είναι άνευρο, άγευστο και ποιοτικά υποδεέστερο από τα άλλα.
Μια ένσταση έχω μόνο για τις πατατόφλουδες που δεν είχα ξαναδοκιμάσει και ουσιαστικά πρόκειται για την φλούδα της πατάτας που δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να σου πει, αλλά με το κρεμμυδάκι, την ψιλοκομμένη ντομάτα και την σάλτσα γιαουρτιού ανεβαίνει επίπεδο δείχνοντας σου ότι όλα τα κομμάτια ενός προϊόντος είναι χρήσιμα.

Από ορεκτικά θα ξεχωρίσω την φάβα Σαντορίνης με τα καραμελωμένα κρεμμύδια και κομματάκια από σύγκλινο Μάνης που είναι απογειωτική και το σαγανάκι φορμαέλας με δημητριακά, χαρουπάλευρο στην κρούστα και γλυκό τριαντάφυλλο. Η αποθέωση της δημιουργίας χωρίς να χάνει την ένταση της η φορμαέλα.

Από σαλάτες ξεχωρίζει η πράσινη με μανούρι, ρόδι και εξαιρετική σάλτσα σύκου και η φυσαρμόνικα όπου το πεπόνι και ο δυόσμος της δίνουν άλλο ύφος.

Από κρεατομεζέδες το λουκάνικο σφακιών με καπνιστή πάπρικα σε ‘’στέλνει’’, ενώ η φωλιά πατάτας με απάκι, αυγά και γραβιέρα είναι για φωτογραφία και μετά για φάγωμα.

Τo mix grill είναι μια γαβάθα κρέατα με όλα τα παρελκόμενα αλλά χορταίνουν παραπάνω από 2 οπότε θέλει προσοχή στην παραγγελία.

Στα πιάτα ημέρας δοκιμάσαμε ένα εκπληκτικό σπετσοφάι με το απαραίτητο κάψιμο και μια πανσέτα –η οποία στην ουσία ήταν ένα μεγάλο κομμάτι χοιρινό – καλοψημένο με σάλτσα από τυρί φέτα, θυμάρι, λεμόνι και πουρέ πατάτας. Αν καθιερωθεί το πιάτο είναι must και αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε.

Από γλυκά, μακράν το καλύτερο το μηλόφι κατ’ αντιστοιχία του μπανόφι με καραμέλα, σιρόπι σοκολάτας και κρέμα να γλείφεις τα δάκτυλα σου και το ανατολίτικο παγωτό καϊμάκι –για τους εραστές της γεύσης- με κρούστα από κανταΐφι και παστέλι.

Το όλο σκηνικό κλείνει με κέρασμα, πειραγμένο λιμοντσέλο με ρακί.
Τέλος στα τετριμμένα, το ψωμί λευκό και μαύρο έρχεται αν το ζητήσεις, το νερό έρχεται σε κανάτα και ανανεώνεται, το χύμα κρασί είναι αρκετά καλό και στις μπύρες υπάρχουν και ελληνικές ετικέτες.

Οι τιμές αν πας για νορμάλ φαγητό και ποτό είναι στο 10-16, αν επιθυμείς να φας και να πιεις όσο αντέχεις 17-25.
Είναι η πρώτη φορά που βάζω αν δεν κάνω λάθος απλόχερα την μέγιστη βαθμολογία γιατί θεωρώ ότι η φυσαρμόνικα είναι από τα καλύτερα μεζεδοπωλεία που έχω πάει μέχρι στιγμής.

Για επίλογο σας προτρέπω να ακούσετε το ‘’prison song’’ του Gr. Nash ή την ελληνική version του ‘’το τραγούδι μου’’ του Πασχάλη, που είναι χαρακτηριστικό κομμάτι φυσαρμόνικας, με πολύ καλά γεμίσματα και σόλα. Στη συνέχεια φανταστείτε πώς θα ήταν το κομμάτι χωρίς αυτή.
Συνειρμικά και πάντα κατά την κρίση μου, μήπως έχετε ένα κενό μέσα σας, όσοι δεν έχετε φάει ακόμη στη ‘’Φυσαρμόνικα’’;