Ελληνική κουζίνα - Καλλιθέα, Αθήνα

Επίσκεψη στις 25/10/2014

Η "Αγανακτησις" είναι ενα κουτούκι στη Καλλιθέα, στην οδό Σκρα. Η Σκρα είναι αρκετά κεντρική μεταξύ Συγγρού και θησέως. Η προσβαση είναι εύκολη με το αμάξι, αλλά το παρκινγκ πάντα στην Καλλιθέα δύσκολο!

Ο χώρος είναι ένα ψηλοτάβανο μαγαζί, με μια αίθουσα μεσαίων διαστάσεων που έχει και παταράκι. Κοιτωντας το από έξω, δε γεμίζει και πολύ το μάτι, μια και η πρόσοψη θυμίζει παλιό καφενείο. Στο εσωτερικό του δεσπόζει μια ασπρομαυρη ταπετσαρία με την "Παλιά Αθήνα" και στον απέναντι τοίχο παλιά αντικείμενα. Η κουζίνα είναι έξυπνα στεγασμενη σε μια κατασκευή που θυμίζει παλιό σπίτι, οπότε η ιδέα είναι "Πάμε όπως παλιά" θυμίζοντας σπίτι όπου μαγειρεύουν και τρώνε όλοι στην εσωτερική αυλή.

Σαν concept ήταν έξυπνο και για αυτό αλλά και γιατί πετύχαμε ζωντανή μουσική από τρια παιδιά που τα λέγανε καλά, ο χωρος παίρνει απροκάλυπτα το άριστα 4. Επιπρόσθετα επειδή είναι ψηλοτάβανο, δεν ενοχλεί ο καπνός.

Η ποιότητα του φαγητού ήταν πολύ καλή. Πήραμε μια σαλάτα αγανάκτηση, με πράσινη λόλα καλή και σαν ποσότητα και σαν εκτέλεση, πατάτες τηγανητές κομένες στο χέρι, καλές, μια κοτομπουκιές πολύ καλή και με σαλτσα για μακροβούτια, μια χοιρινά φιλετάκια, καλή μερίδα και νόστιμα, ένα τζατζικι χειροποίητο, δυνατό έλεγε-εμένα κανονικό μου φάνηκε-παντως νόστιμο και ενα σαγανάκι καλή μερίδα.

Σε γενικές γραμμές όλα ήταν νοστιμα, χωρίς εξάρσεις αλλά ούτε και αστοχίες. Το μόνο πταίσμα ήταν ότι οι τηγανιτές πατάτες ήρθαν προς το τέλος, αλλα δεν προβληματίστηκα κιόλας.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Ο ιδιοκτήτης πρόσχαρος και με αίσθηση του χιούμορ, θέλει να περάσεις καλά.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 30 ευρώ με υπολογισμένα μέσα μισό κιλό κρασί και μια coca. Πολύ καλό value for money. Κανονικά με απόδειξη. Φυσικά νερό από κανάτα και δε θυμάμαι αν χρεώθηκε άρτος και δεν προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα, αλλά με τέτοια τιμή δε με προβλημάτισε καθόλου.

Το αρνητικό? Δεν ειναι ακριβώς αρνητικό. Κάποια από τα τραπέζια είναι σχεδον ενωμένα μεταξύ τους. Βέβαια εντάσσεται στο γενικότερο κλίμα να είμαστε όλοι μια παρέα, οπότε αν καποιος πάει ενημερωμένος δε θα τον ξενίσει.

Αν αξίζει τα λεφτά του και αν θα ξαναπήγαινα? Την ημέρα που πήγα η "Αγανάκτησις" ήταν γεμάτη και έδιωχνε και κόσμο. Γενικά η εξυπηρέτηση, οι τιμές και η ατμόσφαιρα μου άρεσε. Οπότε δε βλέπω λόγο να μην ξαπαπάω. Απλά η "Αγανάκτησις" μου κάνει πιο πολύ για συνοικιακό μεζεδοπωλείο, οπότε έγκειται στην ευχέρεια του καθενός να κάνει τη μικρή ή τη μεγάλη διαδρομή του για το μαγαζί.