Πολίτικη κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Τρίτη 28 Οκτωβρίου, μεσημέρι του Σπαναγά.
Νέο μαγαζί, σουβλακερί με πολίτικες γεύσεις. Όταν μεγαλώσει και αν ευδοκιμήσει θα ήθελε να ήταν Αγοραστός ή έστω ο Παντελής του Παλαιού Φαλήρου.

Πήγαμε με κουπόνι που έχει ανεβάσει σε εκπτωτικό σάιτ, με ελεύθερη κατανάλωση στην μισή τιμή μέχρι ένα ποσό χωρίς τα ποτά.

Κάτ'αρχάς το μαγαζί είναι μικρό, στον εσωτερικό χώρο η διαμόρφωση της κουζίνας αλλά και το πάσο με το ταμείο, που εξυπηρετούν κατά βάση τα delivery, καταλαμβάνουν τόσο χώρο, που αφήνουν ελεύθερο τόπο για μόνο τρία τραπέζια και μια μπάρα στον τοίχο για να φας πρόχειρα κανένα τυλιχτό ή να πιείς καμιά μπύρα.

Στον εξωτερικό χώρο μας είχανε ετοιμάσει ένα οχτάρι τραπέζι και χωρούσε ακόμα ένα εξάρι και δυό μικρότερα. Συνολικά λοιπόν 4 έξω και 3 μέσα, 7 σύνολο.
Κρατάμε τον αριθμό γιατί έχει σημασία.

Ο εξωτερικός χώρος δεν είναι καλά κλεισμένος, στην μεριά του δρόμου υπάρχει χοντρό τζάμι, αλλά όχι μέχρι πάνω και κατεβάζουν την τέντα για να μείνει και πάλι χώρος απροστάτευτος που μπάζει.

Κρεμασμένα ψηλά υπήρχαν ηλεκτρικά θερμαντικά. Το αποτέλεσμα, από πάνω σου έρχονταν η ζέστη στο πρόσωπο και από κάτω κρύωνες. Όχι και ότι καλύτερο για να φας άνετα. Βολευτήκαμε άνετα οχτώ άτομα με άγριες διαθέσεις, να δοκιμάσουμε όλη την κουζίνα.

Μικροί κατάλογοι στυλ delivery, χάρτινοι και πριν τους ανοίξουμε ήρθε η νεαρή σερβιτόρα να πάρει παραγγελία τα ποτά.
Όλες κι όλες τρείς ετικέτες Μπύρας σε κουτάκι!!! Έλεος δεν ήρθαμε για take away, θα φάμε και θα πίνουμε κουτάκια?

Η παραγγελία μας δημιούργησε ένα σόκ στην κυρία που την πήρε, μάλλον η ιδιοκτήτρια. Μας ανέφερε ότι επειδή δεν υπάρχουν προψημένα τίποτα, θα ψηθούν όλα τώρα και μπορεί να αργήσουμε λίγο. Οκ καλό να είναι όλα φρέσκα.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα πολίτικη, πολύ καλή και φροντισμένη. Για ορεκτικά φέτα τυρί, τζατζίκι, πίτα Καισαρείας, ρολά μελιτζάνας με φέτα και γκούντα και μπουγιουρντί κεφτέ. Ξεχώρισε η πίτα που ήταν με χειροποίητο φύλλο και τεράστια σαν βάρκα, θύμιζε πίτσα σκαλτσόνε. Για 5,50€ που αξίζει είναι γεύμα μόνη της.
Το μπουγιουρντί κεφτέ ωραία ιδέα σερβιρισμένο σε πήλινο.

Όλα αυτά Χ2. Από τυλιχτά μόνο το παστουρμά που διάλεξα και για την φώτο του μαγαζιού, Απίθανο, αξίζει να ρθεις μόνο και για αυτό. Χ2 και αυτό.
Για κυρίως πήραμε Πολίτικο κεμπάπ, Κεμπάπ γεμιστό με τυρί, σουτζούκι αρμένικο, γιαουρτλού κεμπάπ, Μπεγεντί κεμπάπ και λαχματζούν.
Τα κεμπάπ είναι σερβιρισμένα σε μερίδες με τρία καλαμάκια και πίτες, πολλές πίτες. Έχει φυσικά, και σκέτα και τυλιχτά.

Ιδιαίτερη μνεία στο τυλιχτό σε φύλλο Μπεγεντί και στο νόστιμο λαχματζούν που δεν είχε κιμά αλλά ψιλοκομμένο χοιρινό, σουτζούκι και παστουρμά, μπόμπα.
Οι μερίδες ήταν όλες πλούσιες και δεν τσιγκουνεύονται τα υλικά.
Για ποτά πήραμε 2 Μύθος κουτί, 1,5 λίτρο κρασί χύμα,2 Coca cola του 1,5 λίτρου.
Νερά από κανάτα άφθονα.
Φάγαμε τόσο που σκάσαμε και πήραμε και σε πακέτο αρκετά που δεν καταναλώθηκαν.
Για κέρασμα στο τέλος γιαουρτάκι με σιρόπι βύσσινο στην μέση για όλους.

Άφησα στο τέλος την εξυπηρέτηση που είναι και το μεγάλο θέμα του μαγαζιού.
Πως μπορεί μια καλή ιδέα να χαλάσει στην πορεία?
Ή όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα?
Και εξηγούμε. Τα λάθη στα πιάτα ήταν το λιγότερο, μας έφεραν μελιτζάνες διπλανού τραπεζιού λέγοντας ότι μας χρωστάνε άλλη μια μερίδα. Μετά ήρθαν άλλες δύο, που όταν αναφέραμε στην σερβιτόρα ότι μας έχει ήδη φέρει μιά μερίδα μας είπε ότι για μας ήταν. Κατόπιν διαπραγματεύσεων οδηγήθηκε σε διπλανό τραπέζι που όμως είχε τελειώσει το φαγητό του.

Οι χρόνοι σερβιρίσματος ήταν πολύ αργοί, όλα τα πιάτα έφτασαν στο τραπέζι από τις 2.20' που παραγγείλαμε στις 3.30'.

Μας ζητήσανε χίλιες φορές βέβαια συγνώμη, και μας δικαιολογήθηκαν ότι τα delivery σήμερα ξεπέρασαν κάθε προσδοκία που αναγκάστηκαν να κατεβάσουν τις γραμμές.

Το γέλιο όμως έπεσε με τον λογαριασμό, στην αρχή μας ζήτησαν 58€ και να πληρώσουμε δηλ. 18€ και τα κουπόνια. Τους είπαμε ότι έκαναν λάθος και μετά από 5' μας είπαν ότι είμαστε οκ και δεν χρωστάμε τίποτα.
Ε, εκεί τους λυπήθηκα. Μπρέ μας καλοτάισες τόσα πράγματα, ήρθαμε και με προσφορά και θα μας κάνεις και δώρο τα υπόλοιπα από το άγχος σου?
Το λάθος είναι εις βάρος σας της είπα, και χαμογέλασε και το εκτίμησε.

Τελικά, η τρίτη προσπάθεια για να βρεθεί τι χρωστάμε ήταν σωστή.
107€ όλα, μείον 80€ τα κουπόνια, 27€ οκ πάρε 30 και να φύγουμε γιατί κλείσαμε τρίωρο και πρέπει και να περπατήσουμε για να κατέβει τόσο φαί πιό κάτω.
Συμπέρασμα, έχουνε καλές πρώτες ύλες, καλό ψήστη, αργό αλλά δεν τα καίει, σωστό ψήσιμο, αλλά συμπεριφορά ντελιβεράδικου που θέλησε να γίνει εστιατόριο.

Δεν χωράνε όμως δυό καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη.
Ο χώρος δεν βοηθά, η εμπειρία δεν υπάρχει και μπορεί να τους κλέβουν και οι ντελιβεράδες έτσι που φεύγουν μέσα έξω με την ανοργανοσιά που τους δέρνει.
Κόσμος έρχονταν συνεχώς και τον έδιωχναν γιατί δεν είχε ή να κάτσει ή του έλεγαν ότι θα περιμένει πάνω από μισή ώρα για να φάει. Κρίμα.

Τώρα για να ξανά απολαύσω τις γεύσεις του μάλλον take away, μια που δεν είναι στην γειτονιά μου για delivery, έχει κι αυτό όμως τα ρίσκα του. (κατεβάζουν τηλέφωνα).

Όποιος έχει την υπομονή, ας παραβλέψει όλα αυτά και το φαγητό θα τον αποζημιώσει. Άσε που στο τέλος μπορεί να επιλέξει πιο ποσό θέλει να πληρώσει.
Μοναδικοί...