Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή βράδυ, μια παρέα τεσσάρων ατόμων συναντηθήκαμε στο Σϋνταγμα και θέλοντας να πάμε για φαγητό, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το "Τζίτζικας και Μέρμηγκας".

Φτάσαμε γύρω στις 9 το βράδυ και το εστιατόριο ήταν γεμάτο! Αρκετοί τουρίστες, αλλά και παρέες Ελλήνων ήταν οι πελάτες. Ένας ευγενικός υπεύθυνος μας παρακάλεσε, αν θέλουμε, να περιμένουμε στο μπαρ, υπολογίζοντας το χρόνο αναμονής σε 10 λεπτά. Αποφασίσαμε να περιμένουμε και πραγματικά, μετά από 6-7 λεπτά μας ειδοποίησαν ότι είχε αδειάσει τραπέζι στον πάνω χώρο, όπου και πήγαμε.

Ο χώρος γενικά είναι συμπαθητικός, αρκετά καλά διακοσμημένος, σε στυλ παλιού παντοπωλείου. Έχει τραπέζια και καρέκλες λευκές στο ισόγειο, στο δώμα και έξω στο πεζοδρόμιο της Μητροπόλεως. Σε μερικά σημεία, λόγω της διαμόρφωσης του χώρου ίσως είναι λίγο στριμωγμένα.

Αμέσως μόλις καθίσαμε ήρθε ένας ευγενέστατος σερβιτόρος και έφερε μια κανάτα νερό βρύσης, καθώς και ένα κέρασμα καλωσορίσματος, τέσσερα ποτηράκια τσικουδιά, που μας άρεσε πολύ. Λίγο αργότερα, ήρθε να μας πάρει παραγγέλία.

Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, απλώς οι σερβιτόροι έδειχναν λίγο αγχωμένοι να προλάβουν να εξυπηρετήσουν όλους τους πελάτες και μερικές φορές ξεχνούσαν π. χ. να φέρουν νερό, αλλά οφείλω να πω ότι πολύ σύντομα και με ανυπόκριτη συγγνώμη και ευγένεια έφερναν ό, τι είχαν ξεχάσει.

Το φαγητό σε γενικές γραμμές ήταν καλό, χωρίς να μας ενθουσιάσει κάτι ιδιαίτερα, αλλά και χωρίς να απογοητευτούμε από όσα παραγγείλαμε. Αναλυτικά πήραμε:

- Μια σαλάτα "Τζίτζικας και Μέρμηγκας", με πράσινα λαχανικά, αγγούρι, ανθότυρο. Πολύ καλή, φρεσκοκομμένη και με μια σως που ταίριαζε απόλυτα με τα υλικά (ίσως να χρειαζόταν λίγο περισσότερη).

- Ένα μιλφέιγ λαχανικών (κολοκύθι, μελιτζάνα, πιπεριά) με μαστέλο Χίου, πολύ καλό πιάτο, το δοκιμάσαμε και το ευχαριστηθήκαμε όλοι, οφείλω να πω ότι το τυρί ήταν πολύ σωστά ψημένο.

- Μια μερίδα μπιφτέκια με ανάμικτο μοσχαρίσιο και χοιρινό κιμά, γαρνιρισμένα με πατάτες τηγανιτές. Δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη γεύση, συνηθισμένα μπιφτέκια.

- Ένα κοτόπουλο "μαστιχάτο". δηλαδή καμματάκια φιλέτου κοτόπουλου, με λίγα λαχανικά, μέσα σε μια "φωλιά" από φύλλο καταΐφι με σάλτσα από κρέμα γάλακτος και μαστίχα Χϊου. Ενδιαφέρον πιάτο, ταίριαζαν οι γευστικοί συνδυασμοί, απλά το φύλλο της φωλιάς παραήταν ξερό και ίσως θα έπρεπε να είχε σερβιριστεί με λιγότερη σως.

- Ένα κοτόπουλο φιλέτο, σερβιρισμένο με πατάτες τηγανιτές, ήρθε καλοψημένο, ήταν μαλακό, μια χαρά πιάτο.

- Ένα "σαντορινιό", κομμάτια χοιρινού με λαχανικά με μια σως που περιείχε λευκό κρασί, συμπαθητικό πιάτο, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Γι' αυτά δώσαμε γύρω στα 16 ευρώ το άτομο, φυσιολογική τιμή, θα μπορούσε να είναι και λίγο καλύτερη.

Γενικό συμπέρασμα: Ο "Τζίτζικας και Μέρμηγκας" της Μητροπόλεως είναι ένα αξιοπρεπές ελληνικό εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας, όπου μπορεί κάποιος να γευτεί ελληνικό φαγητό χωρίς υπερβολές με φυσιολογικές τιμές, καλή εξυπηρέτηση σε έναν καθαρό και αξιοπρεπή χώρο. Εκτιμώ ότι είναι μια πολύ καλή λύση, ειδικά για έναν επισκέπτη του κέντρου της Αθήνας, με δεδομένο ότι εκεί γύρω υπάρχουν αρκετά εστιατόρια με λιγότερο καλό φαγητό και αρκετά ψηλότερες τιμές.