Μεζεδοπωλεία - Καισαριανή, Αθήνα

Επίσκεψη 28/10/2014, 7 άτομα

Για κάποιο λόγο αποφασίστηκε να πάμε για φαγητό στην Καισαριανή. Καθώς δεν είχα πάει και ποτέ (νομίζω) σε κάποιο εστιατόριο της περιοχής θεώρησα ότι ήταν μια καλή ευκαιρία να δω και κάτι από εκεί μεριά.

Καπνίζαμε και μας έβαλαν να καθίσουμε στο χώρο υποδοχής μάλλον επειδή στον κυρίως χώρο υπήρχαν οικογένειες και παιδιά. Αυτό βέβαια είναι δική μου υπόθεση, που αν ισχύει μπράβο για τη σκέψη.

Ο χώρος είναι πως να το πω, σαν ένα μικρό, ζεστό μαγειρείο, απλός, με παλιές φωτογραφίες στους τοίχους και με εξαιρετική επιλογή στη μουσική που ακούγεται με καθόλου ενοχλητική ένταση από τα ηχεία. Σίγουρα δεν τρελάθηκα από το χώρο, απλά δε μπορώ ακριβώς να εξηγήσω και το γιατί. Στον κυρίως χώρο στον οποίο και μπήκαμε πριν αποφασιστεί πως θα καθίσουμε έξω, επικρατούσε μια περίεργη ησυχία. Αλλά εντάξει, έτσι είναι οι οικογενειακές ταβέρνες, απλά μάλλον είχα καιρό να επισκεφτώ μια τέτοια και να κάτσω.

Η εξυπηρέτηση ήταν φυσιολογική, χωρίς κάτι το εξαιρετικό ή αρνητικό. Ένας νεαρός μας έφερνε τα πιάτα και έπαιρνε τα άδεια κάθε φορά που αυτό χρειαζόταν. Μια χαρά. Την παραγγελία μας πήρε μια πολύ ευχάριστη κυρία.

Παραγγείλαμε,

1. Χωριάτικη

Κλασική χωριάτικη, δροσερή, καλή μερίδα. Απλά καλή.

2. Τυροκαυτερή

"Μόλις την έφτιαξα, είναι λίγο καυτερή" μας είπε ο νεαρός που μας την έφερε. Οπότε, χειροποίητη και πάρα πολύ καλή, τόσο σε υφή όσο και σε γεύση και όντως καυτερή όσο έπρεπε για τα γούστα μου τουλάχιστον.

3. Πατάτες τηγανητές (x2)

Μεγάλες μερίδες, κομμένες στο χέρι, πολύ καλές.

4. Μπουρεκάκια με τυριά και αλλαντικά

Κλασικά μπουρεκάκια, μόνο που το εξωτερικό τους ήταν σα ζύμη από πίτα. Πολύ ωραία.

5. Σαγανάκι

Πολύ καλό. Κλασικό.

6. Γίγαντες με παστουρμά

Έρχονται μέσα σε μια μικρή "γάστρα" (αν πρέπει να χαρακτηρίσω το σκεύος κάπως έτσι θα το έλεγα). Αν και μου αρέσουν οι γίγαντες, δε μου αρέσει ο παστουρμάς οπότε δεν έφαγα. Αλλά επειδή ρώτησα αυτούς που έφαγαν, ήταν πολύ ωραίο σαν πιάτο.

7. Κόκκορα κρασάτο (ένα μπούτι, ένα στήθος)

Πολύ ωραίος ο κόκκορας. Στην αρχή πήραμε ένα μπούτι το οποίο ήρθε σε μια μεγάλη πιατέλα με χοντρό μακαρόνι (τύπου παστίτσιο) με πολύ νόστιμη κόκκινη σάλτσα. Στη συνέχεια πήραμε και μια μερίδα στήθος η οποία και αυτή ήταν εξίσου ωραία.

Η μόνη παρατήρηση μου εδώ θα ήταν το τυρί με το οποίο συνοδεύεται ο κόκκορας το οποίο ήταν κάτι σαν ένταμ. Θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερα αν ήταν κάτι άλλο, πιο "παραδοσιακό".

8. Μοσχαρίσιο λουκάνικο

Δοκίμασα λίγο και ήταν πάρα πολύ καλό. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

9. Πανσετάκια

"Μας έχουν μείνει μόνο 3" μας είπαν, οπότε μας έφεραν ένα πιάτο με 3 πανσετάκια. Δε δοκίμασα αλλά δεν άκουσα και τα καλύτερα λόγια.

10. Κεφτεδάκια

Ένα πιάτο με 5 κεφτέδες σε μέγεθος μικρού μπιφτεκιού. Αφράτοι και νόστιμοι.

Ήπιαμε μπύρες (δε θυμάμαι πόσες) και κόκκινο κρασί (δε θυμάμαι πόσο). Το κόκκινο κρασί ήταν πολύ καλό, ρωτήσαμε τι είναι αλλά δε μάθαμε ποτέ.

Στο τέλος μας κέρασαν καζαν ντιπί και λικέρ τριαντάφυλλο. Δεν ξέρω αν το καζάν ντιπί ήταν πετυχημένο ή όχι καθώς δε θα έλεγα ότι είναι και πολύ του γούστου μου, στη γεύση πάντως δε φαινόταν να έχει κάτι το κακό. Το λικέρ ήταν κρύο και πολύ καλό.

Πληρώσαμε 97,90

Αξιότιμη προσπάθεια και αξιότιμο φαγητό, θα το πρότεινα μεν αλλά πιστεύω ότι χρειάζεται να γίνει δουλειά ώστε να ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό, ο οποίος ως γνωστόν, είναι πολύ μεγάλος.