Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Το " Μαντζάρου 3 " το επισκέφθηκα δύο φορές. Την πρώτη φορά κάθισα στον τελαυταίο όροφο όπου βρίσκεται ένας πολύ όμορφος υπαίθριος χώρος. Μάλιστα, καθίσαμε στα ψηλά, αλλά αναπαυτικά, καθίσματα μιας μπάρας.

Βασικά, πρόκειται για έναν all day cafe bar restaurant χώρο που στεγάζεται σε ένα τριώροφο νεοκλασικό κτίριο (συν το υπόγειο όπου και βρίσκονται οι τουαλέτες ) πάνω στον ξεχωριστό και λιλιπούτειο πεζόδρομο της Μαντζάρου, κοντά στην οδό Ομήρου, στο Κολωνάκι. Ο χώρος στο συνολό του δεν είναι πολύ μεγάλος και φαντάζομαι ότι σε ώρες αιχμής θα υπάρχει κάποιο θέμα.
Στο νεοκλασικό αυτό κτίριο έζησε ο N. Μάντζαρος.

Την δεύτερη φορά που πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί κάθισαμε στον εξωτερικό χώρο του ισογείου όπου όλος κι όλος έχει δύο ή τρία μικρά τραπεζάκια και ένα πιο μεγάλο τραπέζι με έναν καναπέ και δύο καθίσματα. Και εκεί είναι πολύ όμορφα, με απόλυτη πρόσβαση και θέα στον ήσυχο πεζόδρομο.

Και τις δύο φορές που πήγα ήταν απογευματινή ώρα και μου άρεσε που ψαγμένα ακούσματα, σε σχεδόν χαμηλή ένταση, συνόδευαν το φαγητό μας.

Δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
Σαλάτα αρωματική με φινόκιο, μήλο και βινεγκρέτ μήλου (5,00), δροσερή και πολύ νόστιμη, Μανιτάρια portobelllos γεμιστά με Φιλαδέλδεια, σχοινόπρασα (Chives) και μπέικον (7,00 ), καταπληκτικά, τόσο νόστιμα που τα παράγγειλα και τις δύο φορές που πήγα, πίτσα Μαργαρίτα( 7,00 ), τραγανή, με λεπτή ζύμη, εκπληκτική!!, Φιλέτο από στήθος κοτόπουλου, μαριναρισμένο σε πάπρικα και κόλιανδρο (8,50), πολύ σωστά μαριναρισμένο έτσι ώστε να λιώνει στο στόμα μας.

Πιστεύω ότι και εκείνοι ακόμα, όπως εγώ (! ) οι οποίοι απεχθάνονται το κοτόπουλο, και μάλιστα το στεγνό στήθος κοτόπουλου, θα το λατρέψουν. Ως γαρνιτούρα επιλέξαμε ψητά λαχανικά, εξίσου νόστιμα.

Ηπιαμε ανθρακούχα νερά Ιόλη των 330ml (2,80 ). Από ποτά δοκιμάσαμε ένα εκπληκτικό Spicy Coconut Mohito (8,50) όπου αντί για ζάχαρη είχε τσίλι όπως μας εξήγησε ο μπάρμαν. Η γεύση του απέχει από εκείνη ενός κλασικού μοχίτο όμως είναι τόσο τέλεια όσο και η εμφάνισή του!!

Στο τέλος, ήπιαμε Fredo Capuccino, 3,30, έκαστος.
Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και το προσωπικό χαμογελαστό και ευγενικό.
Γενικά, το μέρος αυτό πέρα απο καταπληκτικό φαγητό έχει και μια πολύ όμορφη και ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, π. χ ενώ βρίσκεται κάποιος στο κέντρο της Αθήνας με τους έντονους ρυθμούς και τα ένα σωρό τσιμεντένια κτίρια τριγύρω έχει την αίσθηση της ξεγνοιασιάς και της ρομαντικής απλότητας μιας άλλης εποχής χωρίς όμως να γίνεται ρετρό η όλη κατάσταση... Πρόκειται για έναν εύστοχο συνδυασμού του παλιού με το μοντέρνο.

Μάλιστα, μου έκανε εντύπωση το πως ο Σεφ '' παίζει " με τις γεύσεις, πως μεταμορφώνει απλά πιάτα σε εκπληκτικές δημιουργίες.
Πολύ ενδιαφέρουσα είναι και η λίστα με τα ποτά ή τα πρωτότυπα κοκτέιλ με τις πρωτότυπες ονομασίες όπου φαίνεται ότι οι άνθρωποι το κατέχουν το θέμα στο έπακρο και κυρίως ότι υπάρχει ΜΕΡΑΚΙ. Αυτό βέβαια είναι διάχυτο και στο όλο στήσιμο του χώρου!!

Οι τιμές είναι σίγουρα προσιτές πόσο μάλλον όταν κάποιος μπορεί να συνδυάσει καλό φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα και καλή μουσική!!

Την επόμενη φορά που θα πάω, που φυσικά δεν θα είναι μόνο μία, θα προτιμήσω να είναι βράδυ, μάλιστα διοργανώνονται, όπως μας είπαν, και διάφορες θεματικές μουσικές βραδιές. Θα καθίσω χαλαρά στην όαση του επάνω ορόφου και θα απολαύσω, συνοδεία μουσικής, ένα ακόμη υπέροχο κοκτέιλ ή κάποιο από τα υπόλοιπα υποσχόμενα πιάτα.. Ακόμα και για ένα καφεδάκι με καλή παρέα και ωραία κουβεντούλα (+gossip) μέσα στην ημέρα ο χώρος είναι ότι πρέπει.