Multi Ethnic - Περιστέρι, Αθήνα

Τo L'ahuri είναι νεοαφιχθέν στην πιάτσα του Μπουρναζίου και έχει γειτονάκια το Endy's, την Pasteria, τον Βόλο και το Base Grill. Aν θυμάμαι καλά πρέπει να έχουν πάρει τη θέση των Flocafe.

Όπως διάβασα στο ίντερνετ το μαγαζί οφείλει την ονομασία του από την πόλη Paisley που βρίσκεται στην Σκωτία και σημαίνει λαχούρι στα ελληνικά. Εκεί σπούδασαν οι δύο ιδιοκτήτες του. Είναι ανοικτό από το πρωί για καφέ και πρωινό και παραμένει ανοικτό ως αργά το βράδυ για φαγητό και κοκτέιλς.

Η κουζίνα του περιλαμβάνει κάποια αντιπροσωπευτικά πιάτα από 5 εθνικές κουζίνες. Περιλαμβάνει ελληνική, πολίτικη, μεξικάνικη, αμερικάνικη και ιταλική και κάθε σημείο του μαγαζιού έχει και το ανάλογο ντεκόρ. Περίπου 6-7 πιάτα από την κάθε μία, με γεύσεις εύκολες που δεν ιντριγκάρουν για κάτι διαφορετικό και πολύ πρωτότυπο αλλά από την άλλη δεν απογοητεύουν κιόλας.

Εμείς βγήκαμε το βράδυ της Δευτέρας 27ης Οκτωβρίου 2014 στις 22:00, παρέα 4 ατόμων και ένας μπόμπιρας 10 μηνών για να γιορτάσουμε το όνομα του. Λόγω του μπέμπη δεν ήταν και το πιο εύκολο να βρούμε χώρο για να έχουμε τη σχετική άνεση. Έτσι επιλέξαμε το πρώτο τραπέζι της εισόδου όπως ανεβαίνεις τα σκαλιά δεξιά. Στα ενδότερα δεν είχαμε ιδιαίτερη οπτική πρόσβαση αλλά μια χαρά άνετος και χαλαρωτικός χώρος μου φάνηκε.

Υπάρχουν στάντ για κάποιους που θέλουν κυρίως το ποτάκι τους να απολαύσουν, ενώ στα τραπέζια υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί στα καθίσματα. Τα τραπέζια ξύλινα και καθαρά, χωρίς ίχνος φθοράς (είπαμε είναι νέο μαγαζί ακόμα), χάρτινα σουπλά. Η κουζίνα είναι εμφανής και βρίσκεται απέναντι από το μπαρ που είναι κεντρικά τοποθετημένο. Οι τουαλέτες του άνετες και καθαρές στην επίσκεψη μου στο τέλος της βραδιάς στις 00:15.

Για το πάρκινγκ νομίζω πως δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα στα γύρω στενά τις καθημερινές, μην περιμένετε να παρκάρετε όμως και ακριβώς έξω από το μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση αρκετά ευγενική από το παλικάρι που ασχολήθηκε κυρίως μαζί μας αλλά και από τις δύο ξανθιές κοπέλες. Έδωσαν έμφαση στο ότι είχαμε μωρό μαζί μας ώστε να αποφύγουμε την κάπνα καθώς δεν υπάρχει διαχωρισμός καπνιζόντων και μη. Με διακριτικό τρόπο μας είπαν τις προτάσεις τους για τα φαγητά, ενώ μας πρότειναν και κοκτέιλ για να συνοδεύσουμε τα φαγητά μας. Αν παρατηρήσετε στον κατάλογο, σε κάθε κουζίνα έχει και ένα προτεινόμενο κοκτέιλ.

Μια μικρή κοιλιά έγινε μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτων και ξεχάστηκε η Κόκα κόλα που παραγγείλαμε και χρειάστηκε να την υπενθυμίσουμε αλλά είναι πταίσμα γιατί υπήρχε αρκετός κόσμος στο μαγαζί.

Εδώ να τονίσω πως στο μαγαζί βρισκόντουσαν άτομα νεαρής ηλικίας κυρίως. Ενώ ήταν εμφανές πως είχαμε μωρό, στα δίπλα τραπέζια με τους νεαρούς δεν αντιληφθήκαμε την ύπαρξη τσιγάρου και θέλω να είμαι καλοπροαίρετος πως αυτό έγινε από σεβασμό προς το μωρό. Ο "κύριος" 40κάτι όμως στο γωνιακό τραπέζι δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να ανάψει το πουράκι του. Λίγο ακόμα να μέναμε και θα του έστελνα το μπουκάλι του νερού συστημένο στο κέφαλι του. Η μυρωδιά δυσαρέστησε εμάς, φανταστείτε πόσο κακό έκανε σε ένα μωρό.

Στα του φαγητού τώρα:

- Μπουκάλι νερού 1 λίτρου με την άφιξη μας και χωρίς να ζητηθεί μαζί με κάτι κριτσινάκια του εμπορίου και πάστα ελιάς για καλωσόρισμα. Καμία πρωτοτυπία.

- Ταμπουλέ στα 4.5 ευρώ. Αρκετά φρέσκια και ζουμερή με κριτσινιστά τα λαχανικά (τομάτα φρέσκια, κρεμμυδάκι φρέσκο και αγγουράκι τουρσί). Όχι πολύ όξινη, διατηρούσε τα αρώματα της χάρη και στον δυόσμο. Αρκετά καλή μερίδα.

- Ψητά λαχανικά με χαλούμι στα 6.4 ευρώ. Πιπεριές τρικολόρε, κολοκυθάκια και μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα συνοδεία βαλσάμικου Καλαμάτας. Επίσης καλό ποσοτικά πιάτο για μοιρασιά, δεν το τίμησα ιδιαίτερα αλλά οι υπόλοιποι φάνηκαν ικανοποιημένοι. Το κολοκυθάκι που δοκίμασα μου φάνηκε ζουμερό.

- Πανσέτες χοιρινές στη σχάρα στα 5.6 ευρώ. Μαριναρισμένες σε κρασί και μουστάρδα, συνοδευόμενες με καραμελωμένα κρεμμύδια και φρέσκιες πατάτες. Οι πανσέτες ιδιαίτερα ικανοποιητικές και ψημένες χωρίς να χάνουν τους χυμούς τους. Τα κρεμμύδια που λίγο δοκίμασα δεν μου φάνηκαν καραμελωμένα όπως τα ξέρω σε άλλες περιπτώσεις.

Οι πατάτες όπως και θα αναφερθούν και στα υπόλοιπα κυρίως πιάτα, ήταν φρέσκιες και καλοτηγανισμένες. Μια χαρά ως συνοδευτικές, μόνο να τις φάτε όσο ακόμα είναι ζεστές.

- Βourbon burger στα 9.8 ευρώ. Το μπιφτέκι αναφέρει πως είναι από κιμά black angus, μαγιονέζα, φρέσκια τομάτα, τυρί τσένταρ και μπέικον. Η bourbon σως ήρθε σε μπολάκι ξεχωριστή, μαζί με 2 άλλα μπολάκια (μουστάρδας και κάτι σαν κέτσαπ σε λίγο πιο πικάντικη εκδοχή).

Επίσης υπήρχε κρεμμύδι που δεν αναφερόταν στον κατάλογο. Αν πω πως έφαγα ένα τρομερό μπέργκερ θα είναι ψέματα. Πιο πολύ έφερνε σε "σπιτικό" με την έννοια πως θα μπορούσα να το φτιάξω και εγώ σπίτι μου. Το ψωμάκι σαν και αυτά που βρίσκεις στο σουπερμάρκετ, το μπιφτέκι χωρίς καμία παρέμβαση και σχετικά τυποποιημένο αν δεις το σχήμα του. Το τυρί σαν τα τετηγμένα που βγάζεις από τη ζελατίνα.

Για την τιμή του ο μέσος πελάτης θα περίμενε κάτι πιο ιδιαίτερο. ΟΚ τρώγεται αλλά ένας ψαγμένος μπεργκεροφάγος (που δεν θεωρώ τον εαυτό μου τέτοιο) δε νομίζω πως θα ικανοποιηθεί.

- Philadelphia burger στα 9.4 ευρώ. Μπιφτέκι black angus, μαγιονέζα, φρέσκια τομάτα, μοτσαρέλα, μανιτάρια σωτέ και κρεμμύδια καραμελιζέ. Πάλι 3 μπολάκια ήρθαν αλλά το ένα διαφορετικό σε σχέση με το δικό μου ήταν ότι είχε το τυρί κρέμα. Για το μπιφτέκι ισχύει το ίδιο. Πολύ κρεατένιο και χωρίς καρυκεύματα.

Θα θέλαμε στα μπέργκερ να υπήρχε μια παρέμβαση και όχι να έρχονται απλώς τα μπολάκια από δίπλα. Θα προτιμούσαμε η σώς να είχε αναμειχθεί με όλα τα υλικά μέσα στο μπέργκερ. Η bourbon ήταν αρκετά νόστιμη αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν ήταν χειροποίητη ή απλώς του εμπορίου. Βάσει των παραπάνω οδεύω στο συμπέρασμα πως δεν δίνω και πολλές πιθανότητες να ήταν δική τους.

- Grilled Chicken στα 8.9 ευρώ. Μας προτάθηκε ως πολύ καλό πιάτο. Ήρθαν 2 φιλέτα κοτόπουλου γλασαρισμένα με σως μουστάρδας μέλι. Συνοδευόντουσαν με πατάτες τηγανητές και ψητά λαχανικά. Το πιάτο φαγώθηκε όλο και φάνηκε να αρέσει αν και ήταν αρκετά πιπεράτο. Το κοτόπουλο ήταν ψημένο όσο έπρεπε για να κρατήσει τους χυμούς του. Καλή και η σως.

- Κόκα κόλα 250 μλ

- 2 330άρες μπύρες Έρντινγκερ στα 3.3 ευρώ έκαστη. Παγωμένες και στο ποτήρι τους.

- 2 μεξικάνικα γλυκά που βρισκόντουσαν στον κατάλογο προς 3.9 ευρώ έκαστο. Είχαν προκρατηθεί γιατί θεωρούνται το καλύτερο επιδόρπιο. Μας ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια σαν πάστα. Περιείχαν κρέμα και σοκολάτα με αμύγδαλο στο εσωτερικό τους. Η βάση τους πάνω και κάτω ήταν με πίτα τορτίγιας και 3 κομμάτια μπανάνας. Περιχυμένα με σοκολάτα, καραμέλα και ποτό Καλούα. Στους άλλους άρεσε, εγώ δεν ενθουσιάστηκα γιατί το βρήκα πολύ μπουχτιστικό γλυκό, με πολλά συστατικά που δεν ταίριαζαν ιδιαίτερα το ένα με το άλλο.

Σημειώνω εδώ πως ο σερβιτόρος χαρακτήρισε τον μπακλαβά τους ως μέτριο.

Σύνολο στα 63 ευρώ.

Η ποιότητα θεωρώ πως είναι περίπου στο 2.5 αλλά θεωρώ πως έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Το μαγαζί πρέπει να προσπαθήσει να βελτιώσει λίγο την κουζίνα του. Αν τα φαγητά είναι απλώς συνοδευτικά των ποτών και όχι το αντίθετο, τότε ΟΚ. Θα το ξαναεπισκεπτόμουν για κάτι πιο χαλαρό και με καλή παρέα. Τότε ΝΑΙ, είναι μια καλή επιλογή και με ευχάριστο περιβάλλον.

Η τιμή για όσα παραγγείλαμε δεν ήταν κακή. Αν ήταν και λίγο πιο ποιοτικά τα μπέργκερ έστω, θα έφευγα με ακόμα καλύτερες εντυπώσεις.