Μέση Ανατολή - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Απέκτησε λοιπόν και η Σόλωνος το «αραβικό» της – καιρός ήταν. Γωνία Σόλωνος και Ασκληπιού, εκεί όπου βρισκόταν μια άχρωμη και άοσμη μπυραρία, φιγουράρει εδώ και λίγο καιρό το SUMSUM, με το διακριτικό υπότιτλο «αραβικά εδέσματα». Θα έπρεπε ίσως να περιμένω λίγο πριν δημοσιεύσω κριτική, μου άρεσαν όμως τόσο πολύ αυτά που είδα και – κυρίως – γεύτηκα στις πρώτες επισκέψεις μου, που θα το διακινδυνεύσω ελπίζοντας να μη βγω ψεύτης.

Το πρώτο πράγμα στο οποίο έπεσε το μάτι μου μπαίνοντας την πρώτη φορά στο SUMSUM ήταν, δεν θα το πιστέψετε, η χιουμοριστική ταμπέλα που δείχνει ότι η τουαλέτα βρίσκεται στο υπόγειο. «Αν δίνουν τόση σημασία και φροντίδα σε μια λεπτομέρεια» σκέφθηκα, «δεν γίνεται, εδώ θα φάμε καλά». Από κοντά και οι δύο moovie-retro πινακίδες “No smoking”, πρώτη φορά έβλεπα κάτι τέτοιο σε ταχυφαγείο. Μπράβο!

Με δύο γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε έτσι το SUMSUM να κατακτήσει την εμπιστοσύνη μου. Και δεν έμεινε εκεί. Τα παιδιά που το τρέχουν έχουν μεράκι. Έχουν διαμορφώσει το στενόμακρο και σχετικά περιορισμένο χώρο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Στα δεξιά η βιτρίνα με τις σάλτσες και τις πρασινάδες, η φριτέζα και ο πάγκος όπου ετοιμάζονται οι παραγγελίες, στο κέντρο ο διάδρομος όπου περιμένουν οι πελάτες και αριστερά, με πρόσωπο στην Ασκληπιού, δύο πάγκοι για όσους θέλουν να τσιμπήσουν κάτι στα όρθια. Καλύτερα δεν γίνεται.

Ή μάλλον γίνεται. Η κοπέλα και οι δύο νεαροί μάγειρες κάνουν τη δουλειά τους άψογα και με το χαμόγελο, εκτελούν κάθε παραγγελία με επιμέλεια, δεν την ξεπετούν. Αξίζει να παρακολουθήσει κανείς τη σχεδόν χειρουργική ακρίβεια με την οποία τοποθετούνται τα υλικά πάνω στην αραβική πίτα – με γάντια και πάνω σ’ ένα πάγκο που αμέσως μετά σκουπίζεται και καθαρίζεται. Και αν δουν το μάτι σου να παίζει περιμένοντας, σου προσφέρουν ένα φαλάφελ για να σου κόψουν την πείνα.

Τα υλικά είναι αφενός φρεσκότατα αφετέρου καλομαγειρεμένα και καθόλου μα καθόλου βαριά, ενώ η ποικιλία των προσφερόμενων εδεσμάτων επαρκεί για τακτικές επισκέψεις. Από τις τρεις σαλάτες προτιμώ την πρωτότυπη σουμσούμ, με σπανάκι, ρόκα, ρόδι, σουσάμι, κουκουνάρι, αμύγδαλα, λαδάκι και dressing από ρόδι (5,50 €). Από αυτά που προσφέρονται σε μερίδες ξεχωρίζω το μουταμπάλ, με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με γιαούρτι, δύο είδη κιμά, μαϊντανό και κουκουνάρι (6 €) και το πικάντικο, χάρη στο σκόρδο και τα μπαχαρικά που περιέχει, λαχματζούν Αλέπο (2,50 €). Από τα τυλιχτά δύσκολο να πω ποιο είναι το καλύτερο, μάλλον τα κλασσικά με φαλάφελ ή κέμπε (3 και 4 € αντίστοιχα). Ότι και να πάρεις είναι χορταστικό και όχι μπουχτιστικό. Για τους μερακλήδες υπάρχει αϊράνι (= αραιωμένο δροσερό γιαούρτι με μπόλικο αλατάκι), η τέλεια συνοδεία για οτιδήποτε αραβικό.

Δεν έχω να πω περισσότερα, μια δοκιμή θα σας πείσει. Delivery προς το παρόν δεν υπάρχει, από την άνοιξη και μετά θα προστεθούν τραπεζάκια στο χώρο έξω από το μαγαζί. Εύχομαι στο τρίο του SUMSUM με όλη μου την καρδιά καλές δουλειές.