Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Εχοντας ακουσει πολλα καλα σχολια τους τελευταιους μηνες για το Μαυρο Προβατο που εδρευει στο Παγκρατι ειπαμε κι εμεις επιτελους να το τιμησουμε μιας και ηρθε πιο κοντα στα μερη μας! Κανοντας εναν μικρο προλογο μπορω να πω πως σε μεγαλο βαθμο μειναμε ικανοποιημενοι εχοντας βεβαιως τις σχετικες παρατηρησεις μας.
Για να τα δουμε λιγο πιο συγκεκριμενα.

ΧΩΡΟΣ-ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ

Ας ξεκινησουμε απο το αρνητικο της βραδιας. Μπαινοντας στο μαγαζι σε πιανει μια μικρη παγωμαρα μιας και ο χωρος παραπεμπει πιο πολυ σε κυριλε εστιατοριο παρα σε μεζεδοπωλειο οπως τουλαχιστον το εχω εγω στο μυαλο μου. Η αληθεια ειναι πως εχει γινει πολυ της μοδας αυτο το στυλ τον τελευταιο χρονο.
Τραπεζακια μικρα το ενα διπλα στο αλλο, ομολογω πολυ καλα στημενα ετσι ωστε να μην στριμωχτεις. Κυριαρχα χρωματα το μαυρο και το ασπρο.

Νομιζω πως το χειροτερο κομματι στην ατμοσφαιρα του μαγαζιου ειναι η παντελης ελλειψη μουσικης στον εξωτερικο(κλειστο) χωρο. Στον εσωτερικο χωρο υπαρχει ενα ελαφρο μουσικο ακουσμα που στην ουσια ειναι σαν να μην υπαρχει καν. Ντρεπομασταν να μιλησουμε καποιες στιγμες και εμεις και διπλανα τραπεζια οπως παρατηρησαμε.
Οσον αφορα την καθαριοτητα, δεν υπαρχει ψεγαδι απο τον κυριως χωρο ως τις τουαλετες!

ΦΑΓΗΤΟ

Παμε στο σημαντικοτερο κομματι τωρα. Καλες γευσεις ολα μας τα πιατα αλλες πιο ιδιαιτερες αλλες πιο απλες. Πιο συγκεκριμενα:

-Απο σαλατες δοκιμασαμε την Σαλατα Λαχανικων η οποια περιεχει μαρουλι, ροκα, λολες, τοματακια, αγγουρι και αν θυμαμαι καλα βαλσαμικο. Απλα εξαιρετικη!!

-Πατατες τηγανητες, κομμενες στο χερι τηγανισμενες οπως πρεπει!

-Χαλουμι με δυοσμο, πολυ καλο τυρι ετσι κι αλλιως, σωστα ψημενο στην σχαρα!

-Κεφτεδακια με ουζο και δυοσμο, μαλακα, καλο κρεας!

-Κοτομπριζολακια σχαρας. Απλο πιατο, περιμενα κατι πιο ιδιαιτερο, αλλα μια χαρα γευστικο, συνοδευεται με πατατες τηγανητες

-Τελος δοκιμασαμε την χοιρινη τηγανια που μας την προτεινε ο σερβιτορος και μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι.

-Απο γλυκα ως λατρης της σοκολατας επελεξα το σουφλε σοκολατας το οποιο δεν με ενθουσιασε.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Μας υποδεχτηκε ενας κυριος μεγαλος σε ηλικια ο οποιος τελικα ηταν και ο σερβιτορος. Αψογος πραγματικα, επαγγελματιας. Και αν συνηθως προτιμω να βλεπω νεα παιδια στο service ενος μαζεδοπωλειου δεν εχω παρα να τον συγχαρω!
Ευγενεστατος, γνωστης ολων των πιατων ημερας(ηταν 4-5) και ειχε την απαντηση για καθε σου απορια. Και τα υπολοιπα παιδια ομως μια χαρα!!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ;

Δυο ατομα για τα παραπανω πιατα συν μισο κιλο κρασι πληρωσαμε 37 ευρω (Νερο σε κανατα, για το ψωμι ερωτηθηκαμε).
Γενικα οι τιμες ειναι σε καλα επιπεδα και τρως με 16-17 ευρω το ατομο πολυ καλα. Στα αρνητικα οτι στο τελος δεν υπηρξε τιποτα για κερασμα (μια μαστιχα εστω βρε αδερφε.. )

Εν κατακλειδι αρκετα καλες εντυπωσεις! Για πιθανη επαναληπτικη επισκεψη το μονο που θα με εκανε να το σκεφτω θα ηταν το θεμα με την ελλειψη μουσικης. Παντως το συστινω!

2014-11-01 11:09:29

Καλημέρα, ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψη και την κριτική σας!
ΜΠΤPC

2015-03-23 16:50:10
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την pareisaktos.