Cafe - Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Η επίσκεψη στο GUARANTEE ήταν στις προτεραιότητές μου από την πρώτη σχεδόν στιγμή, εδώ και δύο χρόνια, που έμαθα για το site και ξεκίνησα να διαβάζω τις κριτικές του. Μολονότι βρίσκεται αρκετά κοντά στο σπίτι μου και στο Κουκάκι πηγαίνω συχνά, το γεγονός ότι δυστυχώς κλείνει στις 5 μ. μ. καθιστούσε αρκετά δύσκολη την επίσκεψή μου σε αυτό τις καθημερινές. Αφού προηγήθηκαν λοιπόν δυο αποτυχημένες απόπειρες, στις οποίες δεν το πρόλαβα ανοιχτό καθώς μόλις είχε κλείσει, πριν από 2 εβδομάδες, βρέθηκα στα πέριξ με το αυτοκίνητο, παραδόξως βρήκα να παρκάρω εύκολα, οπότε γύρω στις 4 μ. μ. βρισκόμουν έξω από το GUARANTEE.

Λοιπόν, το GUARANTEE είναι ένα γωνιακό μαγαζάκι επί της Βεΐκου, πολύ κοντά στο σταθμό μετρό Συγγρού-ΦΙΞ. Η αλήθεια είναι ότι εάν δεν πας συστημένος, δεν πρόκειται να το προσέξεις. Αδιάφορος ο εξωτερικός χώρος, τα ίδια ισχύουν και για τον εσωτερικό … δεν προσφέρεται για κάτι παραπάνω, παραγγέλνεις και φεύγεις. Να αναφέρω απλώς ότι με το μπαίνεις μπροστά σου συναντάς τον πάγκο με τα λαχανικά και διάφορα υλικά για σαλάτες, αριστερά σου βρίσκεται μια μικρή γωνία για καφέδες κλπ. Δεξιά υπάρχει κολλημένος στον τοίχο ένας κατάλογος Α4 με τα υλικά και την τιμολόγησή τους και δίπλα το ψυγείο με τα αλλαντικά, τυριά κλπ.

Η εξυπηρέτηση άψογη από τον ιδιοκτήτη, έναν νεαρό και μια κυρία. Η διαδικασία παρασκευής του σάντουιτς είναι βέβαια μια ιεροτελεστία και διαρκεί ίσως περισσότερη ώρα από την αναμενόμενη, οπότε υποθέτω ότι εάν ο κόσμος και οι παραγγελίες είναι πολλές θα υπάρχει μια σχετική καθυστέρηση. Σε κάθε περίπτωση, όμως, αξίζει την αναμονή. Όταν φθάσαμε εμείς πάντως, δεν υπήρχε πολύς κόσμος και εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα. Στα συν επίσης το γεγονός, ότι ο ιδιοκτήτης στον οποίον δώσαμε και την παραγγελία ήταν ευγενέστατος, εξυπηρετικότατος και πρόθυμος να μας βοηθήσει στην επιλογή μας.

Η παραγγελία είναι το μόνο δύσκολο κομμάτι της επίσκεψης στο GUARANTEE, λόγω της πληθώρας των υλικών και των επιλογών. Σε κάθε περίπτωση, πριν παραγγείλετε μελετήστε λίγο τον κατάλογο που προανέφερα, εγώ δυστυχώς δεν τον πρόσεξα, είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει. Πάντως, όπως προανέφερα, ο ιδιοκτήτης είναι πρόθυμος να σας συμβουλεύσει και να σας προτείνει συνδυασμούς.
Οι επιλογές σου ξεκινούν από διάφορα είδη ψωμιού, πολλά τυριά και αλλαντικά (πολλά εκ των οποίων ιδιαίτερα και μη συνηθισμένα), διάφορα λαχανικά, φρέσκα αλλά και ψητά, χειροποίητες σος, ομελέτες, πατάτες, αυγό κλπ. Επίσης προσφέρονται μπιφτέκια, φιλέτο γαλοπούλας ή μοσχαριού, τα οποία ψήνονται επί τόπου. Και σίγουρα υπάρχουν και αρκετά υλικά που δεν συγκράτησα με την πρώτη μου επίσκεψη. Ιδιαίτερα σημαντικό επίσης το γεγονός ότι τα τυριά και τα αλλαντικά κόβονται εκείνη την ώρα. Να αναφερθεί επίσης ότι, εκτός των σάντουιτς, προσφέρονται φρέσκοι χυμοί και σαλάτες, όπως διαπίστωσα.

Η δική μου παραγγελία περιελάμβανε ένα σάντουιτς με χωριάτικο ψωμί (δυστυχώς δεν υπήρχαν πολλές επιλογές, προφανώς λόγω ώρας) κρητική γραβιέρα, ένα καπνιστό αλλαντικό που μου πρότεινε ο ιδιοκτήτης, ψητά μανιτάρια πλευρώτους, ντομάτα και τυροσαλάτα. Το ψωμάκι φρεσκότατο, χορταστικότατο και πολύ νόστιμο (τα προμηθεύεται εξάλλου από γνωστό γειτονικό φούρνο καθημερινά), τα υλικά πολύ καλής ποιότητας και νοστιμότατα. Η αλήθεια είναι ότι η γεύση δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο (κινήθηκα εξάλλου σε συνηθισμένες επιλογές), η ποιότητα ωστόσο των υλικών και το μεράκι του ιδιοκτήτη είναι που κάνουν το τελικό αποτέλεσμα ξεχωριστό.
Η σύζυγος από την άλλη ακολούθησε πρόταση του ιδιοκτήτη, η οποία περιελάμβανε χωριάτικο ψωμί, φιλέτο μοσχαρίσιο (φρεσκοκομμένο και ψημένο επί τόπου, για να μην ξεχνιόμαστε), σος μπερνέζ, ένα γαλλικό μαλακό τυρί και διάφορα ψητά λαχανικά (κρεμμύδι, κολοκυθάκια, μελιτζάνα κλπ. ). Η γεύση εδώ, από το λίγο που δοκίμασα, ήταν σαφώς πιο ιδιαίτερη και ξεχωριστή, αλλά το σάντουιτς εξίσου νόστιμο και χορταστικότατο.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε συνολικά 9.30 € (4.50 € το δικό μου και 4.80 € το άλλο). Τα 4.5 € ίσως φαντάζουν πολλά για ένα σάντουιτς, αξίζει όμως και με το παραπάνω τα λεφτά του.

Με τη βοήθεια λοιπόν του ask4food και φυσικά των φίλων του, έμαθα λοιπόν για το GUARANTEE και, έστω και με μια «μικρή» καθυστέρηση 2 ετών, κατάφερα να το επισκεφτώ. Όσοι δεν το έχετε επισκεφθεί, μην καθυστερείτε, να πάτε άμεσα …