Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Βαρυμπόμπη, Αθήνα

Θα σταθώ στο σέρβις και στην ποιότητα του φαγητού για την κριτική μου που για μενα αποτελούν τα πιο σημαντικά κριτήρια όσον αφορά την αξιολόγηση εστιατορίου, φαγάδικου ή ταβέρνας.

Το εξοχικό κέντρο "Άγιος Μέρκουριος" για μένα ειναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές, κάθε φορά που το επισκέπτομαι εισπράττω την ευσυνειδησία των ανθρώπων που συνιστούν την διεύθυνση του μαγαζιού και κατά προέκταση των ατόμων που συνιστούν το προσωπικό της επιχείρησης από την σταθερή προσπάθεια τους να εξυπηρετήσουν τον πελάτη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ξεκινώ με το καθοριστικότερο κριτήριο: ποιότητα φαγητού! Εκτιμώ τα εστιατόρια που καθορίζουν την ποσότητα των διαθέσιμων στο μενού τους πιάτων με βασικό γνώμονα την διατήρηση της στοιχειώδους ποιότητας σε καθένα από αυτά και λέω με βεβαιότητα ότι ο Άγιος Μερκούριος ειναι ένα από αυτά! Λίγα λοιπόν και καλά προσεγμένα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο! Ναυαρχίδες του τα άριστα παϊδάκια του και η μοναδική σταβλίσια μπριζόλα του! Κανένας καλοφαγάς δεν δύναται να φύγει χωρίς να δοκιμάσει τις χειροποιήτες τηγανιτές πατάτες και τζατζίκι το οποίο, ωστόσο είναι ιδιαίτερα δυνατό για τα γούστα μου! Σχετικά με την ποσότητα των μερίδων λέω απλά οτι είναι καλθε άλλο παρά μίζερες, με μία μερίδα πατάτες αρκεί για τουλάχιστον 3 άτομα για να μην πω 4 και φανώ υπερβολική. Τέλος η χειροποίητα τυρόπιτα είναι ίσως η μοναδική τηγάνιτη που εγώ έχω δοκιμάσει και να μην είναι πηγμένη απο περιττό λάδι.

Όσον αφορά το σέρβις, έχω να υπογραμμίσω πως ειναι γρήγορο. Έχω επισκεφθεί την ταβέρνα αρκετές φορές και μελσα σ' αυτές έχουν υπάρξει και αρκετές Κυριακές και αργίες (όπως 28η Οκτωβρίου και Πρωτομαγιά) και παρά το γεγονός ότι, όπως είναι φυσικό για μια οικογενειακή ταβέρνα όπως ειναι και ο "Άγιος Μερκούριος", να ειναι γεμάτη από κόσμο πολύ γρήγορα δώσαμε την παραγγελία μας και επίσης γρήγορα σερβιριστήκαμε, για την ακρίβεια σαφώς πιο σύντομα από οτι θα περίμενε κανείς βλέποντας τόσο κόσμο! Παρ'όλα τα παραπάνω θετικά είναι ευνόητο ότι εάν το σέρβις τέτοιες δύσκολες μέρες ειναι γρήγορο τότε μια καθημερινή που τα πράγματα ειναι πιο χαλαρά ειναι σέρβις-αστραπή, συνεπώς θα απολαύσει κανείς περισσότερο ήσυχα το προσεγμένο και φιλόξενο της ταβέρνας!

Οι τιμές της ταβέρνας ειναι προσιτές και λογικές αντιστρόφως ανάλογες των ποσοτήτων στα πιάτα που ειναι διόλου ευκαταφρόνητες! Σημαντικότατο: όλα τα κρέατα ζυγιάζονται και χρεώνονται ψημένα μη αφήνοντας περιθώρια για αισχροκέρδια!

Το περιβάλλον ενδείκνυται για μια χειμωνιατικη έξοδο καθώς είναι πάντα φιλόξενο και ζεστό από το επιβλητικό τζάκι και τις χωριάτικος λεπτομέρειες!