02 Νοε 2014

Το «Πιάτσα Μεζεδάκι» είναι μαγαζί γωνία με θέα τους υπερυψωμένους, διερχόμενους από τη Νέα Ιωνία, συρμούς του ηλεκτρικού. Ακολουθεί το μοδάτο πλέον concept (βλ. Φουρνομαγειρέματα, Μαύρο Πρόβατο κτλ. ) των μικρών γευστικών πιάτων και της κατάργησης της διάκρισης ορεκτικού με κυρίως. Επίσης αντιγράφει, με την καλή έννοια, και την έμπνευση του χειροποίητου ψωμιού με συνοδεία ντιπ για το «καλωσόρισες», ο καλύτερος πραγματικά τρόπος να κλείσεις το μάτι στον πελάτη για αυτό που έπεται.

First things first όμως. Εν αρχή είναι ο χώρος. Καλαίσθητος και μοντέρνος, όμορφα διακοσμημένος με μικρά αντικείμενα σε ράφια στο background, πολυεπίπεδος, με ένα μπαράκι στο βάθος που κάνει ακόμη πιο cool το μέρος, καθαρές τουαλέτες, αλλά… τα τραπεζάκια είναι αρκετά μικρά και στριμωγμένα, υποθέτω αυτό συμβαίνει για λόγους μεγαλύτερης χωρητικότητας, αλλά σε περίπτωση πολυκοσμίας αυτό είναι πρόβλημα. Εμείς πάντως το επισκεφτήκαμε απόγευμα καθημερινής και ήμασταν άνετοι και μόνοι.

Σαλάτα σπανάκι – ρόκα με ντοματίνια. Δροσερή και απολαυστική.

Σαγανάκι κανταΐφι με σως μελιού. Τι να πω εδώ ? Ελαφρύ, τραγανό, πρωτότυπο. Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει τώρα τελευταία.

Κοτομπουκιές με σάλτσα μουστάρδας. Απλό, όχι κάποια ιδιαίτερη γεύση, δεν κατάλαβα τη μουστάρδα.

Μπουγιουρντί με σουτζούκι. Σερβιρισμένο σε πήλινο, ιδιαίτερα καυτερό, περισσότερο από όσο πρέπει για τα γούστα μας, αλλά αντικειμενικά νόστιμο.

Σκιουφιχτά (μακαρόνια κρητικά) με λαχανικά, κοτόπουλο και παρμεζάνα. Εγώ δεν τρώω λαχανικά. Και όμως το παρήγγειλα γιατί το διάβασα εδώ ότι αξίζει και όντως το ευχαριστήθηκα δεόντως.

Αναφορικά με την ποσότητα, μπορώ να πω με σιγουριά ότι σκάσαμε. Άρα υπολογίζω ότι και με ένα πιάτο λιγότερο θα ήμασταν μια χαρά. Τα συνοδέψαμε επίσης με πολύ ωραίο τσίπουρο Δεκαράκι. Στο τέλος μας κέρασαν και brownies με παγωτό (δυστυχώς αδιάφορο). Η εξυπηρέτηση γρήγορη και ευγενική (και ομολογουμένως όμορφη).

Μαζί και με δύο αναψυκτικά για τη χώνεψη ο λογαριασμός έφτασε στα 44 €. Σε γενικές γραμμές κατά την άποψη μου πουθενά δεν αξίζει να δίνεις πάνω από 20 € το άτομο, επομένως εδώ είμαστε στο όριο αλλά OΚ, ικανοποιημένοι και από αυτή την άποψη.

Συνολικά η Πιάτσα ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες που μου είχαν χτίσει οι φίλοι χρήστες (σαν group therapy αποτοξίνωσης ακούγεται αυτό) του ask4food και με την πρώτη ευκαιρία θα επιστρέψω για τα περαιτέρω μεζεδάκια…

02 Νοε 2014

ΗΛΙΑΣ