03 Νοε 2014

Χτες μετά από πολύ καιρό ξαναπήγα στους Θεσσαλούς, νομίζω είναι μία καλή ευκαιρία να επικαιροποιήσω την κρητική μου, πόσο μάλλον τώρα που το μαγαζί έχει πάει απέναντι από εκεί που ήταν, σε ένα μικρο όμορφο σπιτάκι του Βοτανικού.

Πήγα Παρασκευή βράδυ, με δύο φίλους, κατά τις 9.00 και βρήκαμε στην κυριολεξία το τελευταίο τραπέζι (υπήρχε άλλο ένα αλλά ήταν κλεισμένο). Στο μαγαζί γινόταν το αδιαχώρητο. Και την προηγούμενη φορά που είχα πάει μου είχε κάνει εντύπωση πόσο στριμωχτά ήταν όλα, μα ήταν απόγευμα, δεν είχε κόσμο και δεν με ενόχλησε.

Όλο αυτό συνεισφέρει στο να γίνουν οι θαμώνες μία παρέα και όντως και από δεξιά, αλλά και από αριστερά μας, σε λίγη ώρα αρχίσαμε να τα λέμε με τους διπλανούς. Εδώ έρχεται το συμπέρασμα, από τη μία ήταν μια πρόσχαρη παρέα (αντίθετου φίλου) και είχε όρεξη για χαβαλέ και επικοινωνία, όλα όμορφα ως εδώ, από την άλλη όμως ήταν δυο τύποι με προφανή διάθεση για εξυπνάδες και ειρωνικό υφάκι, έλα μου που ήμασταν τόσο κοντά που δύσκολα τους αγνοούσαμε... Τα λέω όλα αυτά για να επισημάνω το προβληματισμό μου για το στρίμωγμα.

Να επισημάνω οτι τέτοιου είδους μαγαζιά είναι 99% οι επιλογές μου, μα εκεί ένοιωσα λίγο σα να πνίγομαι. Έχω δει το καλοκαίρι οτι έχει και μια μικρή όμορφη, εσωτερική, αυλή, αλλά δεν έχει τύχει να κάτσω. Κατά γενική ομολογία, προτιμούσα τους παλιούς Θεσσαλούς, που ήταν πιο καφενές και λιγότερο μεζεδοπωλείο...

Ο κατάλογος μικρός σε φίλο τετραδίου που σημαίνει οτι το μενού αλλάζει από μέρα σε μέρα. Παραγγείλαμε χούμους που ήταν ικανοποιητικό όπως και το ταμπουλέ, πήραμε επίσης πατάτες φούρνου με δεντρολίβανο και σκόρδο, εξαιρετικές, και ρεβίθια φούρνου με λιαστές ντομάτες, πολύ νόστιμα. Ήπιαμε λευκό κρασί,

Μας σέρβιρε μια κοπέλα που ήταν πολύ ευγενική αλλά πιστεύω οτι όταν είναι τίγκα, κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά χρειάζεται και δεύτερο άτομο (αρκετά αργότερα εμφανίστηκε ένας ακόμα τύπος που σέρβιρε, μάλλον από την κουζίνα).
Πληρώσαμε 24€ τιμή σχετικά καλή.

Συμπερασματικά, θα ξαναπάω αλλά δεν είναι από τις πρώτες επιλογές μου, ίσως άλλες ώρες (απόγευμα) κι οχι Παρασκευοσάββατο.

03 Νοε 2014

batik