Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

H κλασσική ψαροφαγία του Σαββάτου συνεχίστηκε.

Μετά από δύο επισκέψεις στον « απέναντι », επαναλάβαμε την καθιερωμένη επίσκεψη-τεστ στον « Ξιφία » γιά να ακολουθήσει κριτική.

Ο τόπος γνωστός, αναφέρεται ανωτέρω, ο χρόνος που έλαβε χώρα το έγκλημα, τρεις μ. μ. την πρώτη του Νοέμβρη.

Ο χώρος είναι ο συμπαθέστατος, με το μπλε του Αιγαίου να κυριαρχεί παράλληλα με κάποιες πορτοκαλί πινελιές που δεν ενοχλούν, την σάλα στο ίδιο επίπεδο με το πεζοδρόμιο, το οποίο είναι κλειστό με την συνήθη πρακτική του διαφανούς νάιλον, τα τραπεζάκια ντυμένα με μπλε τραπεζομάντιλα με έντυπο το όνομα του μαγαζιού, ο φωτισμός διακριτικός και επαρκής. Οι τουαλέτες καθαρές και η κουζίνα τέσσερα σκαλιά πάνω από την σάλα. Μυρωδιές και άλλα ενοχλητικά δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Βολευτήκαμε τέσσερεις νοματαίοι σε τραπεζάκι κοντά στην είσοδο.
Στο κατάστημα υπήρχαν άλλες τέσσερεις παρέες.
Με το που κάτσαμε εμφανίστηκαν τέσσερεις κατάλογοι από τον ιδιοκτήτη, νερό, σερβίτσια και αρωματικά χαρτομάντηλα.

Μετά από περίπου δέκα λεπτά περισυλλογής, μας άκουσε να του ζητάμε τον μισό κατάλογο.

Που πα να πει:

Ψωμάκι φρυγανισμένο με λαδορίγανη και αλάτι, αντί 3,60 €.

Δύο μερίδες μπακαλιαράκι που έμοιαζε με τσίρο, το οποίο μούλιαζε πολύ όμορφα μέσα σε μιά πολύ διακριτική και ελαφριά αραιή σάλτσα με γεύση παστουρμά. Γευστικό πείραμα που μας ενθουσίασε, ως εκ τούτου κρίνεται απολύτως επιτυχημένο. 3,50 € έκαστον.

Μιά μερίδα καβουροσαλάτα την οποία εξαφανίσαμε εν ριπή οφθαλμού, αντί 3,50 €.

Μιά παντζαρο-χορτο-πατατο-μπροκολο-καικατιαλλοακομηπουξεχνώ σαλάτα η οποία εξαφανίσθηκε κατόπιν δύο ριπών, λόγω μεγέθους, αντί 7,50 €.

Μια μερίδα καπνιστό σκουμπρί, το οποίο σχεδόν ολάκερο τοποθέτησα στην κοιλίτσα μου για να βρει την ζεστασιά και τα οξέα που του έλειπαν, αντί 5,50 €.

Μία μερίδα χταποδάκι στα κάρβουνα. Υπέροχο σε όλα του, αλλά μια και είμαι σε φάση αναστύλωσης της οδοντοστοιχίας μου, δεν το ευχαριστήθηκα όσο του άξιζε, αντί 9,50 €

Δώδεκα γαρίδες n° 2, καλοτηγανισμένες και πεντανόστιμες, 11, οο €.

Μερίδα κουτσομούρες ( έξι κομμάτια ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ( ΗΤΑΝ ) ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΟΣΤΙΜΟΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΑΕΙ, γύρω στα 300 gr., αντί των 9, οο ε που εξήλθαν των θυλακίων μας.

Μπακαλιαράκι σκορδαλιά, αφρός που καταπόθηκε ευχαρίστως και αμέσως, αντί 7, οο €.

ΓάΒρος ( και όχι γαύρος ) ξυδάτος με σκορδάκι, θαρρώ πως λέγεται «μαρινάτος», αλλά δεν παίρνω κι'όρκο, πιάτο που έκλεψε εντυπώσεις, αντί 6,5 €.

Καλαμαράκια τηγανητά που τα εξαφανίσαμε πριν προλάβουμε να πάρουμε ανάσα και πριν προλάβουν να μας συστηθούν. 6,50 €.

Καλαμάρι στα κάρβουνα ( μου φαίνεται πως αυτά τα λένε θράψαλα ή κάπως έτσι ) το οποίο μας συστήθηκε μεν, αλλά είχε την ίδια κατάληξη με τα ξαδερφάκια του, αντί 8,50 €.

Μια ωραία μαρουλοσαλάτα ψιλοκομμένη, με άνηθο και κρεμμυδάκι, 3,50 €.

Ένα ωραιΩτατο ( Υπερθετικό με -ο- δεν γράφω... τό'χω γρουσουζιά ) μυδοπίλαφο το οποίο λυπηθήκαμε να το φάμε, αλλά το φάγαμε με κλειστά μάτια για να μην τρέχουν δάκρυα, 10, οο €.

Δύο μερίδες πατατούλες τηγανητές από την Νάξο, νοστιμώτατες, αντί 5, οο €.

Δύο Kaiser, δύο ουζάκια « Κέφι », και τέσσερα κουτάκια αναψυκτικά, αντί περίπου είκοσι 20, οο €.

Μας κέρασε ένα τσίπουρο από τον κουμπάρο του, μετά και ένα δεύτερο, μετά την κλασσική πορτοκαλόπιτα με το παγωτό και την καταπληκτική επίγευση, μετά κάτι ακόμη που ξεχνώ, του δώκαμε 123,60 €, μας έδωκε την ευχή του, του υποσχεθήκαμε πως θα τα ξαναπούμε και φάγατε εσείς καλά και εμείς καλύτερα.

... και το κλασσικό πλέον Υ. Γ.
Έχοντας φάει τρεις φορές στην γνωστή κυρία του τέλους, δύο φορές στον απέναντι και τρεις φορές στον «Ξιφία», χαλαρά τον βάζω στην πρώτη θέση της τρόϊκας.

Μας κέρδισε με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ, την ΕΥΓΕΝΕΙΑ και τις ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ του.