Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Ειναι κάποιες φορές που ενω έχεις έναν πραγματικό θησαυρό στην αυλή σου δεν το γνωρίζεις (ας ειναι καλά το ask4food). Κάπως έτσι και εγώ σε απόσταση μόλις 3 λεπτών απο το σπίτι μου δεν γνωριζα ότι υπάρχει ένα τέτοιο μεζεδοπωλείο δίπλα μου.

Καταπληκτικό μαγαζί με ανθρώπους ζεστούς και γεμάτους ζωντάνια. Το επισκεφθήκαμε ένα Σάββατο βράδυ Νοεμβρίου, ο χώρος ζεστός και άνετος με τα τραπέζια σε σωστή χωροταξική θέση χωρίς να είναι η μια παρέα επάνω στην άλλη, όπου αμέσως εντύπωση σου προκαλεί το πατάρι με την κουζίνα και τους φούρνους σε κοινή θέα.

Στα του φαγητού τώρα πήγαμε τέσσερα φαγανά και υποψιασμένα άτομα έχοντας διαβάσει τις κριτικές και ξέροντας εξ αρχης για το τι θα επιλέγαμε.

Απο ορεκτικά πήραμε:
Μια τυροκαυτερή
Μια φουρνιστη σαλατα (απλά εξαιρετική),
Μια παστουρμαδοπιτα,
Ενα πολιτικο λαχματζουν,
Μια πατάτες που εβαζες στοίχημα ότι ήταν τηγανιτές,,,
Δυο (1+1) απίστευτα νόστιμες φαρφαλες με κοτοπουλο στο πήλινο που αν μη τι άλλο θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κυρίως πιάτο καθώς μιλάμε για απίστευτη πανδαισία γεύσεων...

Προσωπικά το συγκεκριμένο πιάτο μαζί με την καπνιστή μπριζόλα με συγκλόνισε!

Aπο κυρίως πιάτα
Δύο (1+1) καταπληκτικά κότσια που έλιωναν στο στόμα,
Μια καπνιστη χοιρινή η οποία εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού και καταναλώθηκε χωρις ίχνος ντροπής μέχρι και το κόκκαλο!

Ήπιαμε 2 1/2 κιλά κρασι (+ 1/2 κερασμένο από το κατάστημα)

Μας κέρασαν σοκολατόπιτα και εναν εξαίσιο λευκό χαλβά που ανεβασε το συγκεκριμένο ταπεινό έδεσμα σε γκουρμέ επίπεδα.

Η τιμή για όλα αυτα απλά απίστευτη... 84€!

Καταρχάς είχα να φάω τόσα ποιοτικά φαγητά σε τόσο χαμηλή τιμή από τότε που είχα επισκεφθεί την μακρινή Πλατανοβρυση Πατρών (ευκαιρια το ask4food να επεκταθεί σε όλη την Ελλάδα) οπου σε αντιστοιχο ποιοτικο φαγοπότι έδωσα μόλις 50€.

Στα των καθυστερήσεων τώρα. Δεν υφίσταται τέτοιο θέμα!!!!!! και εξηγούμαι, φοβούμενος με αυτα που ειχα διαβάσει σχετικά με το κότσι και το πόσο αργεί να έρθει στο τραπέζι, το παράγγειλα με το που μας εφεραν το ψωμί με το ντίπ και τις ρακές πριν καν ακόμα δώσουμε παραγγελία (παρότι που το μαγαζί είχε μόλις δύο παρέες).

Δεν εφτανε μόνο αυτό αλλά παράγγειλα και δεύτερο κοτσι μετα από ωρα όταν το μαγαζί ήταν πλέον γεμάτο και οι φούρνοι είχαν πάρει φωτιά. Σας πληροφορώ λοιπόν ότι δεν καθυστέρησε κανένα από τα δύο μην σας πω μάλιστα ότι το δεύτερο κότσι παίζει να ήρθε και λίγο πιο γρήγορα. Στα του κοτοπουλου με τις φαρφαλες στο πήλινο μια από τα ίδια καμια καθυστερηση κανένα θέμα...

Βαθμολόγησα με 4 την εξυπηρέτηση αν μη τι αλλο το αξίζει, επίσης με 4 βαθμολόγησα για το πόσο αξίζει και με το παραπάνω αυτό το μαγαζί τα λεφτά του.

Με 3 βαθμολόγησα την ποιότητα του φαγητου οχι γιατι δεν αξίζει το 4αρι αλλά γιατί θέλω και ζητώ πάντα το κάτι παραπάνω, θέλουμε κι άλλες πικάντικες γεύσεις και ιδέες. Επίσης με 3 βαθμολόγησα τον χώρο καθώς θέλω να τον δω και το καλοκαίρι ετσι ωστε να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη.

Εν κατακλείδι τα Φουρνομαγειρέματα θα τα επισκεφθώ ξανά και ξανά γιατί ειναι απο τις λίγες φορές που η ποιοτητα των υλικών και του ψησίματος στον φούρνο συναντάει τις λογικές τιμές, αν συνυπολογίσει κανείς και το ζεστό χαμόγελο και το πραγματικό ενδιαφέρον των παιδιών που σερβίρουν αν μη τι άλλο μιλάμε για εγγυημένη γαστριμαργική απόλαυση.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!!

2014-11-04 17:54:44

Κατα αρχήν να σας ευχαριστήσω για την επισκεψή σας στο μαγαζί μας. Κατα δεύτερων να σας ευχαριστήσω θερμά για την πολύ καλή τοποθέτηση σας σε ένα κομμάτι που πραγματικά μας έχει δημιουργήσει ένα πολύ μεγάλο άγχος, το θέμα χρόνων και αργοπορίας των πίατων μας. Δεν σας κρύβω οτι απο την προηγούμενη κριτική είχαμε μπει σε διαδικασία αμφισβήτησης της ίδιας μας της δουλειάς(που καλό είναι να μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες)οταν συντρέχει λόγος, ώστε να βελτιώνεσαι και να μπορείς να βλέπεις το λάθος σου και να το εξελίσεις, προσπαθώντας να το εξαλιψεις... Σας διαβεβαιώνω ότι μας δώσατε πολύ μεγάλη ανακούφιση και χρόνο ελεύθερο, να συγκεντρωθούμε στην ούσια της δουλειας μας, που είναι(όπως σωστά αναφερθήκατε) η αναζήτηση νέων γεύσεων και πειραματισμών ώστε να γινόμαστε συνεχώς καλύτεροι και ποιοτικότεροι, οσο δύσκολο και αν είναι αύτο στις μέρες μας... Τωρα οσο για το 3άρη στην ποιότητα του φαγητού(χαιρόμαστε που μας εχετε αξιους για παραπάνω) να ξέρετε οτι εμείς πάντα θα προσπαθούμε είτε μας βαθμολογήτε με 1 με 2 με 3 η και 4 να κάνουμε πιάτα που να έχουν αυτό που μπορούμε να δώσουμε... ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ, ΑΓΑΠΗ, ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΕΜΑΣ, ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΟΙ ΙΔΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΑΣ και αμέσως μετά σε εσάς, γνωρίζοντας πάντα οτι ειναι ανέφικτο να αρεσουν σε όλους οι γεύσεις μας οσο σκλήρο και αν είναι να σου το λεν κατάμουτρα η γραπτα!!!!!!
με εκτίμηση
τα φουρνομαγειρεματα

2015-09-26 00:40:25
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την minotavrs.