Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Συνήθως αποφεύγω να επισκέπτομαι πρώτος καινούργια εστιατόρια και να δημοσιεύω ανάλογη κριτική. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί, ο κυριότερος όμως είναι οι λεγόμενες ''παιδικές ασθένειες'' που πρέπει να αποβάλει κάθε (σοβαρή) νέα επιχείρηση εστίασης και να βρει τους ρυθμούς λειτουργίας της. Είμαι και παθών όταν περίπου πριν 1 χρόνο δεν τήρησα τις αρχές μου και τα ''λούστηκα''. Αυτά όμως είναι παρελθόν και επανερχόμαστε στο σήμερα.

Πρέπει να έχει συμβεί και σε εσάς. Είναι μερικές φορές που είσαι σε θέση να προδικάσεις το τελικό αποτέλεσμα, πριν καν περάσεις την πόρτα του εστιατορίου. Ξέρεις ότι θα φας καλά, ότι θα σε περιποιηθούν ακόμη καλύτερα και σημαντικό ότι στο τέλος δεν θα χρειαστείς την τράπεζα της Ελλάδας για να πληρώσεις τον λογαριασμό.

Όλα αυτά βεβαίως κάπου πρέπει να στηρίζονται. Στην δική μας περίπτωση ήταν οι εξαιρετικές εντυπώσεις που αποκομίσαμε από το ''αδελφάκι'' του Κερατσινίου, μόλις πριν 6 μήνες. Πάνω κάτω αυτά έρχονταν στο μυαλό μου, πριν ανοίξουμε την εξώπορτα του Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ στα ΒΟΡΕΙΑ.

Σάββατο 4 Οκτωβρίου 2014, ώρα 17:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση.

Το εστιατόριο βρίσκεται στις ''παρυφές'' της εμπορικής πιάτσας στην Νέα Ερυθραία. Η περιοχή είναι ήσυχη και καθαρά οικιστική χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο να επιδείξει και εκτιμώ ότι θα βρείτε σχετικά εύκολα να παρκάρετε το όχημά σας.

Υπάρχουν 2 διακριτοί χώροι, ο εξωτερικός ο οποίος είναι ένα ευρύχωρο ''deck'' με καμιά δεκαριά τραπέζια αραιωμένα μεταξύ τους, σκεπασμένος από πάνω με ένα καλαίσθητο στέγαστρο. Οι γλάστρες και τα περιποιημένα θαμνάκια στην πρόσοψη και το πλάι, φροντίζουν για το απαραίτητο privacy από τους λίγους διερχόμενους.

Ο εσωτερικός χώρος στον οποίο καθίσαμε λόγω ψύχρας ήταν συμπαθέστατος. Ευρύχωρος με τα τραπέζια επίσης αραιωμένα μεταξύ τους, κινούνταν στους τόνους του λευκού στους τοίχους και του καφέ στο πάτωμα. Το αριστερό τμήμα του προορίζεται για τους μη καπνίζοντες, ενώ το δεξί του για τους καπνιστές.

Στο αριστερό τμήμα δεσπόζει μια μεγάλη τοιχογραφία με την απεικόνιση του λιμανιού ενός κυκλαδίτικου νησιού, ενώ στο δεξί τμήμα η επιγραφή ''Τα αμέσως πιο φρέσκα (ψάρια) κολυμπάνε στη θάλασσα'', η οποία είναι το motto της επιχείρησης. Ο φωτισμός προσεγμένος, ένα μιξ από σποτάκια και φωτιστικά ''ναυτικής τεχνοτροπίας''.

Δεν υπάρχει καμία οπτική επαφή με τον χώρο της κουζίνας, η οποία είναι στο βάθος τέρμα δεξιά και ως εκ τούτου δεν υπάρχουν καθόλου ενοχλητικές μυρωδιές από αυτή. Η art de la table πολύ ενδιαφέρουσα, με πεντακάθαρα άσπρα, μπλε και καρό τραπεζομάντιλα και σερβίτσια ωραία, προσεγμένα και ποιοτικά.

Το service και εδώ μας κέρδισε από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ευγένεια, διακριτικότητα, ταχύτητα, χαμόγελο, σεβασμός στον πελάτη, ήταν αυτά που βιώσαμε στις περίπου 2 ώρες της παραμονής μας. Παρά το γεγονός ότι το επισκεφθήκαμε σε ώρες μη αιχμής, διακρίναμε πέραν του σερβιτόρου που πήρε την παραγγελία μας, άλλους 2 βοηθούς σερβιτόρου, αριθμός υπερεπαρκής.

Ο έμπειρος σερβιτόρος από την λήψη της παραγγελίας, κατάλαβε ότι είχαμε background στο περιεχόμενο του καταλόγου, οπότε αναγκαστήκαμε να του ομολογήσουμε την εμπειρία μας στο ''αδελφάκι'' του Κερατσινίου. Μας διαβεβαίωσε ότι και εδώ θα βιώσουμε την ίδια ίσως και καλύτερη εμπειρία και μας προέτρεψε να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε το γεύμα μας. Στην αρχή καταφθάνει (κατόπιν ερωτήσεως) κανάτα νερού η οποία ανανεώθηκε πολλές φορές χωρίς να το ζητήσουμε, άφθονο φρυγανισμένο ψωμί (2 ειδών) το οποίο επίσης ανανεώθηκε και ένα μπολάκι με ποιοτικές ελιές. Η ροή των πιάτων που παραγγείλαμε ήρθε στο σωστό timing όπως ακριβώς ζητήθηκε, διότι διευκρινίζω ότι ζήτησα τα πιάτα να έρθουν με συγκεκριμένη σειρά.

Η κάρτα του menu και του αλκοόλ κινείται στην φιλοσοφία αυτής του Κερατσινίου. Εδώ δεν υπάρχει ο μικρότερος-συμπληρωματικός κατάλογος, που βρήκα στο ''αδελφάκι'' του και ίσως, χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος, οι συνολικές επιλογές να είναι λιγότερες και λίγο διαφοροποιημένες από ότι στο Κερατσίνι, χωρίς όμως αυτό να είναι απαραίτητα κακό. Επέλεξα διαφορετικά πιάτα από αυτά στην παραγγελία μου στο Κερατσίνι και βεβαίως δεν το μετάνιωσα.

Δοκιμάσαμε:
-Για καλωσόρισμα 2 εξαιρετικά και πρωτότυπα μπρουσκετάκια με γαύρο.

-Αχινοσαλάτα. Ήταν μια πανδαισία γεύσεων που σε ''ταξίδευε'' με την φρεσκάδα της πρώτης ύλης. Συνοδεύεται από καλοψημένες μικρές μπρουσκέτες για να το απολαύσεις καλύτερα. Ζητήστε την πρώτη όσο ακόμη ο ουρανίσκος σας είναι ''καθαρός''.

-Σαλάτα σταμναγκάθι. Εξαιρετικό, σωστά βρασμένο, συνοδευόμενο από λάδι καλής ποιότητας.

-Σκουμπρί καπνισμένο. Τότε κατάλαβα τι θα πει σπιτικό και τι θα πει ετοιματζίδικο που έχω δοκιμάσει αλλού. Γεύση πλούσια, με την ισορροπημένη και απλή vinaigrette να απογειώνει το εξαιρετικό γευστικό αποτέλεσμα.

-Πολύ καλές τηγανητές πατάτες.

-Σουπιές τηγανητές. Έλιωναν στο στόμα, η δε vinaigrette του λαδολέμονου με άνηθο και κρεμμύδι ήταν εξαιρετική.

-Γαριδομακαρονάδα με φρέσκια γάμπαρη. Είχα διαβάσει την κριτική της αγαπητής φίλης PONTIKI που το δοκίμασε στο Κερατσίνι, ζήλεψα και το παρήγγειλα με μεγάλες προσδοκίες. Εδώ τιμάται 12,5€ (αντί 19€), είναι για 1 άτομο και οι γαρίδες είναι μικρότερου μεγέθους και ποσότητας. Για τα υψηλά standards του μαγαζιού εδώ απλώς κινήθηκε σε καλό επίπεδο, διότι το al dente στο λιγκουίνι αλλά και το βράσιμο στις γαρίδες ξεπεράστηκε κατά 1 κλικ, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

-1 κιλό πολύ αξιόλογο χύμα κρασί Μοσχοφίλερο, το οποίο το είχα δοκιμάσει στο ''αδελφάκι'' με πανομοιότυπες εντυπώσεις.

-Στο τέλος κεράστηκαν κατά σειρά, 2 καραφάκια με ηδύποτο Λιαστό Μοσχάτου και Μαστίχα Χίου (ήμασταν αναποφάσιστοι και μας έφεραν και τα δύο), χειροποίητα ζελεδάκια με λεμόνι και λάιμ και στο τέλος μαζί με τον λογαριασμό τσικλίτσες για αλλαγή γεύσης.

Check please
Με απόδειξη στα 67,80€.

Κατέληξα ότι:
Όσοι από τους αγαπητούς φίλους το έχετε ήδη επισκεφθεί στο Κερατσίνι, πιστεύω ότι και εδώ θα βιώσετε μια παρόμοια εμπειρία, με το καλό να έχει γίνει ακόμη καλύτερο, σε έναν σαφώς πιο ποιοτικό εστιατορικό χώρο. Το team του Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ έδωσε εξετάσεις στα (απαιτητικά) Β. Π και νομίζω ότι τις πέρασε με ευκολία. Άλλωστε δεν ήταν δύσκολο, μιας και το concept σεβασμός στον πελάτη, άριστο service και πρώτη ύλη, έχει παντού και πάντα μόνο φίλους.