Ιταλία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Μετά από 2 επισκέψεις στο Pasta Bar ήρθε η στιγμή να γράψω την (επαληθευμένη) άποψή μας για τη συγκεκριμένη pizzaria-trattoria που είναι ό, τι λέει η ονομασία του και πολλά παραπάνω... Επειδή η άποψή μας είναι άκρως θετική θέλω να τονίσω εξ αρχής ότι ουδεμία σχέση έχουμε με το εν λόγω εστιατόριο και το προσωπικό της!!!!

Από τη μία υπάρχουν εστιατόρια του είδους που απλά φτιάχνουν πίτσες και μακαρονάδες και από την άλλη υπάρχει το Pasta Bar. Έτσι απλά. Δεν ξέρω αν η τόσο καλή εντύπωση που μας άφησε δις το συγκεκριμένο μαγαζί οφείλεται τόσο στο ίδιο ή απλά ενισχύεται λόγω της αφθονίας "φλύαρων" και ανούσιων μαγαζιών του είδους γενικά στην αγορά, το σίγουρο είναι πως έχει λάβει εξέχουσα θέση στη συνείδησή μας για (πολλές) επόμενες επισκέψεις και συστάσεις σε φίλους και γνωστούς. Και θα αναλύσω το γιατί.

Η άποψή μας βασίζεται σε δοκιμή 2 διαφορετικών ειδών πίτσας, μιας μακαρονάδας (καρμπονάρας), μιας δροσερής σαλάτας με αχλάδι, cranberries κ. α., μιας μανιταρόσουπας, ενός ορεκτικού με αυγά και λουκάνικο και ενός γλυκού cheescake-παγωτό.

4 τομάτες για την ποιότητα του φαγητού γιατί πραγματικά από το πρώτο ορεκτικό μέχρι το τελευταίο γλυκό που φάγαμε καταλάβαμε ότι δεν ήρθαμε να φάμε κάτι πρόχειρο και συνηθισμένο, αλλά κάτι "ψαγμένο", προσεκτικά ετοιμασμένο και με ποιοτικά υλικά.

Η σαλάτα που προανέφερα ήταν δροσερή, ιδιαίτερη, ασυνήθιστη, με ισορροπημένα υλικά, με ποσότητα cranberries και αχλαδιού που δεν έμπαινες σε διαδικασία να μετρήσεις τα κομμάτια διότι απλούστατα ήταν άφθονα σε ποσότητα και με μία σως γκοργκοτζόλας που θα τονίσω ότι παρότι δεν είμασταν φαν του είδους, ήταν τόσο διακριτική και αρμονικά δεμένη με το σύνολο που σχεδόν περνούσε απαρατήρητη στην ύπαρξή της χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν την γευόσουν. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Για τις πίτσες ό, τι και να πω είναι λίγο. Σωστά ψημένες, επαγγελματική εκτέλεση -όχι προχειρότητες, σωστό πάχος, άκρη που την τρως (.... ), υλικά ένα προς ένα και σε αφθονία, μοτσαρέλα στη σωστή ποσότητα και το μυστικό της πιστεύω ήταν η σάλτσα η οποία ήταν ελαφριά και δε θύμιζε σε τίποτα σάλτσες που χρησιμοποιούνται ευρέως από παρόμοια μαγαζιά. Εξαιρετικές πίτσες και λαχταριστές από κάθε άποψη.

Για την καρμπονάρα επίσης έχω να πω τα καλύτερα. Διακριτική κρέμα γάλακτος που έδενε αρμονικά με τα ζυμαρικά, μπέικον σε αφθονία, ποσότητα των ζυμαρικών ΥΠΕΡαρκετή για ένα άτομο και το κυριότερο (που προσωπικά το θεωρώ υπέρτατο κριτήριο) μετά από 10 λεπτά στο πιάτο τα ζυμαρικά δεν κολλούσαν μεταξύ τους, διατηρούσαν την ίδια υφή που είχαν και στο σερβίρισμα. Ένα πιάτο που πραγματικά ξεχείλιζε από ποιότητα.

Για το ορεκτικό με το αυγό μάτι και τα λουκάνικα πάνω σε πίτα δεν θα πω ότι μας εντυπωσίασε, κυρίως διότι το λουκάνικο ήταν σε μικρή ποσότητα και αυτό πάλι το μεγαλύτερο μέρος του ήταν λίπος. Κατά τα άλλα γευστικά ήταν καλό, αλλά συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα υστερούσε. Ίσως σε άλλο μαγαζί αν τρώγαμε το συγκεκριμένο να μην μέναμε τόσο πολύ στις λεπτομέρειες αλλά όταν όλα τα άλλα που έχεις δοκιμάσει αγγίζουν την τελειότητα, το 10αράκι, ακόμα και το 8 χτυπάει πολύ άσχημα!

Η μανιταρόσουπα ήταν ένα πιάτο που πραγματικά κάθε λάτρης του είδους ΕΧΕΙ ΚΑΘΗΚΟΝ να δοκιμάσει στο συγκεκριμένο μαγαζί... Υπεραρκετή σε ποσότητα, τέλεια αρμονία υλικών, ολόκληρα κομμάτια μανιταριών σε αφθονία και το clue ήταν ότι στο τέλος της κουταλιάς σου άφηνε μια ελαφριά γεύση λεμονιού... υπέροχη γεύση και άλλη αίσθηση πραγματικά...

Τέλος το γλυκάκι του τύπου cheescake με παγωτό ήταν μια τεράστια μπάλα παγωτού με μπισκότα στη βάση της και κομμάτια cranberries στην κορυφή, απλά θεσπέσιο. Άνετα για 2 άτομα...

Προσωπικά όταν κρίνω ένα εστιατόριο θα το κρίνω πρώτα για τις γεύσεις και την ποιότητα του φαγητού και μετά για όλα τα άλλα γι αυτό και η τόσο μεγάλη ανάλυση μέχρι εδώ ενώ για τα υπόλοιπα θα πω επιγραμματικά μόνο τα εξής:

4 τομάτες για την εξυπηρέτηση διότι το προσωπικό είναι πραγματικά εξυπηρετικότατο και "εκεί" όταν το θέλεις να δώσεις τις έκτακτες "παραγγελιές" σου. Ούτε υφάκι, ούτε στυλάκι, ούτε τίποτα. Απλά και όμορφα εκτελούν τη δουλειά τους με προσοχή και επαγγελματισμό. Συχγαρητήρια.

3 τομάτες για τον χώρο που παρότι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο ή το κάτι ξεχωριστό από άποψη διακόσμησης (είναι ένας χώρος κλειστός από τζαμαρίες, προέκταση του εσωτερικού του καταστήματος σε πεζοδρομημένη επιφάνεια) καταφέρνει να διατηρήσει μια ζεστασιά και μια "σπιτικότητα" ενώ μπορείς παράλληλα να βλέπεις και την προετοιμασία της κουζίνας.

Ερχόμαστε τώρα και στο value for money που όπως έχω ξαναπεί είναι κάτι ιδιαίτερα σημαντικό και συνοψίζει σε μία κατηγορία όλες τις υποκατηγορίες μιας ανάλυσης κριτικής. Και στην τελική είναι και το ζητούμενο. Κατά μέσο όρο στις 2 επισκέψεις μας πληρώσαμε περίπου 20ε/άτομο χωρίς ποτό. Αν το πάρεις μεμονωμένα αυτό το ποσό μπορεί να φανεί.... "κάπως" (ιδιαίτερα πχ αν λάβεις υπόψη πχ ότι το γλυκό κοστίζει 7 ευρώ, το λες τσιμπημένο για το είδος του) και όντως μπορεί να "μαζευτεί" σε κάτι τέτοια μικρά τιμολογιακά το μαγαζί. Στα άλλα πιάτα οι τιμές του είναι νορμάλ θεωρώ κυρίως λόγω της εκτέλεσης των πιάτων, των γεύσεων τους και της ποιότητας τους.

Ασυζητητί... Συγκριτικά δε με την ικανοποίηση που έχουμε πάρει από παρόμοιες επισκέψεις σε εστιατόρια του είδους (προηγούμενη κριτική μου) δικαιολογεί απόλυτα τα λεφτά του, χωρίς επαναλαμβάνω αυτό να σημαίνει ότι δεν επιδέχεται βελτιώσεων σε ορισμένα πιάτα.

Εν κατακλείδι πρόκειται για ένα αξιοσημείωτο εστιατόριο ιταλικής κουζίνας (και όχι μόνο), μικρό στο μάτι εν πρώτης, μεγάλο στο... στομάχι και στη γεύση εν τέλει που αν προσέξει και τις τιμές του επί μέρους θα έχει ιδιαίτερη θέση στις προτιμήσεις όχι μόνο των κατοίκων της περιοχής αλλά και άλλων περιοχών διότι τις δυνατότητες (της κουζίνας και της εξυπηρέτησης) τις έχει και με το παραπάνω...